Prasa - Ksiązka

"Spieniona historia Europy. 24 pinty, które nawarzyły piwa" – nowa książka Wydawnictwa Agora

Książka “Spieniona historia Europy. 24 pinty, które nawarzyły piwa”, która ukaże się jutro – w środę, 7 czerwca br. nakładem Agory, dowodzi, że historię można opowiedzieć przy pomocy piwa. Wystarczą 24 pinty różnych rodzajów, gatunków i marek. Każda z nich wiąże się z jakimś kluczowym epizodem lub rozdziałem europejskiej historii, również historii Polski.
 

Zdjęcie użytkownika Grzegorz Stapiński.

 

– Ten kto pije piwo, dobrze śpi. Ten, kto dobrze śpi, nie grzeszy. Ten kto nie grzeszy, pójdzie do niebapowiedział podobno Marcin Luter, który był wielbicielem złotego trunku. Piwo doceniał też święty Kolumban (któremu przypisuje się cud jego rozmnożenia na potrzeby mnichów w Burgundii). Piwo było pierwszym towarem przewożonym transportem kolejowym, miało wpływ na przebieg kampanii wojennych i rozwój sztuki. Ludwik Pasteur nigdy nie stworzyłby szczepionek na choroby bakteryjne, gdyby wcześniej nie prowadził badań nad produkcją piwa. W pubie, przy kuflu piwa, po raz pierwszy publicznie została zaprezentowana trylogia „Władca Pierścieni” Tolkiena. W 1991 roku do Sejmu dostała się Polska Partia Przyjaciół Piwa – był to jedyny taki przypadek w Europie.

Dwadzieścia cztery rozdziały „Spienionej historii Europy” Miki Rissanena i Juhy Tahvanainena pokazują związki piwa z kulturą różnych epok, ideami, przemianami społecznymi i życiem gospodarczym. Książka przedstawia zdarzenia z różnych części Europy w okresie od wczesnego średniowiecza do XXI wieku, gdy piwo miało znaczący wpływ na bieg historii. Na zakończenie każdego rozdziału prezentowana jest szczegółowo jedna marka związana z danym wydarzeniem.

Z książki płynie jeden pienisty wniosek: piwo jest najważniejszym trunkiem prawdziwego Europejczyka. Znane przysłowie mówi: „In vino veritas, in aqua sanitas”, ale najwyraźniej  to właśnie przy piwie ważyły się losy Europy.

Polskie wydanie książki w tłumaczeniu Bożeny Kojro zostało rozszerzone o rekomendacje piwne Pawła Leszczyńskiego – certyfikowanego sędziego piwnego i współorganizatora Warszawskiego Festiwalu Piwa.

Od 7 czerwca br. książkę „Spieniona historia Europy. 24 pinty, które nawarzyły piwa” będzie można kupić w salonach Empik, w księgarniach, na Kulturalnysklep.pl, pod numerem telefonu 22 555 44 00, a także w formie e-booka na Publio.pl.

Więcej informacji o książkowych nowościach Agory:Facebook.com/WYDAWNICTWOAGORA.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *