Paszporty “Polityki” 2021 – gala już dziś w TVN
Paszporty “Polityki” 2021 zostaną rozdane w tym roku 18 stycznia. Galę wręczenia nagród będzie można oglądać w TVN i w internecie. Wydarzenie poprowadzą Grażyna Torbicka i Jerzy Baczyński. Kto ma szansę na tegoroczny Paszport?
Finał 29. edycji Paszportów “Polityki” już dziś. Nagrody otrzymają osoby, które najbardziej zasłużyły się dla polskiej kultury w 2021 roku. Ustanowiona w 1993 roku przez tygodnik „Polityka” nagroda przyznawana jest twórcom w siedmiu kategoriach: literatura, film, teatr, muzyka poważna, plastyka (sztuki wizualne) i estrada oraz – od roku 2016 – kultura cyfrowa.
Jak piszą organizatorzy, Paszporty “Polityki” to “drogowskazy wolnej kultury po zmianie ustrojowej w Polsce”. To nagroda, “która jest wyznacznikiem tego, jak rozwija się polska sztuka, jakie stawia przed sobą wyzwania i jak reaguje na zmieniającą się rzeczywistość”.
Transmisja gali na żywo rozpocznie się o 20:15 w TVN
Uroczystość będzie można też śledzić na facebookowych fanpagach tygodnika “Polityka” oraz “Paszportów Polityki” albo na kanale YouTube “Polityki”.
Ze względu na pandemię COVID-19 tegoroczna gala odbywa się w formule hybrydowej. Wydarzenie poprowadzą Grażyna Torbicka i Jerzy Baczyński. Wieczór uświetni koncert Pauliny Przybysz i Marka Pędziwiatra.
Tradycyjnie paszporty są wręczane w siedmiu kategoriach: film, teatr, sztuki wizualne, literatura, muzyka poważna, muzyka popularna i kultura cyfrowa. Po raz drugi jednak zostanie przyznana też nagroda specjalna: kultura zdalna, której partnerem jest Sebastian Kulczyk. Kapituła nagrody wybierze również Kreatora Kultury 2021. W ubiegłych latach tytuł ten otrzymali m.in. Olga Tokarczuk, Bożena i Lech Janerkowie, Krystyna Janda i Agnieszka Holland. Partnerem nagrody jest Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.
Paszporty “Polityki” 2021 – lista nominowanych
Do tego rocznych Paszportów nominowanych jest 21 kandydatów ( w tym jeden duet):
Film: Łukasz Grzegorzek, Łukasz Ronduda, Aleksandra Terpińska
Teatr: Iga Gańczarczyk, Jędrzej Piaskowski i Hubert Sulima, Dominik Strycharski
Literatura: Łukasz Barys, Elżbieta Łapczyńska, Grzegorz Uzdański
Sztuki wizualne: Archiwum Protestów Publicznych, Jana Shostak, Mikołaj Sobczak
Muzyka poważna: Piotr Alexewicz, Teoniki Rożynek, Rafał Ryterski
Muzyka popularna: Ralph Kaminski, Paweł Szamburski, Ifi Ude
Kultura cyfrowa: Marcin Borkowski, Tomasz Konrad Ostafin, Anshar Studios
Źródło: TVN24.pl, polityka.pl