MediaPolecaneZapowiedzi TV

Serial „Imię róży” w kwietniu na antenie Canal+. Również w 4K (wideo)

Debiutancka powieść wybitnego włoskiego pisarza i filozofa Umberta Eco z 1980 roku, „Imię róży”, ku wielkiemu zaskoczeniu krytyków literackich, stała się przebojem czytelniczym. W kwietniu na antenie CANAL+ swą premierę mieć będzie pierwszy w historii serial na podstawie kultowej książki. Za reżyserię odpowiada Giacomo Battiato, twórca m.in. filmów „Karol. Człowiek, który został papieżem” oraz „Karol. Papież, który pozostał człowiekiem”. Włoch i tym razem do współpracy zaprosił Piotra Adamczyka.

 

Powieść „Imię róży” jest obecnie uznawana za arcydzieło XX-wiecznej literatury oraz fenomen kulturowy – wieloaspektowe, złożone dzieło, łączące w sobie elementy krytycznej analizy kultury średniowiecza, teorii literatury, badań biblijnych oraz semiotyki autorstwa profesora filozofii nieoczekiwanie wkradło się na szczyt list bestsellerów. Książka na nowo odkryła dla czytelników średniowiecze, które przez jakiś czas kojarzyło się ze sztampowymi historiami o rycerzach i księżniczkach.

Włoska telewizja RAI podjęła decyzję o przeniesieniu na mały ekran opowieści o morderstwach popełnionych w opactwie benedyktynów. Realizację projektu powierzono reżyserowi Giacomowi Battiatowi. W obsadzie znaleźli się dwukrotnie nominowany do Złotego Globu John Turturro („Sekretne okno”, „Big Lebowski”), Rupert Everett („Gwiezdny pył”, „Mój chłopak się żeni”), Sebastian Koch („Dziewczyna z portretu”, „Most szpiegów”), Michael Emerson („Zagubieni”, „Piła”) oraz Piotr Adamczyk, który wcześniej wcielił się w rolę Karola Wojtyły w dwóch filmach włoskiego twórcy („Karol. Człowiek, który został papieżem”, „Karol. Papież, który pozostał człowiekiem”).

Już w 1986 roku premierę miała hollywoodzka ekranizacja powieści z udziałem Seana Connery’ego oraz Christiana Slatera. Film w reżyserii Jeana-Jacques’a Annaud otrzymał dwie nagrody BAFTA, Cezara oraz cztery nagrody David di Donatello i zaliczany jest do klasyki kina.

„Imię róży” to porywający kryminał prowokujący do dyskusji nad palącymi dylematami współczesności. Ta historia na stałe przeniknęła do popkultury: zima 1327 roku, w znamienitym opactwie na północy Włoch dochodzi do okrutnego morderstwa. Sprawa wywołuje wśród mnichów panikę, a niepokój podsyca fakt, że za kilka dni w klasztorze ma odbyć się znacząca debata teologiczna, która rozstrzygnie kwestię gromadzenia dóbr przez Kościół – czy duchowni powinni podążać śladami Chrystusa i żyć w ubóstwie, czy też bogacić się, aby utrzymać władzę nad Europą? Do klasztoru na polecenie cesarza przybywa uczony franciszkanin, Wilhelm z Baskerville (John Torturro), któremu towarzyszy uczeń i sekretarz, nowicjusz Adso z Melku (Damian Hardung). Na miejsce zbrodni zjeżdżają się również dostojnicy kościelni, z wielkim inkwizytorem Bernardem Gui (Rupert Everett) na czele. Wilhelm i Adso godzą się pomóc zrozpaczonemu opatowi w rozwiązaniu zagadki tajemniczej śmierci jednego z braci. Tymczasem mnisi odnajdują kolejne ofiary. Siedem dni i siedem nocy Wilhelm i Adso spędzają w przeklętym miejscu, gdzie duchowość przybiera najmroczniejsze oblicza, a schronienie odnajdują heretycy i bluźniercy. Błyskotliwy Anglik odkrywa, że poszlaki prowadzą do biblioteki, w której przechowywane są zakazane księgi. Według przekazów niejeden stracił zmysły, krążąc po jej mrocznych korytarzach.

Premierowe odcinki serialu można zobaczyć również w player+ na dowolnym urządzeniu oraz za pośrednictwem dekodera player+ BOX.

Premierowe odcinki już od 4 kwietnia tylko w CANAL+

 

"Imię róży" – teaser

Umberto Eco po raz pierwszy na małym ekranie – serial na podstawie kultowej powieści ?„Imię róży”? w kwietniu na antenie CANAL+‼Premierowe odcinki już od 4. kwietnia w czwartki o 21:00 #TylkoWCanalPlus

Opublikowany przez nc+ Środa, 27 marca 2019

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *