Cyfrowy PolsatNC+Sport w TVTVP

PKO Ekstraklasa: Sezon 2019/2020 – czas nowości

W piątek 19 lipca od starcia Arki Gdynia z Jagiellonią Białystok rozpocznie się 94. batalia o piłkarskie mistrzostwo Polski, w tym 86. przeprowadzona w formule ligowych zmagań. Inauguracyjna kolejka PKO Ekstraklasy w sezonie 2019/2020 będzie jednocześnie okazją do premiery kilku nowości w rozgrywkach.

 

 

OBOWIĄZKOWY MŁODZIEŻOWIEC

To pierwszy sezon gry w najwyższej polskiej lidze z obowiązkowym młodzieżowcem. Oznacza to, że drużyny PKO Ekstraklasy w każdym momencie trwania spotkania będą musiały posiadać na boisku co najmniej jednego zawodnika urodzonego w 1998 roku lub młodszego. Takie kryterium wieku wzorowane jest na przepisie  o liście B, stosowanym na przykład w Lidze Mistrzów UEFA. Drugie obostrzenie stanowi konieczność posiadania przez grającego młodzieżowca polskiego obywatelstwa. Wyklucza to więc z tego grona na przykład chorwackiego napastnika Legii Warszawa – Sandro Kulenovicia, czy indonezyjskiego pomocnika Lechii Gdańsk – Egy’ego Maulanę Vikriego, mimo że zgodnie ze swym wiekiem zostali wpisani przez swoje kluby na listy B. Oni oraz ich zagraniczni rówieśnicy będą traktowani jako gracze spoza puli zawodników z roczników 1998 i młodszych.

W przypadku wystawienia jedenastu piłkarzy z których żaden nie spełnia tych wymogów, kluby zostaną ukarane za grę z nieuprawnionym zawodnikiem. Jedynym sposobem na uniknięcie odpowiedzialności za brak zawodnika w odpowiednim wieku z polskim obywatelstwem jest występ w… dziesiątkę. Dodatkowy wyłom dla szkoleniowców stanowi też udział w spotkaniu graczy z rocznika 1998 i młodszych na pozycji bramkarza. W razie ich kontuzji – odnotowanej w sprawozdaniu sędziowskim – mogą oni zostać zmienieni na kolegów po fachu w dowolnym wieku, a ich zespół rozegra pozostałą część spotkania bez zawodnika o statusie młodzieżowca, unikając konsekwencji dyscyplinarnych.

TRZY DO SPADKU 

W porównaniu z poprzednim sezonem rozszerzona została strefa spadkowa. Z najwyższą polską ligą pożegnają się trzy ostatnie zespoły w klasyfikacji końcowej. To jedna więcej niż przez czternaście ostatnich edycji rozgrywek. Ostatni raz regulamin zakładał bezpośrednią relegację trójki ekip w kampanii 2002/2003, kiedy to pomniejszano elitę z szesnastu do czternastu drużyn. Później jeśli już zdarzały się większe grupy spadkowiczów, to było to związane z barażami lub karnymi degradacjami.

Po sezonie 2019/2020 miejsce tercetu spadkowiczów zajmą dwie najlepsze drużyny z I ligi. Trzecia pozycja premiowana awansem na najwyższy szczebel będzie przedmiotem rywalizacji w systemie dwuetapowych play-offów między zespołami z lokat 3.-6. w klasyfikacji końcowej zaplecza Ekstraklasy. Ostatni raz tak duża wymiana ekip w Ekstraklasie miała miejsce po rozgrywkach 2007/2008 (4). Później roszada dotyczyła zawsze tylko dwóch miejsc w lidze.

STRANIERI BEZ LIMITU 

Od sezonu 2015/2016 w najwyższej polskiej lidze obowiązywał limit miejsc w składzie dla obcokrajowców z paszportami krajów spoza Unii Europejskiej. W każdym momencie trwania meczu Ekstraklasy na boisku w jednej drużynie mogło przebywać tylko trzech zawodników bez obywatelstwa państw należących do wspólnoty. W kolejnej edycji zmagań pula ta została pomniejszona do dwójki graczy na zespół. Na mocy uchwały Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej ten przepis został jednak zniesiony. W nowej edycji zmagań szkoleniowcy mają więc pełną dowolność w korzystaniu ze swoich piłkarzy, niezależnie od ich nacji.

WIĘKSZA REZERWA

“Meczowa osiemnastka” – taka nazwa przylgnęła do kadry zabieranej przez szkoleniowców na spotkania w najwyższej polskiej lidze. W nowej edycji określenie to będzie musiało jednak zostać zmienione na “meczową dwudziestkę”. Zwiększono bowiem liczbę rezerwowych. W każdym meczu PKO Ekstraklasy zamiast siedmiu piłkarzy, trenerzy będą mogli wpisać do protokołu aż dziewięciu zmienników. Pozwoli im to także na zabezpieczenie się w razie kontuzji młodzieżowca pierwszego wyboru.

OSTRZEŻENIA DLA SZTABU

To jedna z największych zmian w zakresie dyscyplinarnym w nowym sezonie. Do tej pory jedyną karą dla szkoleniowca, jaką mógł wymierzyć arbiter spotkania, było usunięcie na trybuny. Od nowej edycji zmagań sędziowie główni dysponują już wobec nich podobną gamą sankcji co wobec piłkarzy na boisku. Będą mogli zatem pokazać żółte i czerwone kartki zarówno trenerowi, jak też każdemu z pozostałych członków sztabu szkoleniowego. Podobnie jak w przypadku zawodników na boisku dwa ostrzeżenia w konsekwencji skutkować będą wykluczeniem z możliwości wpływania na wynik gry.

NOWE PORY MECZÓW

Wraz z nowym sezonem nieznacznej modyfikacji ulegnie standardowy plan godzinowy kolejki. W weekendy nie zmienią się tylko pory rozpoczęcia spotkań w piątek (18:00 i 20:30). W soboty wszystkie trzy starcia będą natomiast startować o trzydzieści minut wcześniej niż do tej pory. Pierwszy gwizdek rozbrzmi więc w nich o 15:00, 17:30 i 20:00. Dwie pierwsze z tych godzin będą również używane w niedziele. Dodatkowo w ostatnim dniu tygodnia dojdzie też w niektórych kolejkach do starć o 12:30. Do piętnastu ograniczona została natomiast liczba poniedziałków meczowych. Wtedy mecze będą zaczynać się o 18:00

NOWE KANAŁY TRANSMISJI

W tym sezonie z listy nadawców spotkań PKO Ekstraklasy znikają kanały Eurosportu. Wszystkie mecze będą dostępne na antenach nc+, w tym najbardziej popularnych – Canal+ Sport, Canal+, Canal+ 4K, nSport+. Dodatkowo w każdej kolejce jedno ze starć wyemituje także Telewizja Polska (TVP 1, TVP 2, TVP Sport). Nie mają one jednak stałego terminu w ramówce. W pierwszej kolejce publiczny nadawca pokaże starcie Wisły Kraków ze Śląskiem Wrocław w sobotę o 17:30. Tydzień później zaś zmagania Lecha Poznań z Wisłą Płock w piątek o 20:30.

 

W tym sezonie rusza także nowa odsłona najpopularniejszego w Polsce menadżera piłkarskiego online – Fantasy Ekstraklasa. Serwis ten dostępny jest pod adresem fantasy.ekstraklasa.org. Użytkownicy mogą na tej platformie stworzyć własne drużyny złożone z prawdziwych piłkarzy PKO Ekstraklasy w określonym limicie kwotowym. Do ich zadań należy wyznaczenie składu meczowego z kapitanem, a także późniejsze dokonywanie transferów. Piłkarze punktują m.in. za gole, asysty, wygrane mecze, występ w pierwszym składzie czy zachowanie czystego konta (bramkarze i obrońcy). Nowość w tym sezonie stanowi bonus punktowy za najlepszy InStat Index (współczynnik formy meczowej według dostawcy statystyk dla PKO Ekstraklasy – InStat) osiągnięty w spotkaniu. Zawodnicy otrzymują ujemne punkty za otrzymane kartki, niewykorzystanie rzutu karnego, czy strzelenie gola samobójczego.

NOWA FANTASY EKSTRAKLASA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *