Zapowiedzi TV

Premiera seriali Midnight Texas i Z Nation w AXN Black (wideo)

Aktorzy grający wampiry to często wielkie gwiazdy branży filmowej. Zombie to z kolei od lat jeden z najbardziej dochodowych pomysłów na film w Hollywood, a także…najpopularniejsze przebranie na Halloween. Od września na kanale AXN Black będzie można zobaczyć dwa nowe seriale o ożywionych umarlakach i innych nadludzkich istotach: Midnight, Texas oraz Z Nation.
 

 
Współczesny obraz wampira powstał nad Jeziorem Genewskim…z nudów. Czerwiec 1816 roku w Szwajcarii był bardzo deszczowy. Ponura pogoda zatrzymała grupę angielskich turystów w Villi Diodati, położonej nad słynnym jeziorem. Jeden z największych angielskich poetów, Lord Byron, jego przyjaciel dr John Polidori i wschodząca autorka opowiadań, Mary Wollstonecraft Shelley, zamknięci w jednym domu zaczęli dla zabicia czasu pisać opowiadania grozy. Wzorowali się na niemieckich nowelach o duchach, zebranych w książce Fantasmagoria. W ciągu trzech deszczowych nocy Polidori napisał opowiadanie pt. Wampir, zaś Shelley wymyśliła Frankensteina. Pobyt twórców nad jeziorem na zawsze odmienił obraz współczesnego kina i telewizji. Na dwóch napisanych przez nich opowiadaniach do dziś wzorują się scenarzyści filmów grozy i horrorów, a produkcje o żywych trupach, wampirach czy wilkołakach biją rekordy oglądalności.
Jednak to gotycki romans Brama Stokera o miłości wampira, hrabiego Draculi, do angielskiej śmiertelniczki do dziś kształtuje powszechne wyobrażenie o krwiopijcy. Według kanonu stworzonego przez Stokera wampir to blady, chudy, ożywiony trup, który ubiera się na czarno, nienawidzi słońca, święconej wody i krucyfiksu. Jest bezwzględny, szybki i potrafi zmieniać się w nietoperza. Przede wszystkim jednak zawsze łaknie ludzkiej krwi. Stoker zaraził wampiryzmem pokolenia fanów i twórców filmowych.
Już w 1921 roku niemiecki reżyser Friedrich Murnau adaptował powieść tego niemieckiego pisarza i nakręcił ikoniczny obraz Nosferatu. Wiele lat później, w roku 1978, jego rodak, Werner Herzog, powielił ten film w swoim obrazie Nosferatu – wampir z Klausem Kinskim i Isabelle Adjani w rolach głównych. Po czternastu latach, w 1992 roku, geniusz kina, Francis Ford Coppola, dał światu barokowego, onirycznego Draculę z Gary Oldmanem, Keanu Reevesem i Winoną Ryder.
W ostatnich latach ogromną popularnością cieszył się Zmierzch, kultowa powieść o wampirach autorstwa Stephanie Meyer. Została ona przetłumaczona na 40 języków i sprzedała się w ponad 70 mln egzemplarzy na całym świecie. Na podstawie kolejnych tomów wampirzej sagi nakręcono hitowe filmy z Kristen Stewart i Robertem Pattinsonem. Miłość pomiędzy wampirem a śmiertelniczką stała się też podstawą wielu scenariuszy popularnych seriali z ostatnich lat np. Pamiętniki wampirów czy Czysta Krew.
Wampiry można zobaczyć również w serialu Midnight, Texas, który pojawi się na antenie AXN Black we wrześniu. Bohaterowie produkcji pokazują, że istoty nieśmiertelne, podobnie jak śmiertelników, można podzielić na dobre i złe. Do tych pierwszych zalicza się były niewolnik, Afroamerykanin Lemuel Bridger (Peter Mensah znany z roli gladiatora w Spartakusie). Po wielu latach tułaczki osiedla się on w niemal odciętej od świata miejscowości Midnight w Teksasie, w której jest – jak mówią mieszkańcy – niepokojący magnetyzm.
Do Midnight trafia także Manfred Bernardo, który jest początkującym medium (w tej roli François Arnaud, znany z filmu Zabiłem moją matkę i pokazywanego niedawno w AXN serialu Blindspot: Mapa zbrodni). Główny bohater Midnight, Texas ucieka z Dallas przed długami. Nie są to jednak zobowiązania jego, ale jego zmarłej babki, która była znanym cygańskim medium. Manfred odziedziczył po niej talent, dzięki któremu może porozumiewać się ze zmarłymi. Wykorzystuje to np. aby kontaktować się z babką w tak przyziemnych kwestiach jak porada w sprawie zakochania się w jednej z mieszkanek miasteczka. Oprócz wiedźmy, upadłego anioła, zawodowej morderczyni, duchów i wampirów w teksańskiej mieścinie mieszkają także zwykli obywatele. Istoty nadprzyrodzone mieszkające w Midnight obowiązuje jedna główna zasada: obywatel nie jest pożywieniem. Jest jednak wielu przybyszy, którzy chcieliby złamać ten zakaz.
Wśród mieszkańców Midnight widzowie nie zobaczą zombie, pełen żywych trupów jest jednak serial Z Nation, którego akcja rozpoczyna się trzy lata po rozprzestrzenieniu się na Ziemi wirusa, który zamienił niemal całą ludzką populację w potwory. Ostatnią deską ratunku okazuje się Murphy, więzień, który został poddany eksperymentalnej szczepionce. Jako jedyny przeżył atak wirusa i nie przemienił się w zombie. Teraz jego krew zawiera przeciwciała, które mogą uratować ludzkość. Grupa bohaterów decyduje się przetransportować Murphy’ego z Nowego Jorku do Centrum Kontroli Chorób Zakaźnych w Kalifornii. Mężczyzna skrywa jednak sekret, który zagraża całej wyprawie. W serialu Z Nation bohaterowie ryzykują życie w niezliczonych starciach z żywymi trupami. Zdarzy im się ścierać też z kanibalami, rabusiami i szalonymi reprezentantami US Army.
W branży kinowej motyw zombie nie był wykorzystywany aż do 1968 roku, kiedy George A. Romero stworzył niezależny, półamatorski obraz Noc żywych trupów. W tym czarno-białym filmie Romero precyzyjnie dawkuje grozę. Już w połowie uśmierca parę zakochanych młodych ludzi, którzy w schemacie obowiązującym wówczas w kinie powinni przeżyć do samego końca produkcji. Odważnym, walczącym z zombie bohaterem zostaje Afroamerykanin. Jest to o tyle ciekawy zabieg, że reżyser zdecydował się na niego w czasach, kiedy pastor Martin Luther King walczył o zniesienie w USA segregacji rasowej. Poza tym przed powstaniem filmu Noc żywych trupów negatywnymi postaciami w filmie byli obcy, potwory. Romero pokazał, że złym może być każdy z nas np. sąsiadka, brat czy starsza pani.
Podobnie jak wampiry, zombie są ostatnio bardzo popularne wśród twórców filmowych. W nieco komediowej formie zostały przedstawione w powstałym na podstawie komiksu serialu iZombie. Są też głównymi bohaterami kultowego już serialu The Walking Dead, który doczekał się do tej pory ośmiu sezonów. W jednym z najlepszych obrazów o żywych trupach, filmie World War Z w reż. Marca Forstera (m.in. Quantum of Solace z Danielem Craigiem jako Jamesem Bondem), zagrał Brad Pitt. Wcielił się w rolę Gerry’ego Lane’a, który stara się powstrzymać pandemię wirusa zombie. Brad Pitt wystąpił też w innym filmie, w którym głównym bohaterem była istota nadprzyrodzona. Mowa o Wywiadzie z wampirem z lat 90-tych, który na nowo rozpalił wyobraźnię twórców i fanów, którzy do dziś uwielbiają bohaterów żywiących się ludzką krwią. Z pewnością postacie nie z tego świata przez długi czas będą inspiracją dla twórców.
 

 
Premiera serialu Midnight, Texas w piątek 1 września o godz. 22:05 w AXN Black. Kolejne odcinki w piątki o godz. 22:05.
Premiera serialu Z Nation w piątek 1 września o godz. 23:05 w AXN Black. Kolejne odcinki w piątki o godz. 23:05.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *