MediaTVPZapowiedzi TV

Świąteczne propozycje TVP

 

 

ŚWIĄTECZNE SERIE

SZTUKA FRANCJI

W Boże Narodzenie TVP Kultura przybliży historię francuskiego malarstwa, rzeźby i architektury w serii dokumentalnej „Sztuka Francji” zrealizowanej przez brytyjskiego krytyka sztuki Andrew Grahama-Dixona, znanego widzom z niedawno emitowanego programu „Sztuka Niemiec”.

ODC. 1 – MIĘDZY TRWANIEM A ZMIANĄ premiera

Emisja: godz. 13:50, 24 grudnia

W pierwszym odcinku, poczynając od architektury gotyckiej, śledzimy rozwój sztuki Francji aż do ugruntowania się klasycyzmu w okresie francuskiego Oświecenia. Przyglądamy się m.in. bazylice Saint-Denis, Wersalowi, dziełom Nicolasa Poussina i François Bouchera.

ODC. 2 – I POLEJE SIĘ KREW premiera

Emisja: godz. 12:40, 25 grudnia

Pod wpływem rewolucji sztuka Francji dokonuje dramatycznego zwrotu. Jej świadectwem są m.in. dzieła Jacques’a-Louisa Davida, Eugène’a Delacroix i Jeana-Auguste’a-Dominique`a Ingres’a.

ODC. 3 – ŚWIAT NOWOCZESNYpremiera

Emisja: godz. 12:15, 26 grudnia

Ostatni odcinek serii zrealizowanej przez Andrew Grahama-Dixona. Francuscy artyści stawiają świat sztuki na głowie – wymyślają malarstwo na nowo, a swoje muzy znajdują w barach i kabaretach belle époque. Bohaterami tego odcinka są m.in. Claude Monet i Edgar Degas, którzy wytyczyli nowe szlaki, wiodące do powstania i rozwoju kubizmu, fowizmu, surrealizmu, abstrakcjonizmu i sztuki konceptualnej.

ROZMOWY NA ŚWIĘTA – ANNA DYMNA premiera

Emisja: godz. 19:50, 25 grudnia

25 grudnia spotkamy się z Anną Dymną, aktorką i działaczką społeczną, założycielką Fundacji „Mimo Wszystko”.

ROZMOWY NA ŚWIĘTA – KRZESIMIR DĘBSKI premiera

Emisja: godz. 19:50, 26 grudnia

W drugi dzień świąt porozmawiamy z Krzesimirem Dębskim, kompozytorem, skrzypkiem jazzowym i dyrygentem, liderem String Connection.

WSZYSCY MAJĄ SIĘ DOBRZE

Emisja: godz. 17.00, 26 grudnia

Nagrodzony w Cannes obraz w reżyserii Giuseppe Tornatore („Cinema Paradiso”) z ironią i nutką nostalgii ukazuje współczesną rzeczywistość i włoską mentalność. Głównym bohaterem filmu jest wdowiec Matteo (Marcello Mastroianni), który korzystając z wolnego czasu na emeryturze postanawia odwiedzić swoje dorosłe dzieci. Jego podróż zweryfikuje dotychczasowe wyobrażenia o życiu najbliższych mu osób. Nie wszyscy bowiem mają się dobrze… Całości dopełnia ścieżka dźwiękowa autorstwa Ennia Morricone. W 2009 roku powstał remake filmu z Robertem de Niro i Drew Barrymore w rolach głównych.

KOLĘDA, HEJ KOLĘDA – UROCZYSTY KONCERT KOLĘD Z BAZYLIKI NAJŚWIĘTSZEGO SERCA JEZUSOWEGO W WARSZAWIE

Emisja: godz. 19:15

Uroczysty koncert zarejestrowany 18 grudnia 2006 roku w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego w Warszawie. Najpopularniejsze polskie kolędy wykonali wtedy wybitni polscy śpiewacy: Iwona Hossa – sopran, Małgorzata Walewska – mezzosopran, Jacek Laszczkowski i Paweł Skałuba – tenorzy, Robert Gierlach – bas. Solistom towarzyszył Chór Kameralny Teatru Wielkiego – Opery Narodowej oraz Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Pawła Przytockiego. Kolędy opracowali Krzysztof Herdzin, Mirosław Racewicz i Jerzy Dobrzański.

ZAKOCHANY SZEKSPIR premiera

Emisja: godz. 20:20

Nagrodzona siedmioma Oscarami i trzema Złotymi Globami komedia kostiumowa w reż. Johna Maddena to pełna humoru i namiętności opowieść o niełatwych początkach kariery Szekspira i okolicznościach powstania jego najsłynniejszego dzieła – dramatu „Romeo i Julia”. W filmie wystąpili m.in.: Gwyneth Paltrow, Joseph Fiennes, Judi Dench i Geoffrey Rush.

KOLĘDY NA SZLAKU KOLBERGA

Emisja: godz. 22:30

Tradycyjne, regionalne kolędy wykonane przez artystów ludowych z udziałem gwiazd popkultury. Kayah, Misia Furtak, Czesław Mozil, Renata Przemyk, Monika Borzym i Zakopower śpiewają z Teresą Mirgą i jej zespołem, paniami z Gałek Rusinowskich, Anną Chudą, Genowefą Lenarcik, śpiewaczkami z Malinnik Podlaskich i kwartetem góralskim.

KRONOS premiera

Emisja: godz. 23:30

Tematem przewodnim wigilijnego odcinka programu będzie modlitwa. O jej sensie i wartości porozmawiają gospodarze programu prof. Piotr Nowak i dr Ivan Dimitrijevic oraz zaproszeni do studia goście: bp Michał Janocha, Krzysztof Dybciak i Justyna Melonowska.

BOŻE NARODZENIE, 25 GRUDNIA

MÓJ TATA TAŃCZY W BALECIE premiera

godz. 10:05

Czym jest piruet, paczka, pointa czy pas de deux? Kim jest choreograf? O tym wszystkim opowiada 8-letnia Mela, córka pierwszego solisty Polskiego Baletu Narodowego – Maksima Woitiula. Dziewczynka prowadzi widza za kulisy, pokazuje świat przygotowań do spektaklu. W gmachu Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, pełnym ogromnych sal, tajemniczych zakamarków i pracowni, zobaczymy, jak buduje się dekoracje, ustawia światło, a przede wszystkim będzie to jedyna w swoim rodzaju okazja do podejrzenia prób do przedstawienia „Dziadek do orzechów”. Film wyprodukowała Telewizja Polska.

DZIADEK DO ORZECHÓW

godz. 10:35

Dzięki swemu niepowtarzalnemu świątecznemu klimatowi „Dziadek do orzechów” Piotra Czajkowskiego jest jednym z najpiękniejszych i najpopularniejszych baletów na świecie. Rosyjski kompozytor poznał to opowiadanie niemieckiego romantyka E.T.A. Hoffmanna w przekładzie Aleksandra Dumasa. Zainspirowany francuską adaptacją stworzył muzykę, która od lat zachwyca i pobudza wyobraźnię. Choreograf Christian Spuck wystawiając dzieło Czajkowskiego na scenie Opery w Zurychu postanowił nawiązać do nieco zagubionego we francuskiej wersji mrocznego i fantastycznego charakteru opowieści. Większość inscenizacji „Dziadka do orzechów” nie pokazuje głębi tej historii (…). Chciałem powrócić do oryginału, poznać jego kontekst i przesłanie (…).  – mówił w wywiadzie. Baśniowy klimat widowiska podkreśliła również scenografia Rufusa Didwiszusa.

ANNA KARENINA premiera

godz. 20:20

Brawurowa ekranizacja “Anny Kareniny” Lwa Tołstoja – dzieła przez wielu uznawanego za najlepszą powieść na świecie. Anna, żona wysokiego urzędnika państwowego Karenina, poznaje przystojnego oficera kawalerii. Uczucie staje się coraz silniejsze, a ich romans wstrząsa petersburskim towarzystwem. W wyreżyserowanym przez Joego Wrighta filmie z 2012 roku w rolach głównych wystąpili Keira Knightley i Jude Law.

BOŻE NARODZENIE, 26 grudnia (środa)

PAMIĘCI PAVAROTTIEGO premiera

godz. 15:35

W 2017 roku minęła 10. rocznica śmierci legendarnego tenora Luciana Pavarottiego. Aby uczcić jego pamięć na wyjątkowy koncert do Verony przyjechały gwiazdy muzycznego świata. W wypełnionej po brzegi Arena di Verona hołd Pavarottiemu oddali m.in. Placido Domingo, José Carreras, Eros Ramazotti i Zucchero.

ROK NIEBEZPIECZNEGO ŻYCIA

godz. 22:15

W głośnym dramacie Petera Weira w rolach głównych wystąpili Mel Gibson, Sigourney Weaver i nagrodzona Oscarem za rolę drugoplanową Linda Hunt.

Indonezja, 1965 rok. Do stolicy ogarniętego demonstracjami kraju przyjeżdża australijski korespondent Guy Hamilton, który dzięki miejscowemu fotografowi i przewodnikowi  zdobywa cenne informacje i nawiązuje dziennikarskie kontakty. Poznaje również atrakcyjną pracownicę brytyjskiej ambasady, która przekazuje mu pewną tajemnicę… Wkrótce kraj ogarnia rewolucja, a praca w Indonezji staje się wyjątkowo niebezpieczna.

SYLWESTER, 31 GRUDNIA

ARABESKA

godz.16:55

Wykładowca z Oksfordu dostaje od tajemniczego arabskiego magnata naftowego propozycję nie do odrzucenia – 30 000 dolarów za odczytanie hetyckiego napisu. Wkrótce poznaje egzotyczną przyjaciółkę bogacza i wplątuje się w niebezpieczną intrygę polityczną. Ten sensacyjny film szpiegowski, pełen niesamowitych zwrotów akcji oraz  emocjonujących scen pogoni i ucieczek, to również aktorski majstersztyk w wykonaniu największych gwiazd Hollywood: Sophii Loren i Gregory’ego Pecka.

KRONOS premiera

godz.18:50

Sylwestrowy odcinek magazynu filozoficznego „Kronos” poświęcony będzie zjawisku bólu. Życie nieodzownie związane jest z bólem, który jest jednocześnie wrogiem i przyjacielem człowieka. O różnych formach bólu, etycznych sposobach stawiania mu czoła oraz o medycznych metodach jego uśmierzania z prof. Piotrem Nowakiem i drem Ivanem Dimitrijeviciem rozmawiać będą Wojciech Bonowicz, Maciej Mrówka i Łukasz Święcicki.

SYLWESTER W FILHARMONII NARODOWEJ na żywo

godz. 20:00

31 grudnia TVP Kultura zaprosi swoich widzów na szczególne pożegnanie starego roku – transmisję Sylwestra z Filharmonii Narodowej. W ten magiczny wieczór w Filharmonii widzowie przeniosą się do cesarskiego Wiednia i czasów świetności wielkich Straussów.

W programie koncertu znajdą się walce i polki Johanna Straussa oraz sceny z operetek „Noc w Wenecji” i „Zemsta Nietoperza”. Orkiestrę i Chór Filharmonii Narodowej poprowadzi jej dyrektor – Jacek Kaspszyk. W przerwie koncertu, pianista Bartek Wąsik i wiolonczelista Michał Pepol wykonają aranżacje piosenek ze znanych polskich filmów: m.in. „Bolero” Zbigniewa Preisnera z „Czerwonego” Krzysztofa Kieślowskiego, „Walc” Wojciecha Kilara z „Ziemi obiecanej” Andrzeja Wajdy, czy „Ta noc do innych jest niepodobna” Maanamu z „Wielkiej majówki”.

QUEEN – KONCERT NA WEMBLEY

godz. 22:25

Zapis legendarnego koncertu zespołu Queen, który zagrał na stadionie Wembley 12 lipca 1986 roku w ramach trasy „Magic Tour”. Grupa promowała wtedy album „A Kind of Magic”, ale podczas występu wykonała także hity z innych płyt, jak „I Want to Break Free”, „Bohemian Rhapsody” czy „Radio Ga Ga”.

ROCK EN SEINE – MØ premiera

godz. 01:20

Rock en Seine to jeden z większych festiwali muzycznych w Europie. Odbywająca się od 2003 roku trzydniowa impreza przyciąga największe gwiazdy rocka. W 2017 roku podczas 15. edycji festiwalu na scenie w parku Domaine National de Saint-Cloud wystąpiła duńska artystka MØ, porównywana do takich sław nowej muzyki elektronicznej, jak Grimes czy Twin Shadow.

NOWY ROK, 1 stycznia (wtorek)

KONCERT NOWOROCZNY Z WIEDNIA na żywo

godz. 11:15

Coroczny koncert organizowany przez Filharmoników Wiedeńskich poświęcony jest głównie kompozytorom z rodziny Straussów. Pierwszy występ miał miejsce 31 grudnia 1939, a kolejne – począwszy od 1 stycznia 1941 roku – odbywały się regularnie w Nowy Rok. Jedną z wielu tradycji tego wydarzenia jest wykonanie słynnego walca „Nad pięknym modrym Dunajem” oraz „Marszu Radetzky’ego”. Za każdym razem orkiestrę prowadzi inni dyrygent – w tym roku będzie to Christian Thielemann.

IGRASZKI Z DIABŁEM

godz. 20:20

Sztuka czeskiego pisarza i dramaturga Jana Drdy o przygodach wojaka Marcina Kabata

i rozbójnika Sarki-Farki. Dwaj przyjaciele wspólnie walczą z wysłannikami piekieł o dusze

– i nie tylko – królewny Disperandy i jej służącej Kasi. Spektakl zaliczany jest do Złotej Setki Teatru Telewizji, a udział w nim wzięli m.in. Marian Kociniak, Magdalena Zawadzka, Barbara Wrzesińska, Krzysztof Kowalewski, Wojciech Pokora, Tadeusz Kondrat, Jerzy Kamas

 

 

WIGILIA, 24 GRUDNIA

BRACISZEK, GODZ. 13:15

Pierwowzorem postaci Braciszka jest franciszkanin Sługa Boży Brat Alojzy Kosiba, kwestarz, jałmużnik, zwany „patronem maluczkich”, który żył w latach 1855-1939. Brat Alojzy jest kandydatem na Ołtarze ponieważ, jak napisano: „Bóg przez niego ukazuje nadprzyrodzoną wartość czynów codziennych i prostych, które stają się środkami zbawienia i wielkości człowieka”. Życie Brata Alojzego zostało opisane i wykreowane przez świadków jego świętości, ludzi równie prostych i prostodusznych jak on sam, i to właśnie oni kreślą perspektywę, w jakiej oglądamy ich świętego. Braciszka poznajemy w ostatnich dniach jego życia, kiedy z właściwą mu dobrotliwością, chce odejść z tego świata. Podejmuje taką decyzję w intencji uratowania życie chorego chłopca.

Reż. Andrzej Barański.

Wyk. Artur Barciś, Grzegorz Gołaszewski

PŁYŃ KOLĘDO – WIELKI KONCERT KOLĘD GODZ. 18:10 I 20:25

Gwiazdorski Koncert kolęd i pastorałek Płyń kolędo! zrealizowany w osiemnastowiecznym kościele p.w. św. Ignacego Loyoli w Gdańsku. Widzowie usłyszą 25 najbardziej znanych, tradycyjnych kolęd i pastorałek, które od pokoleń ubarwiają wigilijne spotkania w polskich domach. Gospodarzami wieczoru są Halina Mlynkova oraz bracia Łukasz i Paweł Golcowie, którzy opowiedzą o świątecznych tradycjach i zwyczajach, nawiązując do osobistych wspomnień z rodzinnych domów. W koncercie uczestniczy czołówka gwiazd polskiej sceny muzycznej z towarzyszeniem orkiestry pod batutą Grzegorza Urbana i chóru Sound and Grace. Wystąpią: Bracia, Kasia Cerekwicka, Krzysztof, Piotr i Wojciech Cugowscy, Feel, Golec uOrkiestra, Edyta Górniak, Piotr Kupicha, Dorota Miśkiewicz, Halina Młynkowa, Alicja Węgorzewska, Zakopower, Mateusz Ziółko.

ZIUK. MŁODY PIŁSUDSKI – ODCINEK SPECJALNY,  GODZ. 21:25

Pilotażowy odcinek nowego serialu Telewizji Polskiej o Józefie Piłsudskim. Udany zamach na cara Aleksandra II zmienia życie mieszkańców byłego Królestwa Polskiego, w tym Ziuka Józefa Piłsudskiego.

Reż. Jarosław Marszewski

HISTORIA W POSTACIACH ZAPISANA – ELŻBIETA II , GODZ. 22:50

Film z cyklu Historia w postaciach zapisana tym razem przedstawia historię najsłynniejszej kobiety na świecie, brytyjskiej królowej Elżbiety II. Elżbieta podczas swojego panowania poznała m. in.: Johna Kennedy’ego, Charlesa de Gaulle’a, Ronalda Reagana, Mahatmę Gandhiego oraz Marilyn Monroe, Beatlesów i Lady Gagę. Sama jest ikoną rozpoznawaną na całym świecie, ale czy ktoś naprawdę ją zna? Wiadomo, że lubi żartować, jest odważna i wytrwała w dążeniu do celu, rzadko pokazuje swoje uczucia, ale zawsze jest pełna godności. Dzięki filmowi widzowie mogą poznać prywatne życie królowej, towarzysząc jej w apartamentach w Windsorze, w pałacu Buckingham czy na jachcie Britannia. A poznać ją warto, bo przypuszczalnie już nikt nigdy nie wstąpi na tron w wieku 25 lat i pozostanie na nim ponad 60.

Reż. Laure Delalex

Francja 2013

BOŻE NARODZENIE, 25 GRUDNIA

MEGALITY HISTORIA SPRZED 5500 LAT, GODZ. 12:20 

Film odkrywa tajemnice, na miarę Stonehenge, jakie skrywają polskie ziemie. Megality to monumentalne budowle z ziemi i kamienia, o długości dochodzącej nawet do 150 metrów. Jednak w przeciwieństwie do kamiennych kręgów z południowej Anglii, które przyciągają turystów z całego świata, w Polsce wie o nich zaledwie garstka naukowców. Film odtwarza historię polskich megalitów i przybliża ją odbiorcom, używając do tego technik filmowych, zdolnych oddać prawdziwą magię zamierzchłych czasów.

Reż. Krzysztof Paluszyński

URATOWANE Z POTOPU, GODZ. 17:40

Film opowiada historię rzeźb leżących na dnie Wisły przez 350 lat. W czasie trzyletniej naukowej ekspedycji zorganizowanej przez Uniwersytet Warszawski na podstawie źródeł historycznych ustalono położenie jednej z zatopionych barek. Grupa naukowców wydobyła prawie 100 cennych elementów architektonicznych. Odnalezione skarby są jedynymi zachowanymi pamiątkami architektury XVII – wiecznej Warszawy. Film prowokuje do rozpoczęcia otwartej dyskusji na temat własności dzieł sztuki ze wspólnej historii Europejczyków. Autorzy koncentrują się na poszukiwaniu rozwiązania, które pozwoli na wspólne korzystanie z dóbr ponad granicami i historycznymi konfliktami. Rozwiązania stanowiącego część kulturalnego dziedzictwa zjednoczonej Europy.

Film dokumentalny

Reż. Marcin Jamkowski, Konstanty Kulik

RZYMSKIE WAKACJE, GODZ. 21:10

Komedia romantyczne w doborowej obsadzie. Księżniczka Anna, następczyni tronu pewnego mocarstwa odbywa podróż po Europie. W czasie swego pobytu w Rzymie, zmęczona programem oficjalnym, postanawia uciec z ambasady i zwiedzić miasto na własną rękę. Śpiącą na ławce dziewczynę odnajduje amerykański dziennikarz Joe Bradley i odstępuje jej własne łóżko. Nazajutrz Joe ustala, kim jest młoda dziewczyna i wpada na pomysł zrobienia reportażu o przygodach księżniczki w Rzymie. Oboje zwiedzają najpiękniejsze zakątki wiecznego miasta. Tymczasem w ambasadzie wybucha panika, detektywi szukają zaginionej księżniczki. Joe odprowadza Annę do ambasady i oddaje jej kompromitujące zdjęcia z eskapady po Rzymie.

Reż. William Wyler, Występują Gregory Peck, Audrey Hepburn

26 GRUDNIA 2018

ŚWIĘTA FAUSTYNA W BLASKU MIŁOSIERDZIA, GODZ. 12:00

„Święta Faustyna w blasku Miłosierdzia” to historia o siostrze zakonnej Faustynie Kowalskiej, mistyczce i wizjonerce, która przekazała światu orędzie o Bożym Miłosierdziu. Opowieść o Świętej Faustynie w formie udramatyzowanego dokumentu zawiera wszystkie ważne wątki biograficzne, cytaty z Dzienniczka, a także wypowiedzi wybitnych teologów, którzy komentują różne aspekty Jej przekazu. Film zbudowany jest wokół idei oddziaływania Świętej Faustyny na współczesny świat. Jest próbą odpowiedzi na pytanie dlaczego ten przekaz tak trafnie odpowiada na niepokoje i potrzeby ludzi żyjących w dzisiejszych czasach. W filmie obok materiałów archiwalnych znajdują się inscenizowane sceny z udziałem aktorów, uzupełnione animacjami komputerowymi i efektami wizualnymi. Głównym tematem filmu jest próba zrozumienia, w jaki sposób przesłanie Faustyny rozprzestrzeniło się w tak globalnej skali?

Reżyseria: Piotr Weychert

ATLAS NIEPODLEGŁOŚCI, GODZ. 17:55

Film prezentowany przez TVP Historia w cyklu Rodzina Niepodległej. Opowiada o faktach i okolicznościach, które doprowadziły do uzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Działania ruchu strzeleckiego i legionowego na terenie ziem polskich oraz działania dyplomatyczne na forum międzynarodowym związane z Komitetem Narodowym Polskim zostały przedstawione na zasadzie akcji równoległej. W filmie wykorzystano materiały archiwalne: fotografie, dokumenty, mapy, fragmenty filmów. Prace malarskie zilustrują wybrane zagadnienia historyczne.

Reż. Piotr Kuciński

HISTORIA W POSTACIACH ZAPISANA – IZABELA I KASTYLIJSKA, GODZ. 22.50

Film opowiada o losach największej królowej w historii Hiszpanii Izabeli I Kastylijskiej, znanej jako Izabela Katolicka. Była ona niezwykłą postacią, kobietą pełną pasji, żyjącą w świecie, w którym sztuka arabsko – hiszpańska osiągnęła apogeum. Nieustępliwa i autorytarna Izabela wzięła ślub, którym zjednoczyła Hiszpanię. Jej mężem został wielki Fryderyk Aragoński. Imię Izabeli jest także ściśle związane z inną wielką postacią, Krzysztofem Kolumbem. W roku 1492 nikt nie wierzył Kolumbowi. Jedynie Izabela zaryzykowała i wsparła jego szaloną wyprawę za Atlantyk, jak się okazało do Nowego Świata. Izabela, choć niemal godna ołtarzy, splamiła swoje ręce krwią, inicjując działalność hiszpańskiej Inkwizycji oraz nakazując wydalenie Żydów i muzułmanów z Półwyspu Iberyjskiego.

Reż. Laure Delalex

Francja 2013

SYLWESTER, 31 GRUDNIA

UŁANI ANDERSA, GODZ. 17:20

Film opowiada o splatających się losach generała Władysława Andersa i poznańskich ułanów: począwszy od Powstania Wielkopolskiego, poprzez wojnę z bolszewikami w 1920 roku, kampanię wrześniową, aż po jego rozwiązanie. W 1991 roku powstał OCHOTNICZY ODDZIAŁ KAWALERII w barwach 15 Pułku Ułanów Poznańskich, który kultywuje tradycje 15 Pułku. To formacja, którą poznaniacy wielokrotnie obserwują na ulicach miasta w czasie uroczystości patriotycznych. Trwający niemal 50 minut dokument zbudowany jest między innymi z inscenizacji, w których brało udział kilkudziesięciu członków Stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznej 3 Bastion Grolman oraz Ochotniczy Oddział Kawalerii w barwach 15. Pułku Ułanów w historycznych mundurach, wyposażonych w broń z epoki. W filmie wykorzystano również materiały archiwalne, między innymi z Instytutu Polskiego i Muzeum Sikorskiego w Londynie, fotografie oraz zdjęcia realizowane współcześnie. Film powstał dzięki wsparciu Urzędu Miasta Poznania i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Reż: Krzysztof Nowak

MŁYNARSKI PIOSENKA FINAŁOWA, GODZ. 20:15

Ostatni bardzo osobisty, szczery wywiad z Wojciechem Młynarskim. Nieznane dotąd archiwalia, fotografie, teledyski, niektóre powstałe specjalnie na potrzeby filmu, przypominają najpiękniejsze jego piosenki. Film dopełnia ponad 30 wypowiedzi najbliższych przyjaciół, między innymi: Janusza Gajosa, Janusza Głowackiego, Jerzego Derfla, Janusza Senta, Włodzimierza Korcza, Ewy Bem, Janusza Stokłosy, Ireny Santor, Michała Bajora, Magdy Zawadzkiej, Krystyny Jandy, Rodziny i tych, którzy z nim tworzyli i dla których tworzył: wybitni kompozytorzy, aktorzy, piosenkarze. Te niezwykle uczciwe opowieści o Wojtku zbudowały portret niezwykłego artysty, ale też człowieka z wyraźnym pęknięciem, zmagającego się z ludzkimi słabościami.

Reż. Alicja Albrecht

NOWY ROK. 1 STYCZNIA

PANIE NA ZAMKU, GODZ. 13:33

Muzeum Polskie w Rapperswilu powstało 148 lat temu. Jest jednym z najstarszych muzeów w Szwajcarii. Utrzymywane jest z darowizn Polonii i składek członkowskich Towarzystwa Przyjaciół Muzeum. W maju 2015 r. otrzymało nagrodę Kustosz Pamięci Narodowej, przyznawaną corocznie przez prezesa IPN.

Bohaterkami filmu i naszymi przewodniczkami po Muzeum są pracujące w nim wolontariuszki, przedstawicielki dwóch pokoleń emigracji: tej z lat 80 – tych XX w. i najnowszej, z początku XXI w. Żadna na stałe nie mieszka w Rapperswilu. Dojeżdżają z Zurychu, lub okolicznych miejscowości.

Reż. Wojciech Walkiewicz

Z ARCHIWUM ZIMNEJ WOJNY, GODZ. 18:10

„Od Szczecina nad Bałtykiem do Triestu nad Adriatykiem opadła żelazna kurtyna w poprzek kontynentu” – mówił Winston Churchill w przemówieniu w 1946 roku. Znamy początki zimnej wojny, ale niewielu trafnie wskazuje jej koniec. Jak powstrzymano sowiecką globalną ekspansję? Czy światu groził konflikt atomowy? W jakim celu prezydent Kennedy zachęcał do odwiedzania Berlina?. Od maja 2018 roku na antenie TVP Historia emitowany jest cykl autorstwa Andrzeja Mietkowskiego i Jana Sosińskiego, oparty m.in. na unikatowych nagraniach z weteranami tej wojny, która zdaniem wielu ekspertów wciąż trwa. W każdym odcinku cyklu prezentowane są mało znane nagrania i archiwa z tamtego okresu, autorzy przypominają wydarzenia które w dużym stopniu kształtowały późniejszy układ sił.

Reż. Andrzej Mietkowski, Jan Soosiński

HISTORIA W POSTACIACH ZAPISANA – JULIUSZ CEZAR, GODZ. 22:20

Film z cyklu Historia w postaciach zapisana zabiera widzów w podróż do starożytnego Rzymu. Mogą tu poznać wyjątkową postać Juliusza Cezara. Wielkiego wodza, polityka i uwodziciela. Człowieka wybitnie uzdolnionego, o ponadprzeciętnych walorach fizycznych i umysłowych, przy tym jednak przekonanego o swoim geniuszu wręcz boskości. To za jego panowania Rzym z małego, brudnego miasteczka zaczął stawać się centrum administracyjnym, politycznym i kulturalnym imperium. A serca Rzymian podbił dając im to czego pragnęli: chleba i igrzysk. Film przybliży fascynujący świat gladiatorów i olimpiad, zabawy i rozpusty. Dzięki zręcznym zabiegom politycznym i czterem małżeństwom Cezar stał się pierwszym po Bogach w cesarstwie Rzymskim. Nim do tego doszło przez 8 lat podbił tereny leżące w granicach dzisiejszej Szwajcarii, Francji, Niemiec, Belgii. Jednak jego celem był Rzym. W 49 roku p.n.e. Cezar przekroczył Rubikon. To otworzyło mu drogę do cesarstwa i do spotkania na swojej drodze Kleopatry. Panował krótko. Zamordowano go podczas id marcowych, 15 marca 44 roku przez Chrystusem. Zamach zorganizowała grupa republikanów, obawiających się powrotu monarchii.

Reż. Laure Delalex

Francja 2013

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *