Zapowiedzi TV

Światowy Dzień Zwierząt z Polsat Viasat Nature

Nosorożce, tygrysy, goryle, lwy, delfiny, pandy, niedźwiedzie polarne. Co łączy te z pozoru niepowiązane ze sobą gatunki zwierząt? Wszystkie one są zagrożone lub narażone na wyginięcie. I to właśnie im kanał Polsat Viasat Nature poświęca cały tegoroczny Światowy Dzień Zwierząt. Specjalny maraton programów z tej okazji rozpocznie się już o poranku i potrwa aż do późnego wieczora.

 

Światowy Dzień Zwierząt obchodzony jest od bardzo dawna, od 1931 roku. 4 października został wybrany nieprzypadkowo – tego właśnie dnia wspominamy św. Franciszka z Asyżu, który uważany jest za prekursora ekologii. Co więcej, jest to początek Światowego Tygodnia Zwierząt, który trwa do 10 października.

Sposobów na obchodzenie tego wyjątkowego dnia jest wiele. Można poświęcić więcej czasu swoim zwierzakom domowym, dokonać wpłaty na konto fundacji pomagającej zwierzętom, zawieźć karmę do schroniska i oczywiście nadrobić zaległości w programach przyrodniczych z Polsat Viasat Nature.

Tego dnia o godz. 20:30, zapraszamy na premierowy odcinek serii „Wielkie migracje”. Dzięki technologii GPS prowadzący program będzie mógł nie tylko podziwiać największą migrację zwierząt na świecie, ale też zobaczyć, gdzie i w jakich momentach przemieszczają się cztery wybrane samice gnu.

Ponad to od godz. 6:25 w programie „Sierociniec dla nosorożców” zobaczymy Karen Trendler, która niesie pomoc pozbawionym mam nosorożcom. Do tej pory ocaliła ponad 200 zwierząt, ratując nie tylko ich życie, ale też psychikę. Gdyby nie jej walka, większość maluchów zginęłaby z rąk kłusowników lub była skazana na życie bez matek, które zostały zabite na ich oczach. Pracownicy ośrodka zbudowanego przez Karen robią wszystko, aby zapewnić małym nosorożcom odpowiednią opiekę, poczucie bezpieczeństwa i przygotować je do życia w nowych rodzinach.

Od 7:25 zapraszamy na „Ekspedycję tygrys”. W tej serii dokumentalnej specjaliści od wielkich kotów prowadzą działania w Bhutanie, gdzie populacja tygrysów jest wyjątkowo zagrożona. By odnaleźć te majestatyczne zwierzęta, naukowcy nie tylko przemierzają okoliczne lasy, ale też wykorzystują najnowsze technologie, w tym zdalnie sterowane kamery. W ostatnim odcinku wyniki ich badań zostają przedstawione premierowi Bhutanu. Jakie będą efekty?

Bohaterami kolejnego programu są górskie goryle – gatunek zagrożony wyginięciem od 2007 r. Zabijane dla mięsa, trofeów i zastosowań medycznych, przeganiane ze swojego środowiska przez wycinkę lasów tropikalnych – mają z nami więcej wspólnego, niż mogłoby się wydawać. Na program „Goryl Górski” zapraszamy o 10:45.

W programie „Sirga: powrót do natury” (o 11:55 i 13:00) zobaczymy, jak rodzi się więź pomiędzy człowiekiem a lwiątkiem. W „Sirga: powrót do natury” bohaterowie najpierw poznają się, a potem… ruszają razem na polowanie. Lwica ściga antylopę kudu, bawi się z żółwiem i uczy się, że rogi oryksa mogą być naprawdę niebezpieczne. Wszystko po to, by przygotować ją do powrotu do naturalnego środowiska. Lwy należą do grupy zwierząt w Afryce narażonych na wyginięcie, a w Indiach występującą w szczątkowych ilościach. Przez ostatnich 25 lat ich łączna liczba zmniejszyła się ze 100 do zaledwie 25 tys.

Czasem by pomóc zwierzętom, trzeba dosłownie wziąć je pod swój dach. Tak zrobił Giles Clark, pracujący w Australijskim ZOO, który zabrał do siebie dwa tygryski, a wszystko udokumentował w serii „Tygrysy w moim domu” (15:15 i 16:20). Skąd taka troskliwa opieka nad maluchami? Nnależą one do tygrysów sumatrzańskich, gatunku zagrożonego wyginięciem. I znów wszystko z winy człowieka – ta rasa zabijana jest m.in. by pozyskać afrodyzjaki.

Powszechnie uważa się, że delfiny są niezwykle inteligentne. Badacze od dawna są tego pewni, teraz chcą jednak sprawdzić, jak bardzo rozumne są te zwierzęta. Właśnie o tym będzie mowa w premierowych „Rozmowach z delfinami” (17.20 i 18:25). Akcja dokumentu rozgrywa się u wybrzeży Nowej Zelandii, gdzie żyją najbardziej zagrożone wyginięciem delfiny Hektora. Większość z nich ginie w łodziach rybackich, oraz w trakcie wydobycia ropy i gazu.

Pandy jeszcze do niedawna znajdowały się na liście zwierząt zagrożonych wyginięciem. Szczęśliwie w 2016 r. naukowcy uznali, że ich sytuacja zaczyna się stabilizować, w związku z czym zmieniono im kategorię z „zagrożone” na „narażone”. Program „Małe Pandy” (19:30) realizowany był w trzech ośrodkach hodowli tych uroczych misiów. Dlaczego muszą one wychowywać się w zamknięciu? Wszystko po to, by zwiększyć ich szanse na wejście w dorosłość. Dzień zakończymy spotkaniem z niedźwiedziami polarnymi. Te duże ssaki drapieżne są także narażone na wyginięcie z uwagi na niesprzyjające im globalne ocieplenie. Środowisko naturalne tych zwierząt dosłownie topnieje. Dokument „Miasto niedźwiedzi polarnych” (21.30) pokazuje niezwykłe zjawisko. Co roku tysiące tych drapieżników przemierza miasteczko Churchill w Manitobie (Kanada). Dla miłośników tych zwierząt jest to niepowtarzalna okazja, by zobaczyć je z bliska.

Fakt, iż niektórym gatunkom zwierząt grozi wyginięcie, to rezultat wielkiego spustoszenia, jakie sieje w świecie przyrody człowiek i jego postępowanie. Dlatego idea Światowego Dnia Zwierząt jest dziś tak ważna: chodzi o to, aby zwiększyć świadomość tego, jak delikatna i podatna na zagrożenia jest przyroda, a także uświadamiać ludziom jej niezwykłą różnorodność i mnogość gatunków.

Światowy Dzień Zwierząt – w środę 4 października od 6:25 rano przez cały dzień tylko na Polsat Viasat Nature

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *