Canal+ PolskaMediaZapowiedzi TV

Serial „Pokonani” – jak wyglądało życie w Berlinie 1946 roku? (wideo)

Powojenny Berlin to morze ruin, straumatyzowani wojną mieszkańcy, wszechobecne bezprawie, brak instytucji, brak porządku. Stolica Niemiec w 1946 roku to także rabunki, odrażające zbrodnie oraz ukrywający się przed sprawiedliwością wojenni zbrodniarze. To, jak naprawdę wyglądało życie w tym zniszczonym przez II wojnę światową mieście, pokazuje najnowsza produkcja CANAL+, serial „Pokonani”, co piątek na CANAL+ PREMIUM i online na canalplus.com.

 

O północy, 8 maja 1945 roku, w Europie kończy się II wojna światowa. Jest to tak zwana godzina zero, czy też Null Stunde, która dla przegranych Niemiec stała się symbolem zakończenia bolesnego okresu historii, związanego z Hitlerem oraz narodzinami nowego, wolnego od nazistów kraju. Niemiecka carte blanche została powierzona czterem aliantom – Sowietom, Amerykanom, Brytyjczykom oraz Francuzom, którzy mieli decydować o najbliższej przyszłości kraju zamieszkiwanego przez zniszczony wojną naród.

 

 

Niespełna rok później, bo w 1946, zostaje osadzona akcja serialu CANAL+ „Pokonani”. Do tej pory wszystkie ślady świetności III Rzeszy zdążyły zniknąć jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Ze ścian zdjęto portrety Hitlera, nie było widać nazistowskich sloganów i dawnych nazw ulic. Zapadła cisza, bez wrzasków goebbelsowskiej propagandy, apeli i patetycznej muzyki z wszechobecnych głośników. Dominującym dźwiękiem, który rozchodził się po ulicach zniszczonego wojną miasta, był hałas przewalanych 75 milionów ton gruzu. 48 tysięcy z prawie ćwierć miliona budynków w mieście zostało zniszczonych całkowicie. Do zamieszkania nadawała się zaledwie 1/3 lokali mieszkalnych. Przesiedlanie Niemców z Czech, Węgier i Polski powodowało, że w jednym pomieszczeniu kwaterowanych było nawet 10 osób, a brak dostępu do gazu, elektryki oraz bieżącej wody nie ułatwiał nowoprzybyłym mieszkańcom łatwego powrotu do normalności. Woda wręcz stała się towarem na tyle deficytowym, że zabronione i karane było mycie całego ciała. Alternatywą dla mieszkania w na wpół zburzonych budynkach były tzw. „chaty Nissena” – baraki wyglądające jak duże beczki z blachy falistej, przepołowione wzdłuż i postawione na podłożu. Brak odpowiedniej izolacji cieplnej przyczyniał się do zamarzania ich mieszkańców zimą oraz przegrzewania się latem.

Kryzysowa sytuacja ekonomiczna w kraju spowodowała, że dla zwykłego człowieka przedmioty luksusowe, takie jak biżuteria czy dzieła sztuki, zaczęły gwałtownie tracić na wartości, a zyskiwały rzeczy pierwszej potrzeby takie jak pożywienie, buty lub ciepła odzież. Berlińczyk w roku 1946 zarabiał średnio 42 marki brutto tygodniowo, co pozwalało mu na zakup połowy kostki masła, lub 250 g cukru. Taka sytuacja stała się okazją do szybkiego pomnożenia majątków dygnitarzy. Mieli oni bowiem dostęp do poszukiwaczy dóbr, dzięki którym wchodzili w posiadanie antyków, czy wspomnianych wcześniej biżuterii i dzieł sztuki, niemających wartości dla szarego człowieka.

Grabież luksusowego majątku nie była jednak jedyną okazją do szybkiego i niemoralnego zarobku. Urzędnicy często posuwali się jeszcze dalej: za hojne honorarium pomagali byłym nazistom zmienić tożsamość lub opuścić kraj, w którym ci byli poszukiwani. Wielu byłych popleczników Hitlera posługiwało się, sfałszowanymi „persilowymi zaświadczeniami” oraz skrywało w podziemiach, aby uniknąć więzienia. Osobami, które mogły bezpiecznie poruszać się po ulicach były żony nazistów. Jedna z nich, księżna Helena Elisabeth von Isenburg, żona nazistowskiego naukowca Wilhelma von Isenburga, założyła organizację o nazwie Stille Hilfe – Cicha pomoc, która prowadziła szeroko zakrojone działania pomocy byłym zbrodniarzom. W roku 1946 działała już bardzo prężnie, pięć lat później została zarejestrowana jako organizacja pożytku publicznego.

Do powojennego Berlina możecie przenieść się oglądając najnowszą międzynarodową koprodukcję CANAL+ Polska – „Pokonanych”.

Nowe odcinki serialu mają swoją premierę co piątek na kanale CANAL+ PREMIUM oraz online na www.canalplus.com.

O serialu

Amerykański gliniarz, Max McLaughlin (Taylor Kitsch) przybywa latem 1946 roku do zniszczonej stolicy pokonanych Niemiec. Ma wspierać tworzenie policyjnych struktur w mieście bezprawia i chaosu. W zadaniu pomaga mu lokalna policjantka Elsie Garten (Nina Hoss). Na ich celowniku znajduje się przestępca o pseudonimie Engelmacher (Sebastian Koch) – Al Capone powojennego Berlina. Max poszukuje także swojego zaginionego po wojnie brata Moritza (Logan Marshall-Green), który realizuje samozwańczą misję, związaną z ukrywającymi się nazistami. Wsparciem dla Maxa, ma być stacjonujący w Berlinie konsul, Tom Franklin (Michael C. Hall).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *