Ponad 170 produkcji podczas II Festiwalu Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość”
We wtorek, 22 lutego rozpocznie się II Festiwal Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość”. W programie wydarzenia znalazło się ponad 170 produkcji i koprodukcji Telewizji Polskiej zrealizowanych głównie w 2021 r. Podczas wydarzenia widzowie zobaczą ponad 540 godzin filmów, seriali, spektakli, programów i koncertów w dziewięciu kategoriach festiwalowych. Są to: Film i serial fabularny, Film i serial dokumentalny, Teatr, Rekonstrukcja, Koncert i widowisko oraz nowości — kategoria dedykowana najmłodszym Polak Mały i kategoria Publicystyka kulturalno-historyczna, przedstawiająca istotne kwestie tożsamości narodowej Polaków. Wśród kategorii specjalnych w tegorocznej edycji znalazły się Dziedzictwo bł. Prymasa Stefana Wyszyńskiego oraz Ojczyzna w nutach Chopina.
Festiwal Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość” to inicjatywa mającą na celu budowanie i wzmacnianie poczucia tożsamości narodowej Polaków. Nowością Festiwalu jest zorganizowany na zasadach Pitchingu konkurs na projekt filmu dokumentalnego. Głównym założeniem konkursu jest wspieranie twórców polskiego dokumentu, a nagrodą jest zrealizowanie zwycięskiego projektu przez Telewizję Polską, będącą największym producentem i koproducentem filmów dokumentalnych w kraju. Festiwal zakończy uroczysta Gala, która odbędzie się 1 marca, w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Podczas Gali zostaną wręczone statuetki Złotych i Platynowych Ryngrafów, nawiązujące do pamiątek po poległych bohaterach narodowych. Wydarzenie transmitowane będzie na stronie fkn.tvp.pl oraz na antenach Telewizji Polskiej: TVP1 i antenach tematycznych, w tym TVP Historia.
Druga edycja Festiwalu Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość” zostanie zorganizowana w dniach 22 lutego – 1 marca 2022 w formule online. Podczas wydarzenia na ogólnodostępnej stronie fkn.tvp.pl będzie można bez ograniczeń oglądać wszystkie produkcje oraz bieżące relacje ze studia festiwalowego i wywiady z twórcami. Natomiast w dniach 25-27 lutego zapraszamy do warszawskiego Kina Wisła, gdzie odbywają się projekcje wybranych produkcji festiwalowych. Pokazy są bezpłatne. Zachęcamy do odwiedzenia strony festiwalowej fkn.tvp.pl oraz profilu FB Festiwalu.