DVB-TMedia

Podlaskie wkracza w erę DVB-T2/HEVC

27 czerwca 2022 roku będzie początkiem nowej ery telewizji naziemnej w województwie podlaskim. Tego dnia w regionie rozpocznie się emisja programów w nowym standardzie DVB-T2/HEVC. Widzów czekają duże zmiany, do których warto się przygotować.

 

DVB-T, obowiązujący teraz w Polsce standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, powoli przechodzi do historii. Już 30 czerwca 2022 roku zastąpiony zostanie przez nowy, ulepszony DVB-T2/HEVC, wprowadzany we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

Zmiany rozpoczną się już wczesną wiosną przyszłego roku, pierwsze województwa zaczną odbierać programy w nowej technologii pod koniec marca. W ostatnich czterech regionach kraju, w tym w województwie podlaskim, DVB-T2/HEVC ruszy 27 czerwca 2022 roku.

Zmiany ważne dla milionów

Zasięg telewizji naziemnej obejmuje całe terytorium Polski, a jej odbiorcami są miliony mieszkańców. Dzięki domowym antenom mają dostęp do ponad 30, w większości bezpłatnych programów polskich nadawców.

Widzowie z województwa podlaskiego mogą oglądać teraz następujące kanały pogrupowane w multipleksy (MUX):

  • multipleks MUX-1 (kanał 43 lub 46 telewizora): TTV, Polo TV, Eska TV, Antena HD, TV Trwam, TVP ABC, Fokus TV, Stopklatka TV
  • multipleks MUX-2 (kanał 29 lub 49): Polsat, Super Polsat, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6
  • multipleks MUX-3 (kanał 22 lub 58): TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Info HD, TVP3 (Regionalna), TVP Historia, TVP Sport HD
  • multipleks MUX-4 (kanał 36 lub 38): kanały płatne oraz niekodowany Wydarzenia 24
  • multipleks MUX-8 (kanał 7, 8 lub 12): TVP Kultura HD, TVP Rozrywka, Metro, Zoom TV, Nowa TV, Telewizja WP.

Sygnał telewizji naziemnej jest nadawany przez odpowiednio rozmieszczone stacje, wyposażone zazwyczaj w wysoki maszt. Na terenie podlaskiego zasięg telewizji zapewniają przede wszystkim ośrodki w Krynicach koło Białegostoku i na górze Krzemianucha w pobliżu Suwałk.

Od 27 czerwca 2022 roku programy zawarte w multipleksach 1, 2, 3 i 4 będą nadawane już w nowym standardzie DVB-T2/HEVC, MUX-8 ma zostać dostosowany w późniejszym terminie. Warto podkreślić, że zmiana nie będzie obejmowała odbiorców telewizji satelitarnych i abonentów sieci kablowych.

Zobaczcie, co przyniesie DVB-T2/HEVC

Zanim w telewizji naziemnej zacznie obowiązywać standard DVB-T2/HEVC, można zapoznać się z jego zaletami już teraz. Na terenie województwa podlaskiego w nowej technologii nadawane są od kilku miesięcy programy testowego multipleksu MUX-5: TVP Dokument HD, TVP Kobieta HD, TVP Kultura HD, TVP Polonia HD i TVP Rozrywka. Dostępne są na kanałach 24 i 35, a dokładny zasięg emisji można sprawdzić na stronie https://emimaps.emitel.pl/.

Czego widzowie mogą spodziewać się po DVB-T2/HEVC? Z pewnością dużo lepszej jakości. Swoje ulubione programy będą mogli zobaczyć w jakości High Definition (HD), a jeśli dysponują odpowiednim odbiornikiem, nawet w Ultra HD (4K). Nowych doznań dostarczać będzie również przestrzenny dźwięk w formacie Dolby AC-4. Nowa technologia pozwoli też na umieszczenie w multipleksach większej liczby kanałów, oferta telewizji naziemnej powinna więc w krótkim czasie znacznie się powiększyć.

Nowy telewizor lub dekoder?

Wprowadzenie standardu DVB-T2/HEVC to zmiana, za którą będą musiały nadążyć nasze telewizory. Odbiór programów naziemnych po 27 czerwca 2022 r. będzie możliwy tylko za pomocą sprzętu wyposażonego w odpowiedni tuner. Czy oznacza to, że odbiornik będzie trzeba wymienić na nowy? Niekoniecznie.

Wielu producentów już od pewnego czasu oferuje telewizory przystosowane do nowego standardu. W najbliższym czasie mieszkańcy podlaskiego powinni sprawdzić, czy już takiego nie używają. Można to zrobić zaglądając do instrukcji obsługi, w materiałach producenta lub u sprzedawców. Innym sposobem jest przeprowadzenie testu odbioru próbnych programów TVP. Jak to zrobić, wyjaśnia instrukcja na stronie gov.pl/CyfrowaTV.

Co zrobić, jeżeli mamy odbiornik nieprzystosowany do DVB-T2/HEVC? Rozwiązaniem jest zakup dekodera, który po podłączeniu do telewizora pozwoli cieszyć się programami w nowej jakości. Jeśli w najbliższych miesiącach planujemy kupienie nowego sprzętu, warto upewnić się, że spełnia on wymagania wprowadzanego w przyszłym roku standardu. Listę funkcji, jakie powinien posiadać, znajdziemy w specjalnie przygotowanym poradniku.

Gdzie szukać informacji?

Aby poznać wszystkie szczegóły wprowadzenia DVB-T2/HEVC i dobrze się do niej przygotować warto odwiedzać serwis gov.pl/CyfrowaTV i skorzystać z publikowanych tam materiałów. O nadchodzącej zmianie standardu nadawania przypominać też będą emitowane od niedawna telewizyjne spoty kampanii „Gotowi na DVB-T2?”. Przydatne informacje publikują też na swoich stronach EmitelUKE i nadawcy telewizyjni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *