Pisze do Ciebie Elon Musk? Uważaj na oszustów!
Podszywanie się pod znane osoby jest na porządku dziennym. Zjawisko polega m.in. na tworzeniu fałszywych profili lub stron, aby naśladować prawdziwe osoby publiczne, celebrytów, polityków, a nawet znanych przedsiębiorców. Skutki takich działań mogą być nieprzyjemne, zarówno dla ofiar, jak i ich fanów czy zwolenników. Pisze do Ciebie Elon Musk, Andrzej Duda, a może Keanu Reeves? Miej się na baczności!
Czym jest catfishing?
— To powiązany termin. Odnosi się do tworzenia przez oszustów fałszywej tożsamości (zazwyczaj na platformach społecznościowych), zwykle w celu wprowadzenia ofiary w błąd, a w konsekwencji tego – wyłudzenia danych lub pieniędzy. Nie muszą to być profile znanych osób, ale małe prywatne konta, które wyglądają wiarygodnie! Osoba może próbować uwodzić swoją ofiarę i stopniowo wyciągać od niej informacje. Relacje te mogą trwać miesiącami, a nawet latami, co czyni wykrycie oszustwa trudniejszym i bardziej dotkliwym dla ofiar. — informuje Elwira Charmuszko, specjalista ds. cyberbezpieczeństwa.
Deepfake – sprytne sztuczki cyberprzestępców
Pisze do Ciebie Elon Musk i wysyła Ci nagranie z ważną informacją? Uważaj! Jednym z najbardziej zaawansowanych narzędzi używanych do podszywania się, jest technologia deepfake. Oparta jest na sztucznej inteligencji, która pozwala na tworzenie realistycznych wideo i audio, gdzie znane osoby mówią coś, czego nigdy nie powiedziały. Materiały są bardzo realistyczne i w związku z tym, można łatwo dać się nabrać!
Pamiętaj!
– Nie odpowiadaj na wiadomości od “celebrytów” przed sprawdzeniem wiarygodności
– Nie podawaj swoich danych
– Nie przelewaj pieniędzy
– Zablokuj profil i zgłoś do administracji serwisu
Elon Musk, jako jeden z najbardziej rozpoznawalnych przedsiębiorców na świecie, często staje się celem cyberprzestępców wykorzystujących sztuczną inteligencję do podszywania się pod niego. Nie pisze do losowych ludzi na świecie – nie ma na to czasu, a tym bardziej nie ma takiej potrzeby! Każda prywatna wiadomość, którą otrzymasz od “Elona Muska” lub innej znanej osoby – będzie fałszywa. Zapamiętaj też, żeby nie zwracać uwagi na ilość obserwujących dany profil. Obserwatorów można kupić i nie jest to wyznacznik wiarygodności!
— Podszywanie się pod znane osoby oraz catfishing to poważne zagrożenia w cyberprzestrzeni, które mogą prowadzić do wielu negatywnych konsekwencji. Technologia deepfake dodatkowo potęguje te zagrożenia, umożliwiając tworzenie realistycznych fałszywych treści, które mogą zaszkodzić reputacji osób publicznych, wpłynąć na rynki finansowe i manipulować opinią publiczną. — informuje Elwira Charmuszko, specjalista ds. cyberbezpieczeństwa.
foto, źródło. CyberRescue