Polskie Radio na arenach XXIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich
Polskie Radio jest dziś jedyną w naszym kraju radiofonią z wyłącznymi prawami do Igrzysk Olimpijskich w Pjongczang. Najwięcej relacji, transmisji, wywiadów i materiałów pojawi się w programie radiowej Jedynki.
Już za kilka dni, 9 lutego, w południowokoreańskim Pjongczang zapłonie znicz olimpijski – symbol rozpoczęcia XXIII Zimowych Igrzysk. To święto szlachetnego współzawodnictwa i braterstwa wszystkich narodów oznacza mobilizację nie tylko dla kibiców na całym świecie, lecz także dla ekip dziennikarskich, którym powierzono relacjonowanie wydarzeń z koreańskich aren olimpijskich. Nie zabraknie wśród nich ekipy Polskiego Radia – nadawcy towarzyszącego Igrzyskom od 1936 roku.
– Obsługa Igrzysk Olimpijskich jest jednym z najważniejszych zadań wpisanych w misję Polskiego Radia jako nadawcy publicznego, odpowiedzialnego za budowanie wspólnotowych przeżyć i propagowanie idei honorowej rywalizacji – mówi Prezes Polskiego Radia Jacek Sobala. – Dla naszych ekip dziennikarskich jest to również zadanie prestiżowe, gdyż wielki sport od lat otoczony jest miłością zarówno słuchaczy, jak i całego Polskiego Radia. Ta dobra atmosfera wokół tematyki sportowej sprawia, że Polskie Radio ciągle przyciąga najzdolniejszych dziennikarzy. Nasi sprawozdawcy sportowi zawsze uchodzili za mistrzów w swoim fachu, a ich barwne relacje i profesjonalne komentarze mają miliony entuzjastów.
Jacek SobalaWielki sport od lat otoczony jest miłością zarówno słuchaczy, jak i całego Polskiego Radia
Szczególną pozycję Polskiego Radia wobec wielkiego sportu wzmacnia również fakt, iż jest to jedyna radiofonia w Polsce, która zakupiła prawa do Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczang. Zapewnia to publicznemu nadawcy wyłączność w relacjach z obiektów olimpijskich oraz w wywiadach na terenie związanym z Igrzyskami. O randze Polskiego Radia świadczy także wieloletnia umowa partnerska, podpisana w styczniu 2018 roku z Polskim Komitetem Olimpijskim. Na mocy tej umowy PKOl udzielił Polskiemu Radiu praw do wykorzystywania tytułu “Oficjalny Partner Medialny PKOl” oraz Symbolu Olimpijskiego i Olimpijskich Oznaczeń. Dzięki współpracy z PKOl słuchacze Polskiego Radia otrzymają m.in. możliwość bliskiego, ekskluzywnego kontaktu z najwybitniejszymi polskimi sportowcami, trenerami i ekspertami.
Czy biało-czerwoni powtórzą w Pjongczang sukcesy z igrzysk w Vancouver i Soczi? W opinii komentatorów Polskiego Radia, są na to duże szanse. O występach naszej reprezentacji olimpijskiej opowiedzą najbardziej doświadczeni dziennikarze publicznego nadawcy. Szefem ekipy jest kierujący naczelną redakcją sportową Cezary Gurjew, dla którego będą to już 11. Igrzyska. – Igrzyska Olimpijskie to święto dla sportowców, kibiców, ale i dla ekipy radiowej Polskiego Radia – mówi Cezary Gurjew. – Atmosfera olimpijskiej rywalizacji jest niepowtarzalna, ale sprawia, że jesteśmy jeszcze bardziej skoncentrowani i czujemy większą odpowiedzialność za radiowy przekaz. Uwielbiam ten moment, gdy radiowymi łączami “spacerujemy po obiektach olimpijskich”, bo wtedy jest okazja, aby pokazać magię i siłę Polskiego Radia, gdy błyskawicznie przenosimy się z areny na arenę. Dlatego nasi słuchacze wiedzą o wszystkim najszybciej.
Cezary GurjewUwielbiam ten moment, gdy radiowymi łączami “spacerujemy po obiektach olimpijskich”, bo wtedy jest okazja, aby pokazać magię i siłę Polskiego Radia
Oprócz Gurjewa (łyżwiarstwo szybkie i short track) Igrzyska relacjonować będą: Sylwia Urban (biathlon, bobsleje, saneczkarstwo i narciarstwo alpejskie), Tadeusz Kwaśniak(skoki narciarskie, bobsleje, biegi narciarskie), Krzysztof Klepczyński (skoki narciarskie i snowboard) i Marek Solecki (skoki narciarskie, bobsleje, biegi narciarskie), Tomasz Gorazdowski (reporter Trójki), Witold Banach (reporter). Od strony realizacyjno-technicznej wspierać ich będzie inżynier Michał Jakubik.
Sylwia Urban, Cezary Gurjew, Marek Solecki, Tadeusz Kwaśniak i Krzysztof Klepczyński poprowadzą specjalne Studio Olimpijskie Polskiego Radia w Pjongczang. O wydarzeniach i przebiegu Ceremonii Otwarcia XXIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich opowiedzą słuchaczom Cezary Gurjew i Marek Solecki, zaś o Ceremonii Zamknięcia – Cezary Gurjew i Tadeusz Kwaśniak.
Na korzyść Polskiego Radia przemawiają nie tylko doświadczenie, talent i dziennikarska pasja ekipy delegowanej na Igrzyska, lecz także… różnica czasu pomiędzy Polską a Koreą Południową. Jest ona bardzo korzystna dla nadawcy radiowego, gdyż najciekawiej zapowiadające się wydarzenia na arenach olimpijskich będą miały miejsce między godz. 12.00 a 15.00.
Najszybciej, profesjonalnie, najbardziej rzetelnie i z wielkim szacunkiem dla wymagającego polskiego słuchacza – to dewiza radiowców. Tradycyjnie najwięcej relacji, transmisji, wywiadów i materiałów z Zimowych Igrzysk Olimpijskich pojawi się w programie radiowej Jedynki. Reporterzy Polskiego Radia będą obecni podczas wszystkich finałów. Meldunki z Korei złożą się na specjalną audycję “Prosto z Pjongczang”, nadawaną z Korei codziennie na żywo, co godzinę od godz. 4.00.
Codziennie od jednej do 2,5 godz. będzie trwało w Jedynce “Studio Pjongczang 2018”, prezentujące najważniejsze wydarzenia i bohaterów Igrzysk, podsumowujące kolejne finały i omawiające rezultaty we wszystkich olimpijskich dyscyplinach.
Jak zapowiada Cezary Gurjew, ekipa Polskiego Radia planuje łączyć się z Koreą Południową zawsze, gdy polski sportowiec będzie walczyć o medal. Oprócz tego każdy dzień wypełnią przygotowywane na miejscu wywiady i reportaże.
Słuchacze radiowej Trójki będą spotykać się z Tomaszem Gorazdowskim. Codziennie w godz. 7.40 i 16.20 będzie on relacjonować Igrzyska w Trójkowym “Studiu Olimpijskim”, serwisach informacyjnych oraz w audycji “Trzecia Strona Medalu” w niedziele w godz. 17.00-19.00.
Dużo uwagi XXIII Igrzyskom Olimpijskim poświeci też radiowa Czwórka. I tak np. jej popołudniowe przeglądy sportowe przekształcą się w “Czwórkowy Przegląd Olimpijski” (od poniedziałku do piątku o godz. 16.45, sob. – niedz. o 22.00), zaś w audycji “Strefa sportu” obecne będą informacje i materiały dotyczące Igrzysk. Antena planuje również wejścia na żywo przy startach czołowych polskich reprezentantów oraz spojrzenie na Igrzyska pod kątem kulturowym (“Stacja Kultura”) i muzycznym (“TOP”). Dla swoich słuchaczy informacje z aren olimpijskich przygotowuje również PR24 – w ramach “Magazynu Olimpijskiego” emitowanego codziennie w godz. 13.05-13.15.
Od 9 do 25 lutego zmagania sportowe w Korei Południowej można będzie też śledzić na stronach portalu PolskieRadio.pl w specjalnie z tej okazji przygotowanym serwisie.
W serwisie każdego dnia dziennikarze prowadzić będą relację na żywo z Igrzysk. Pojawią się w nim najbardziej aktualne i najbardziej interesujące dla Polaków informacje ze wszystkich aren. Codzienne sprawozdania uzupełnią materiały dźwiękowe przygotowywane przez dziennikarzy Polskiego Radia, pracujących na miejscu w Pjongczang. Na bieżąco będą zamieszczane też pilne wiadomości napływające z Korei, ciekawostki, galerie zdjęć, komentarze ekspertów, wywiady z zawodnikami i trenerami, eksperckie analizy. W serwisie znajdą się też sylwetki każdego z reprezentantów Polski. Na stronach Polskiego Radia łatwo będzie uzyskać dostęp do terminarza poszczególnych zawodów. W specjalnej zakładce zostały opisane obiekty olimpijskie, gdzie toczyć się będzie walka o medale. W serwisie będą również publikowane relacje dziennikarskie z radiowej Jedynki i Trójki.
XXIII Zimowym Igrzyskom Olimpijskim na antenach Polskiego Radia poświęcona zostanie kampania promocyjna, obejmująca TVP Sport, TVP INFO, Polsat Sport oraz TV Republika. Kampanię przygotowała Agencja Promocji Polskiego Radia.