"Spisane krwią" – 1. sezon produkcji własnej na CBS Reality
Wydawać by się mogło, że najstraszniejsze, najbardziej makabryczne zbrodnie są dokonywane na kartach powieści. Czasami jednak rzeczywistość przewyższa to, co potrafią wymyślić pisarze. Serial dokumentalny „Spisane krwią” przedstawi historie straszliwych czynów, które zainspirowały autorów kryminałów do stworzenia swych dzieł. Na emocjonujące odcinki serii będącej produkcją własną CBS Reality zapraszamy od 24 września, w każdą niedzielę o godz. 22:00.
Gospodarz programu, Simon Toyne, autor takich bestsellerów, jak „Sanctus” czy „Salomon Creed”, spotka się z wybranymi pisarzami, by porozmawiać o historii prawdziwych zbrodni, których fakty posłużyły za podstawę do napisania powieści. Każdy odcinek przedstawiać będzie sprawę innego przestępstwa za pomocą rekonstrukcji zdarzeń, a także wywiadów z osobami, które były bezpośrednio związane ze śledztwem, takimi jak policjanci prowadzący dochodzenie czy biegli sądowi.
W jednym z odcinków przedstawiona zostanie sprawa gwałciciela, który w latach 1983-1986 terroryzował społeczność miasta Rotherham i okolic. Jego schemat działania był zawsze taki sam – wybierał sobie ofiary idące ulicą późnym wieczorem, zaciągał je w odosobnione miejsce i gwałcił – lub usiłował zgwałcić – wiążąc je przedtem ich własnymi rajstopami. Zabierał też – w charakterze trofeów – przedmioty należące do swoich ofiar: ich torebki, biżuterię, perfumy. Najczęściej jednak były to … buty zgwałconych kobiet. Policja bezskutecznie poszukiwała przestępcy – jedną z taktyk było podstawianie ubranych w minispódniczki i szpilki funkcjonariuszek policji, które przechadzały się ulicami miejscowości w charakterze przynęt. Wszystkie wysiłki spełzły jednak na niczym: sprawca pozostawał nieuchwytny przez ponad 20 lat. Dopiero w 2006 r. na skutek nowych badań DNA zidentyfikowano sprawcę gwałtów: był nim James Lloyd, 49-letni pracownik firmy drukarskiej.
Społeczność oraz bliscy gwałciciela byli w szoku. Lloyd sprawiał pozory wzorowego obywatela – przez wiele lat pracował w tej samej firmie, był chwalony przez pracodawców, kochany przez żonę i troje swoich dzieci. Tym bardziej przerażający wydźwięk miało odkrycie, którego dokonali funkcjonariusze policji przeszukujący miejsce pracy seryjnego gwałciciela: w pieczołowicie zamaskowanej skrytce Lloyd przechowywał setki butów, wraz z licznymi parami rajstop i pończoch. Mężczyzna został uznany za winnego czterech gwałtów i dwóch usiłowań gwałtów, jednak koszmarne znalezisko w jego biurze każe przypuszczać, że liczba strasznych czynów, jakich się dopuścił, była dużo większa.
Cała historia gwałciciela-fetyszysty przypomina nieco fabułę thrillera stworzonego przez hollywoodzkich scenarzystów – nie powinno więc dziwić, że Peter James, wielokrotnie nagradzany brytyjski pisarz, zainspirował się całą sprawą i na jej faktach oparł swój kryminał pt. „Już nie żyjesz”, wydany w 2010 r.
Na premierowe odcinki serialu dokumentalnego „Spisane krwią”, będącego produkcją własną CBS Reality, zapraszamy od 24 września, w każdą niedzielę o 22:00. Kontynuacja w październiku.
Lista odcinków:
1. Prowadzący program, pisarz Simon Toyne, wybierze się do południowego Londynu, by poznać niewiarygodną historię Banaz Mahmod, zabitej przez jej własną rodzinę. Emisja: 24 września.
2. Simon Toyne jedzie do Liverpoolu, by poznać historię zabójstwa Jamesa Bulgera – malucha porwanego i zamordowanego przez dwójkę dziesięciolatków. Emisja: 1 października.
3. Simon Toyne jedzie na południe Yorkshire, by porozmawiać z twórcą powieści kryminalnych i thrillerów – Peterem Jamesem, na temat sprawy „gwałciciela-zbieracza butów” z Rotherham. Emisja: 8 października.
4. Odcinek zostanie poświęcony sprawie Petera Chapmana, „zabójcy z Facebooka”. Emisja: 15 października.
5. W 1992 r. morderstwo Rachel Nickell wstrząsnęło całą Wielką Brytanią. Szczegóły sprawy w rozmowie z Simonem Toyne’em przybliży pisarz Luke Delaney. Emisja: 22 października.
6. Leanne Tiernan została porwana w listopadzie 2000 r., kiedy wracała z przedświątecznych zakupów. Jej ciało zostało znalezione dopiero w sierpniu kolejnego roku – o całej sprawie opowie pisarka Elly Griffiths. Emisja: 29 października.
7. Ann Carryer wyprowadzała się właśnie z domu z pomocą swojej przyjaciółki, Elizabeth Blood. Niestety, obie kobiety zostały zaatakowane przez trójkę mężczyzn i zastrzelone. O wstrząsającej zbrodni opowiedzą pisarze Bob i Carol Bridgestock. Emisja: 5 listopada.
8. Simon Toyne podróżuje do Manchesteru, by w rozmowie z autorką kryminałów – Marnie Riches – poznać mrożące krew w żyłach historie o rozgrywających się tam niegdyś wojnach gangów. Emisja: 12 listopada.
9. Mark Tildesley miał zaledwie siedem lat, gdy w 1984 r. został porwany i zamordowany przez trójkę mężczyzn. Kulisy tej przerażającej historii odsłoni przed widzami pisarz Simon Kernick. Emisja: 19 listopada.
10. Ian Brady i Myra Hindley zamordowali wspólnie pięcioro dzieci w wieku od 10 do 17 lat. Simon Toyne porozmawia o ich zbrodniach z pisarzem Howardem Linskeyem. Emisja: 26 listopada.