„Pogromcy mitów” w Fokus TV
Prawda czy fałsz? To pytanie prowadzący stawiają sobie w każdym odcinku programu. Na drodze naukowych metod sprawdzają, czy zasłyszane przez nich plotki i legendy są prawdziwe. Program udowadnia także, że nauka nie musi być nudna, za to może być wybuchowa.
Naukowo potwierdzić to, co niepotwierdzone
Czy szukanie igły w stogu siana może skończyć się powodzeniem? Czy czerwona płachta rzeczywiście prowokuje byka do ataku? Czy ludzki głos może tłuc kieliszki? Tym z pozoru błahym dylematom przyglądają się „Pogromcy mitów”, którzy na drodze naukowych eksperymentów potwierdzają lub obalają prawdziwość miejskich legend, plotek, tradycyjnych przysłów czy zasłyszanych opowieści. Przez kilkanaście lat pracy wykonali ponad trzy tysiące eksperymentów, wyjaśnili ponad tysiąc mitów i… spowodowali około dziewięcset eksplozji. Teraz czas na ich eksperymenty w Fokus TV.
Kim są prowadzący programu „Pogromcy mitów”?
Gospodarzami programu są specjaliści od efektów specjalnych – Jamie Hyneman i Adam Savage. Ich profesja gwarantuje widowiskowość przeprowadzanych eksperymentów, jednak wszystkie z nich są poparte naukową analizą, ogromną liczbą powtórzeń i poświęceniem. A to wszystko w służbie nauce i odkrywaniu odpowiedzi na najbardziej nurtujące (choć być może nie najważniejsze) pytania.
Duet pogromców mitów widzowie doceniają także za ich niezwykłą charyzmę, ponieważ spontaniczny Adam zawsze stara się przełamać spokój i powagę Jamiego.
W weryfikowaniu kolejnych mitów duetowi pomaga także zespół znany jako „Build Team”. Należą do niego: artystka Kari Byron, budowniczy Tory Belecci oraz Gran Imahara – specjalista od elektryki i budowy robotów. Swoje niezwykłe zdolności wykorzystują do najbardziej szalonych eksperymentów w postaci zapalania zapałki za pomocą kuli z pistoletu czy ścinania drzew karabinem maszynowym.
Prześmiewczo do członków ekipy zalicza się także Bustera – manekina, który przez wiele lat dzielnie zastępował żywych aktorów w najbardziej niebezpiecznych eksperymentach.
Mity z czerwonego dywanu
Każdy program to inne mity do obalenia, ale zdarzają się odcinki specjalne, w których obalane są mity związane z tymi samymi zagadnieniami, np. alkoholem, samochodami, piratami czy superbohaterami. Kino i telewizja zresztą stanowią dużą inspirację dla prowadzących, którzy poświęcili wiele energii na sprawdzanie tego, czy James Bond mógł zabijać długopisem z ładunkiem wybuchowym i czy wstrząśnięte Martini rzeczywiście smakuje inaczej niż zmieszane.
Wraz ze wzrostem popularności programu „Pogromcy mitów” zaczęli zapraszać samych reżyserów filmów i seriali. Jednym z gości był Vince Gilligan – reżyser kultowego serialu „Breaking Bad” – z którym Adam i Jamie wspólnie sprawdzili prawdziwość finałowej sceny tej produkcji, w której główny bohater konstruuje pułapkę w postaci karabinu maszynowego ukrytego w bagażniku samochodu.
Potwierdzony, obalony czy prawdopodobny?
Wszystkie mity, jakie sprawdzają „Pogromcy mitów”, mogą zostać zakwalifikowane jako obalone, potwierdzone lub prawdopodobne. Oczywiście te potwierdzone mity przynoszą najwięcej satysfakcji, ponieważ twórcy programu za każdym razem starannie odwzorowują okoliczności, a następnie próbują odtworzyć skutki danego mitu, więc udany efekt świadczy o dobrze wykonanej pracy.
Kiedy mit zostaje obalony mimo zapewnienia idealnych warunków, prowadzący nie spoczywają na laurach. W takim wypadku często uciekają się do tzw. „sposobu pogromców mitów”. Polega on na tym, żeby doprowadzić do osiągnięcia pożądanych efektów, mimo że w normalnych warunkach ich uzyskanie byłoby fizycznie niemożliwe.
„Pogromcy mitów” od 30 listopada od poniedziałku do czwartku o godz. 21:00 w Fokus TV