Internet & Gry - Reklama

Oszuści podszywają się pod Santander

Tym razem celem cyberprzestępców są klienci banku Santander, do których kierowane są fałszywe wpisy reklamujące rzekome bonusy pieniężne. Oszuści kuszą „prezentem” w wysokości 800 zł z okazji 50-lecia banku. Jednak prawdziwym celem tej kampanii jest wyłudzenie danych i pieniędzy od użytkowników.

 

Jak to działa?

Na Facebooku pojawiają się sponsorowane posty wykorzystujące wizerunek banku Santander. Fałszywa grafika oraz chwytliwe hasło, mają zachęcić użytkownika do kliknięcia załączonego linku.

— Po przejściu na stronę, która przypomina prawdziwy serwis bankowości internetowej, użytkownik proszony jest o wpisanie loginu i hasła do konta. Kolejnym krokiem jest podanie kodu autoryzacyjnego z wiadomości SMS. W rzeczywistości te dane trafiają w ręce cyberprzestępców, którzy mogą zalogować się na konto ofiary i dokonać nieautoryzowanych transakcji informuje Karolina Kmak, ekspertka ds. cyberbezpieczeństwa.

 

 

Dlaczego to działa?

Cyberprzestępcy wykorzystują zaufanie, jakim klienci darzą znane marki. W przypadku banków, takich jak Santander, ofiary rzadko podejrzewają, że kampania reklamowa może być oszustwem – zwłaszcza gdy komunikat wygląda profesjonalnie i zawiera elementy identyfikacji wizualnej banku.

Jak się chronić?

– Zawsze weryfikuj źródło informacji – szczególnie w mediach społecznościowych. Masz wątpliwości? Wejdź na oficjalną stronę banku i sprawdź podane w poście informacje. Możesz też skontaktować się bezpośrednio z infolinią banku pod numerem 1 9999.

– Nigdy nie podawaj żadnych danych, (zwłaszcza logowania do bankowości internetowej) na nieznanych stronach.

– Zgłaszaj podejrzane posty na Facebooku i innych serwisach społecznościowych. Zdajemy sobie sprawę, że podobne wpisy często nie są usuwane nawet po wielokrotnych zgłoszeniach. Mimo wszystko, warto raportować fałszywe treści. Zwiększa to szansę na reakcję platformy.

Dane trafiły w ręce oszustów?

– Zachowaj spokój, ale działaj szybko.

– Skontaktuj się z bankiem i zmień hasło do konta.

– Sprawdź zaufane urządzenia i wyloguj się ze wszystkich sesji.

– Odezwij się do CyberRescue – pomożemy!

W dobie powszechnych oszustw internetowych nawet pozornie wiarygodne promocje mogą okazać się pułapką. Dlatego zachowaj czujność i nie daj się nabrać – Twoje dane i pieniądze są zbyt cenne, żeby ryzykować.

foto, źródło. CyberRescue

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *