Zapowiedzi TV

Premiera najgłośniejszego dokumentu „Jane” na antenie National Geographic

Film w reżyserii filmowca-wizjonera Bretta Morgena przedstawia unikatowe materiały, będące zapisem przełomowych badań nad szympansami, jakie przeprowadziła ikona ekologii – Jane Goodall. Kompozytorem muzyki do filmu jest światowej sławy muzyk, Philip Glass.
 

To jeden z najlepszych dokumentów wszech czasów“VOGUE”
Premiera najgłośniejszego dokumentu roku pt. „Jane” na antenie National Geographic 18 marca o godz. 21:00
18 marca o godzinie 21:00 na kanale National Geographic odbędzie się premiera filmu dokumentalnego JANE. Produkcja okrzyknięta przez krytyków „zapierającym dech w piersiach”, „fascynującym”, „spektakularnym dziełem” oraz „najlepszym dokumentem 2017 roku” zostanie pokazana w 172 krajach świata w 43 wersjach językowych. Nominowany do nagrody BAFTA film został uznany za najgłośniejszy dokument ubiegłego roku oraz „arcydzieło kinematografii” przez 18 amerykańskich stowarzyszeń krytyków filmowych, w tym członków Amerykańskiej Gildii Producentów, Stowarzyszenia Amerykańskich Montażystów Filmowych, Amerykańskiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych oraz Amerykańskiej Rady Krytyki Filmowej.
 

 
Wielokrotnie nagradzany reżyser Brett Morgen („Kurt Cobain: Montage of Heck”, „To rola dla niego”) wykorzystał ponad 100 godzin nieznanych wcześniej nagrań filmowych, aby przedstawić widzom historię życia Jane Goodall – młodej kobiety, której badania nad szympansami zapoczątkowały nową erę w zdominowanym przez mężczyzn świecie nauki i sprawiły, że zaczęliśmy zupełnie inaczej postrzegać otaczające nas środowisko naturalne.
Akcja filmu rozpoczyna się w 1960 roku w Gombe, gdzie 26-letnia Angielka rozpoczyna badania nad szympansami. Jane Goodall jest zafascynowana zwierzętami, ale nie ma naukowego wykształcenia. Cierpliwie zdobywa zaufanie małp, a międzynarodowa prasa zaczyna rozpisywać się o jej przełomowych odkryciach, dowodzących, że szympansy są nie tylko niezwykle inteligentne i żyją w społeczności, ale wykorzystują też narzędzia do zdobywania pożywienia. W 1964 roku holenderski filmowiec Hugo van Lawick, zaczyna pracę nad dokumentem o prowadzonych przez Jane badaniach. Niedługo potem zakochuje się w bohaterce swojego filmu. Wkrótce para bierze ślub  a Jane rodzi dziecko. Cieniem na życiu filmowej pary kładzie się  jednak epidemia polio, która wybucha wśród szympansów.
Dotychczasowe produkcje  o badaniach nad szympansami prowadzonymi przez Jane Goodall głównie ukazywały różne aspekty jej pracy . W najnowszym dokumencie JANE przyglądamy się jej pracy, ale większość uwagi skupiona zostaje przede wszystkim na niej samej. Śledzimy więc narodziny jej miłości do Hugo van Lawicka oraz próby pogodzenia obowiązków małżeńskich i macierzyńskich z jej życiową pasją.
Kiedy po raz pierwszy zobaczyłam dokument, ogarnęła mnie nostalgia, bo jest to niezwykle kameralny, realistyczny i prawdziwy obraz mojego życia. Dokument JANE to kameralne studium osobowości jego bohaterów, czyli mnie i Hugo. Jest to jedyny nakręcony ma mój temat dokument, który sprawił, że wróciłam myślami do najszczęśliwszego okresu w moim życiu – DR JANE GOODALL
Chciałem przede wszystkim pokazać w filmie, jak kobiety biorą sprawy w swoje ręce, zwłaszcza w czasach, w których Jane prowadziła obserwacje w Afryce. Nasz film przedstawia dość niekonwencjonalną historię miłości, bo nie jest to uczucie między mężczyzną i kobietą. Kobieta kocha przede wszystkim swoją pracę – REŻYSER FILMU JANE BRETT MORGEN
Perfekcyjne ujęcia van Lawicka odnaleziono na szpulach w archiwum National Geographic. Wszystkie nagrania zachowały się w idealnym stanie, ale ich przejrzenie nie było łatwym zadaniem. Szesnastomilimetrowe taśmy poukładane były w przypadkowej kolejności, bez opisów i dźwięku. By móc wykorzystać ten materiał, Morgen i jego ekipa musieli uporządkować kolekcję, zidentyfikować 160 szympansów i udźwiękowić otoczenie porastającej Gombe dżungli. Efekt tej pracy to film z frapującą, symfoniczną ścieżką muzyczną skomponowaną przez Philipa Glassa, przedstawiający kameralny portret Jane Goodall, niestrudzonej badaczki, która stała się jedną z najbardziej podziwianych na całym świecie aktywistek na rzecz ochrony środowiska.
Nakręcono wiele wspaniałych produkcji dokumentalnych o badaniach Jane Goodall i jej życiu, ale znalezione przez nas materiały pokazują nam jej dotąd nieznane oblicze. Na starych taśmach towarzyszymy jej w pierwszych wyprawach do Afryki i pierwszych kontaktach z szympansami. Poznajemy lepiej życie prywatne współczesnej legendy i mamy szansę obserwować ją na początku jej życiowej podróży – PRODUCENT FILMU JANE BRYAN BURK
Światowa premiera filmu dokumentalnego JANE miała miejsce podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto w 2017 roku. Film zdobył tam bardzo pochlebne recenzje. Produkcja została pokazana na ponad 25 międzynarodowych festiwalach filmowych, m.in. na Londyńskim Festiwalu Filmowym BFI, Festiwalu Filmowym w Nowym Jorku, Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie, Festiwalu Filmowym w Savannah i festiwalu DOC w Nowym Jorku. W październiku ubiegłego roku zorganizowano też projekcję filmu w Hollywood Bowl przy akompaniamencie orkiestry. To pierwszy w historii kinematografii dokument wyświetlony w amfiteatrze, będącym symbolem Los Angeles.

Muzyczna oprawa z najwyższej półki

 
Przed rozpoczęciem montażu Morgen zastanawiał się, jaka ilustracja muzyczna powinna towarzyszyć zdjęciom już od pierwszego ujęcia. „Uznałem, że powinno być to bardzo coś wyjątkowego i bardzo charakterystycznego. Myślałem o spójnym motywie przewodnim, który stałby się łącznikiem wszystkich części filmu” -przyznaje. „Chciałem, żeby film JANE stał się swojego rodzaju operą filmową, w której wprowadzeniem do historii jest prolog z odpowiednim motywem muzycznym oddającym charakter rezerwatu Gombe. Wtedy właśnie pomyślałem o Philipie Glassie”.
Awangardowy kompozytor jest znany z utworów koncertowych i operowych takich, jak m.in. ”Einstein on the Beach” i dziesiątek ścieżek filmowych do tak głośnych obrazów, jak „Koyaanisqatsi”,„Godziny” czy „Notatki o skandalu”.
Znałem Jane Goodall, bo czytałem jej książki, ale nigdy jej nie poznałem. Można powiedzieć, że ten projekt stał się dla mnie maszyną czasu – PHILIP GLASS
Precyzyjna, minimalistyczna muzyka Glassa idealnie wpisała się w wizję Morgena. Dużą rolę w twórczości Glassa odgrywa rytm, który został wykorzystany podczas montażu. Dzięki temu wszystkie szympansy, owady, lwy i pozostałe zwierzęta na równinie Serengeti poruszają się w takt muzyki.
Wywiad z Jane
Podczas powstawania filmu, Morgen chciał dowiedzieć się jak najwięcej o życiu prywatnym bohaterki i poprosił 83-letnią badaczkę o zgodę na dwudniowe spotkanie, podczas którego chciał zarejestrować przeprowadzony wywiad. Na początku Goodall nie chciała zgodzić się na rozmowę.
Jane wielokrotnie opowiadała o swoim życiu. Od 30 lat przez 300 dni w roku wspomina dni spędzone w Gombe podczas swoich wykładów. Kiedy usłyszała, że chcę ją odwiedzić z ekipą, od razu odmówiła, stwierdzając, że przerabiała to wiele razy wcześniej. Ale ja nie byłem zainteresowany jej badaniami, ale nią samą. To ją obserwowałem, a nie szympansy. Na co dzień nie usłyszymy jak Jane wspomina szczęśliwe i trudne okresy w swoim małżeństwie. Ja nie chciałem rozmawiać z nią o nauce, co chyba ją zaintrygowało – BRETT MORGEN
Goodall w końcu zgodziła się na wywiad, który został przeprowadzony w jej domu w Dar es Salaam w Tanzanii. Jane z zaskoczeniem stwierdziła, że bardzo podoba jej się wywiad, który był w zasadzie luźną rozmową o wczesnym okresie jej życia.
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *