MediaTVN Warner Bros. Discovery PolskaZapowiedzi TV

Październikowe dokumenty w iTVN Extra

W jesienne wieczory zapraszamy do iTVN Extra na ciekawe i poruszające dokumenty. Podczas wieczornego pasma pokażemy m.in. jak można wykorzystać komórki macierzyste, historię życia kanadyjskiego astronauty Chrisa Hadfielda, mroczny świat globalnego usuwania odpadów elektronicznych i jak Wielka Brytania przekształciła się z kolonialnej potęgi w światową potęgę finansową.

Na dokumentalne pasmo wieczorne iTVN Extra zaprasza o godzinie 19.10 (CET – Berlin, Paryż), 19.10 (CDT – Chicago), 20.10 (EDT – Nowy Jork). Zaczniemy je w poniedziałek 1 października interesującym filmem „Uroda na zamówienie”. Żyjemy w świecie, w którym obraz własny stał się ogólnospołeczną obsesją której nie powinniśmy dłużej ignorować. Na naszych oczach odgrywa się niekończące się poszukiwanie piękna i młodości. Poprzez świadectwa chirurgów plastycznych i wywiady z ekspertami z pokrewnych dziedzin, dokument bada coraz bardziej popularne i fascynujące zjawisko zaawansowanych zabiegów kosmetycznych i operacji plastycznych. W dynamicznie rozwijającym się przemyśle chirurgia plastyczna jest jedynie kolejnym łatwo dostępnym produktem, który w nadchodzących latach będzie stale ewoluował.

Z kolei w niedzielę przybliżmy widzom historie pięciu bohaterów i ich niesamowitych pomysłów. W piwnicach, garażach i minigaleriach, nowocześni geniusze wykańczają swoje najnowsze i największe wynalazki. Ci indywidualiści nie tylko zmieniają istniejący paradygmat naukowy, ale też wywracają go do góry nogami. Pomimo przeszkód, z którymi często się borykają, genialni wynalazcy marzą, że dzięki swoim wysiłkom doprowadzą do pozytywnych zmian na świecie. Wszystko to zobaczyć będzie można w „Dzieciach Tesli”.

Tydzień później nie można przegapić filmu dokumentalnego „Pajęczyna – drugie imperium brytyjskie”, pokazującego, jak Wielka Brytania przekształciła się z kolonialnej potęgi w światową potęgę finansową. Podczas upadku imperium, w Londynie stworzono sieć organizacji, wykorzystanych do optymalizacji podatkowej, które przejęły i utajniły środki firm z całego świata.  W oparciu o opinie czołowych ekspertów i naukowców, dokument pokazuje jak w świecie międzynarodowych finansów, korupcja i chęć zysku biorą górę nad przepisami prawa w Wielkiej Brytanii.

We wtorek 16 października wyświetlimy „Jest tam kto?” – oszałamiający dokument, który bada prawdopodobieństwo życia poza Ziemią. W sierpniu 1977 roku radioteleskop Big Ear w Ohio otrzymał dziwny sygnał podczas poszukiwania życia pozaziemskiego. Miał 72 sekundy, intensywność 30 razy większą niż zwykle. Nazwany sygnałem WAW, jest on uważany za jeden z najlepszych przykładów udowodnienia życia poza Ziemią. Nic tak bardzo nie zrewolucjonizowało poszukiwań, jak niedawne odkrycie, dokonane przez satelitę Keplera: są tysiące planet, podobnych do Ziemi, gdzie życie jest możliwe. Czy naprawdę istnieją? I czy pozaziemskie istoty się z nami skontaktują?

Równie interesująco zapowiada się „Nieczysta gra” – film, który pokazuje mroczny świat globalnego usuwania odpadów elektronicznych. Coraz więcej z nas używa i zmienia urządzenia elektroniczne. Tymczasem producenci nie potrafią zaoferować rozwiązań, w jaki sposób zaopiekować się odpadami. Większość elektrośmieci jest eksportowana do toksycznego wysypiska w Ghanie – miejsca, w którym panują piekielne warunki pracy. Film pokazuje mroczny świat globalnego usuwania odpadów elektronicznych, w którym panuje całkowity brak inwestycji w recykling. Działania pozbawionych skrupułów przedsiębiorstw prowadzą do degradacji środowiska. Dokument bada również rozwiązania, które mogą zmniejszyć marnotrawstwo i pomóc planecie. Jego premiera zaplanowana jest na niedzielę 21 października.

Dwa dni później znowu zapraszamy przed telewizory. Tym razem na „Poza granice niebios: historia Chrisa Hadfielda”, czyli historię życia znakomitego kanadyjskiego astronauty Chrisa Hadfielda. Chris Hadfield jest współczesnym odkrywcą. Odniósł swój sukces nie tylko na arenie międzynarodowej, ale również w tajemniczym i nieznanym wszechświecie. Dziewięcioletni chłopiec z kanadyjskiej farmy, który marzy, żeby zostać astronautą – Chris udowodnił, że z pozoru niemożliwe do zrealizowania życzenie może się spełnić.  Mamy możliwość zajrzeć za kulisy, aby zrozumieć, jak wyglądało stworzenie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *