Technologia - Promocje

Procesory AMD EPYC wybrane do superkomputera Perlmutter

Departament Energii Stanów Zjednoczonych właśnie ogłosił, że podpisano kontrakt na stworzenie nowego superkomputera dla Narodowego Ośrodka Komputerowych Badań Naukowych nad Energią (NERSC, National Energy Research Scientific Computing Center) zlokalizowanym w Narodowym Laboratorium Lawrence’a w Berkeley.

Będzie to przed-eksaskalarny system, który będzie bazował na najnowszej platformie Cray Shasta i znacznej liczbie jednostek działających w oparciu wyłącznie o procesory AMD EPYC. Superkomputer otrzymał nazwę Perlmutter i zostanie uruchomiony w 2020 roku oferując ponad 3-krotnie większą wydajność niż obecnie dostępna w ośrodku NERSC.

Perlmutter będzie wykorzystywany przez ponad 7000 naukowców w ponad 600 projektach rocznie wspierając badania naukowe na ekstremalną skalę i pozwalając rozwijać nowe źródła energii, poprawiać efektywność energetyczną, odkrywać nowe materiały i analizować potężne zestawy danych z naukowych ośrodków eksperymentalnych.

Poniżej wypowiedź Forresta Norroda, który zajmuje stanowisko starszego wiceprezesa i głównego menedżera w AMD Datacenter and Embedded Systems Group:

„Jesteśmy dumni, że procesory AMD EPYC stanowią kluczowy podzespół nadchodzącego superkomputera Perlmutter. To kamień milowy dla AMD i branży w miarę, jak współpracując z innymi partnerami przesuwamy granice wydajności sprzętu i oprogramowania w celu umożliwienia badań dla kolejnych generacji. Dziękuję firmie Cray za uwzględnienie AMD już na wczesnym etapie procesu przygotowania systemu, a ośrodkowi NERSC za wybór procesorów AMD EPYC do ich ostatecznej konfiguracji.”

Korzystając z okazji firma Cray zaprezentowała też swój nowy system superkomputerowy o nazwie Shasta, który jest zgodny z procesorami AMD EPYC i akceleratorami Radeon. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w załączonych, oryginalnych informacjach prasowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *