MediaTVPZapowiedzi TV

Święta i Nowy Rok na antenach TVP

 

 

PROGRAMY

 „Alchemik” (15’), start emisji 22 grudnia 2019, godz. 13.00      NOWOŚĆ!

Wyobraźcie sobie, że gdzieś tam istnieje zupełnie inny wymiar rzeczywistości. A w wymiarze tym tajemnicze Królestwo, w którym swe rządy sprawuje piękna Królowa Kalina. Poza nią w Królestwie tym spotkać możemy dwóch przezabawnych strażników – Mirmiła i  Bartłomieja, Czarownicę Wandę, Henryka Złotego Gagatka i Króla Mateusza. Brzmi ciekawie? Owszem! Ale dla nas ciekawie to za mało! Musi być ekscytująco! I tak też się dzieje, gdy do Królestwa Królowej Kaliny przez przypadek trafia niezwykłej mądrości chemik o imieniu Al. To tytułowy Al-chemik. Jego wiedza i umiejętności całkowicie odmieniają dotychczasowe życie w Królestwie. I wiecie co? Odmienią również i Wasze! Wybuchające balony, egzotyczny glut, zielony ogień – to tylko niektóre z doświadczeń, jakimi zachwyci Was Al-chemik! Zapewniamy, że na każde będziecie czekać z wypiekami na twarzy. I nawet nie zauważycie, że przy okazji dobrej zabawy, stajecie się coraz mądrzejsi i mądrzejsi. Wszak od wieków wiadomo, że najlepsza nauka odbywa właśnie poprzez zabawę.

„Przyjaciele Misia i Margolci” (25’), emisja 25 i 26 grudnia, godz. 18.30, powt. 26 i 27 grudnia o godz. 7.00; pozostałe odcinki w ramówce wiosennej      NOWOŚĆ!

To pierwsza tego typu realizacja w Polsce. Na potrzeby programu zostały stworzone unikatowe lalki typu mapet dedykowane produkcjom telewizyjnym. Projekty lalek oparte są na technice opracowanej w latach pięćdziesiątych przez Jima Hensona. Pozwala ona na precyzyjną animację lalki, co sprawia, że bohaterowie sprawiają wrażenie prawdziwych, żywych postaci. „Nowe przygody Misia i Margolci” to zupełnie nowa odsłona audycji dla dzieci z udziałem kultowych  bohaterów Telewizji Polskiej – Margolci i Misia. W nowej serii do tytułowych postaci dołączy grono ich przyjaciół: zwariowany żuczek Żużu, zaczepny i zadziorny wiewiór Wiktor, niezwykle uzdolniona artystycznie pajęczyca Talentula oraz mała, bardzo wrażliwa muszka Bzyk. Wszyscy bohaterowie to zabawki mieszkające w drewnianym domku, który został wybudowany jako prezent dla wnuków przez ukochanego dziadka Eugeniusza. Opiekuńczy i czuły dziadek Eugeniusz, pod nieobecność dzieci, opiekuje się wszystkimi maskotkami. Rozwiązuje ich problemy; kiedy potrzeba służy pomocą; tłumaczy podstawowe pojęcia i zjawiska. Jednak to, że Eugeniusz przyjaźni się i rozmawia z zabawkami, jest wielką tajemnicą…

„Kolędowa noc” – Jasełka, emisja 25 grudnia godz. 12.00.

„Kolędowa noc” to ciepła opowieść o narodzeniu Jezusa. Historię przedstawiają trzy niesforne – przysłane przez Boga Anioły, w które wcielają się aktorzy grupy Teatryle. Na scenie pojawiają się różnorodne lalki i animacje cieniowe. Będą Adam, Ewa i polscy górale. Nie zabraknie też wspólnego śpiewania kolęd z muzyką na żywo i mnóstwa radości. Wszystko po to, by przypomnieć dzieciom,  dlaczego obchodzimy Święta Bożego Narodzenia.

„Arką do Betlejem – Koncert”, emisja 24 grudnia godz. 15.30

Program jest połączeniem tradycyjnych kolęd i pastorałek w wykonaniu Arki Noego oraz scenek biblijnych przedstawianych przez Teatr Lalkowy i Kukiełkowy Ani Polarusz. „Arką do Betlejem” to rodzinny i ciepły program, opowiadający o współczesnej podróży do Betlejem, którą każdy z nas odbywa podczas Świąt Bożego Narodzenia. Scenki teatralne będą oparte o teksty z Pisma św. mówiące o Bożym Narodzeniu, nawiązywać będą także do teraźniejszości. Wierzymy, że każdy widz wyruszy z nami w podróż do Betlejem.

„Zwierzaki Czytaki” (15’), emisja premiery 25 grudnia 2019, godz. 10.15

Program w lekki i zabawny sposób zachęca dzieci do czytania książek. Michał z pomocą Rysi przygotowują choinkę na święta. Niespodziewanie Szymek obwieszcza fatalną nowinę. Okazuje się, że Mikołaj jest chory. Rozłożył go wirus. To oznacza, że w tym roku nie będzie prezentów. A przecież wszystkie zwierzaki czekają. Rysia z Szymkiem postanawiają uratować sytuację i zastąpić Mikołaja.

„Studio ABC” (15’), emisja premiery 25 grudnia 2019, godz. 13.00

W ten dzień będzie odcinek ze świątecznymi wiadomościami. Wszystkie tematy krążą wokół Świąt Bożego Narodzenia. „Studio ABC” to małe wiadomości przygotowane przez dzieci. Najmłodsi przejmują dowodzenie w studiu telewizyjnym, aby zaprezentować nietypowe, optymistyczne informacje z kraju. Nasi reporterzy szukają inspirujących i pozytywnych wydarzeń. Zadają zwariowane pytania, które codziennie nurtują każde dziecko np. Co dziś na obiad w przedszkolnej stołówce? Kto stoi za zniknięciem kanapki z serem?. Pojawimy się z kamerą też tam, gdzie nie każde nawet najbardziej bystre oko może dotrzeć. W każdym odcinku nie zabraknie uśmiechu, niespodzianek i dobrej energii.

„Figu Migu” (8’), emisja premiery 26 grudnia godz. 13.00

To program zarówno muzyczny, jak i edukacyjny, w którym na podstawie piosenek prowadząca wraz z dziećmi uczy języka migowego. Program skierowany jest do dzieci niesłyszących i słyszących. W audycji oprócz prowadzącej i dzieci występują dwie animowane postaci Figu i Migu, które wprowadzają do audycji element humorystyczny. Całość okraszona jest nowoczesną i wesołą grafiką. W odcinku świątecznym będzie piosenka, której tematem wiodącym będą prezenty, jakie dzieci mogą ofiarować Mikołajowi.

„Nela Mała Reporterka” (15’), emisja 20 grudnia godz. 13.00

Odc. 69 – „Wioska Świętego Mikołaja”

Nela przygotowała dla małych widzów specjalny świąteczny odcinek. Lecimy razem do Laponii – krainy, której nie znajdziemy na typowych szkolnych mapach. Znajduje się na terenach kilku państw i przebiega przez nią koło podbiegunowe. Właśnie tam znajduje się wioska Świętego Mikołaja! Wraz z Nelą odkryjemy jej świąteczne tajemnice!

ANIMACJE

„Ronja, córka zbójnika” (Ronjathe Rober’s Daughter),  Japonia 2015, 26 odc. X 25 min  Premiera serii w Polsce, Od 10 grudnia o 20.40

Serial animowany zrealizowany na podstawie powieści Astrid Lindgren pod tym samym tytułem. Ronia urodziła się w rodzinie zbójników, którzy swoją siedzibę mają w wielkim zamku w środku lasu. W noc jej narodzin, piorun roztrzaskał skałę, na której stał zamek jej ojca – Mattisa – dzieląc go na pół. Ronja dorastała w szczęśliwej atmosferze, nie zdając sobie sprawy z prawdziwej profesji ojca. Pewnego dnia spotyka rudego chłopca, swojego rówieśnika. Okazuje się, że to Birk – syn zbójnika Borki – śmiertelnego wroga Mattisa. Od niego dowiaduje się, że zbójcy Borki osiedlili się w drugiej połowie zamku, która od czasu pamiętnej burzy była niezamieszkała. Mimo początkowej nieufności Birk i Ronja zostają przyjaciółmi. Nie podoba się to jednak Mattisowi…

„Buli” (Bouli), Kanada 1989, 114 x 7 min, emisja codziennie od 6 grudnia o 9.20

Serial animowany opowiadający historię życia bałwanków zamieszkujących jedną z lodowych wiosek. W krainie bałwanków nie można się nudzić. Bulisie urządzają, sportowe mistrzostwa, pozorowane niegroźne wypadki, żeby uczyć się udzielać pierwszej pomocy, przenoszą się do czarodziejskiego labiryntu, podróżują wehikułem czasu, ratują wieloryba lub też uczą się uprawiać ogród…Poznajemy Pinga, Ponga, Marynarza, Gadułę i Bulinkę. A po świecie sympatycznych bałwanków oprowadza widzów mały Buli.

„The Trolls”, USA 2019, 26 odc x 22 min Premiera drugiej serii od 21 grudnia o 18.30

Serialowa kontynuacja filmu animowanego z 2016 roku pod tym samym tytułem. Rozśpiewane i roztańczone Trolle beztrosko mierzą się z codziennymi problemami podchodząc do wszystkiego z wielkim optymizmem.

„Heidi”, Niemcy 2015, 39 odc. x 22 min  Premiera nowych odcinków, od 21 grudnia w „Wieczorynce”

Serial animowany w technice CGI poświęcony bohaterce jednego z najbardziej znanych szwajcarskich dzieł literackich autorstwa Johanny Spyri, pod tym samym tytułem. Historia kilkuletniej dziewczynki, którą ciotka podrzuca do domu nieznanego wcześniej dziewczynce  dziadka. Mieszkają razem w chacie na alpejskiej hali. Swobodne i beztroskie życie przerywa powrót ciotki, która oznajmia, że zabiera Heidi do Frankfurtu…

„Sąsiedzi” (Pat a Mat), Czechy 2018, 13 odc. x 8 min Premierowe odcinki serii, od 21 Grudnia o 20.10

Zimowe, pełne humoru przygody dwóch sąsiadów Pata i Mata. Zwykłe, codzienne czynności w ich przypadku tracą ten atrybut i stają się często powodem poważnych problemów. Zyskuje na tym mały widz, gdyż serial potrafi wywołać autentyczny, szczery śmiech.

„STRAŻAK SAM”, (Fireman Sam) Wielka Brytania 2014, 78 odc. x 10 min. , emisja  w „Wieczorynce” od 22 grudnia

Przygody dzielnego strażaka Sama, który z narażeniem własnego życia jest gotowy do pomocy nie tylko w przypadku nagłego pożaru, ale w nawet najtrudniejszych, wydawałoby się nierozwiązywalnych sytuacjach.

„Siódme niebo”  (Seveth Heaven), USA 1998-2010, 243 odc. x 45 min. Wracamy do tego słynnego na początku XXI w serialu (emisja w TVP 1). Rozpoczynamy 21 grudnia o 21.45.

Aktorski serial familijny

Pastor Eric Camden, jego żona Annie oraz siedmioro dzieci mieszkają w Glenoak. Tam przeżywają radości i smutki, wspólnie rozwiązują problemy, zarówno swoje jak i znajomych.

„Yoo Hoo na ratunek” (Yoo Hoo to the Rescue), Włochy 2019, 52 x 13 min Premiera II serii, od 26 grudnia o 17.50

Dawno, dawno temu była sobie piękna planeta zwana Yootopia, na której Yoo Hoo i jego przyjaciele: Pammee, Chewoo, Lemmee,  Roodee, żyli razem, opiekując się Drzewem Życia. W wyniku nieprzewidzianego wypadku, wszystkie Zielone Nasiona odleciały od Drzewa Życia i w Yootopii zapadły ciemności. By ocalić Yootopię, Yoo Hoo i przyjaciele ruszają na Ziemię, aby sprowadzić Zielone Nasiona z powrotem.

„My LITTLE PONY”, USA/Kanada 2017, 26 odc. x 22 min Premiera VII serii, od 28 grudnia o 18.05

Serial animowany produkowany przez Hasbro Studios w Stanach Zjednoczonych (scenariusz) oraz przez DHX Media Vancouver w Kanadzie. Twilight Sparkle jest młodym jednorożcem, który interesuje się magią. Ma ku temu warunki, bowiem uczy się pod okiem księżniczki Celestii, panującej nad całą Equestrią. W wypełnianiu obowiązków młodej adeptki magii pomaga mały smok Spike. W końcu jednak przychodzi czas na poznanie najważniejszej magii, czyli magii przyjaźni.

„48 świątecznych życzeń”, Kanada 2017, 85 min, Premiera w TVP ABC, emisja 24 grudnia o godz. 20.25

Film aktorski.

Po przypadkowym zniszczeniu torby pełnej „świątecznych życzeń” dwa młode elfy o imionach Mindy i Cam, dowiadują się, że jeśli choć jedno życzenie nie zostanie spełnione, czar Bożego Narodzenie może prysnąć. Po raz pierwszy w życiu, wyruszają z Bieguna Północnego, aby zebrać ponownie wszystkie życzenia. Postanawiają je odzyskać i zdążyć przed Wigilią.

„Klick, Klack Muu: Święta na farmie”, USA 2018, 40 min, Premiera w TVP ABC, emisja 25 grudnia o godz. 20.25

Pogodny film animowany, którego głównymi bohaterami są postacie znane z serii książek autorstwa Doreen Cronin. Świąteczna przygoda rolnika Browna oraz wyjątkowej gromadki zwierzaków mieszkających na jego farmie.

 

 

WIGILIA, 24 grudnia (wtorek)

PAN WOŁODYJOWSKI

Emisja: godz. 13:20, cz. 2 – godz. 14:50

Ekranizacja trzeciej części powieści historycznej, „Trylogii” Henryka Sienkiewicza z niezapomnianym Tadeuszem Łomnickim w roli Małego Rycerza. Jedna z największych polskich superprodukcji lat 60., pełna spektakularnych scen zbiorowych, zebrała na planie prawdziwą śmietankę polskiego aktorstwa. Oprócz Tadeusza Łomnickiego w filmie wystąpili m.in.: Magdalena Zawadzka, Mieczysław Pawlikowski, Hanka Bielicka, Barbara Brylska, Irena Karel, Jan Nowicki, Daniel Olbrychski, Marek Perepeczko, Mariusz Dmochowski i Władysław Hańcza. Reżyseria Jerzy Hoffman.

CUD NA 34. ULICY

Emisja: 16:20

Nagrodzony 3 Oscarami film o magii świąt. Do roli Świętego Mikołaja w świątecznej paradzie zaangażowany zostaje sympatyczny staruszek, który utrzymuje, że jest prawdziwym Świętym Mikołajem. Doris Walker, odpowiedzialna za promocję nowojorskiego sklepu, wychowuje córkę, Susan (w tej roli młodziutka Natalie Wood), w przekonaniu, że Święty Mikołaj nie istnieje. Czy Doris i Susan uwierzą w magię Bożego Narodzenia? Nakręcony w 1947 roku film zyskał status obrazu kultowego i doczekał się jak dotąd czterech remake’ów.

KOLĘDY NA SZLAKU KOLBERGA

Emisja: godz. 18:05

Tradycyjne, regionalne kolędy wykonane przez artystów ludowych z udziałem gwiazd popkultury. Kayah, Misia Furtak, Czesław Mozil, Renata Przemyk, Monika Borzym i Zakopower śpiewają z Teresą Mirgą i jej zespołem, paniami z Gałek Rusinowskich, Anną Chudą, Genowefą Lenarcik, śpiewaczkami z Malinnik Podlaskich i kwartetem góralskim.

BOŻY WARIAT

Emisja: godz. 19:05

Filmowa sylwetka ojca Jana Góry, zmarłego w 2015 roku znanego duszpasterza akademickiego, twórcy Spotkań na Lednicy, przyjaciela Jana Pawła II. Film pokazuje człowieka z krwi i kości, prawdziwego kapłana, z jednej strony surowego i wymagającego, a z drugiej – czułego, pełnego miłości.

ODYSEJA

Emisja: godz. 20:10 premiera

Film biograficzny o niezwykłych losach kapitana Cousteau. Słynny podróżnik, odkrywca, wynalazca i gwiazda ówczesnych mediów przez lata swej działalności sprawił, że opinia publiczna zainteresowała się życiem oceanów, dostrzegła ich tajemnicze piękno i znaczenie dla planety. W rolach głównych gwiazdy francuskiego kina: Lambert Wilson, Audrey Tatou i Pierre Niney.

ARTYSTA

Emisja: godz. 22:20 

Hołd złożony filmowej tradycji i jej twórcom. Czarno-biały, wystylizowany na produkcje złotych czasów kina obraz nagrodzono m.in. 5 Oscarami (najlepszy film, reżyser, aktor pierwszoplanowy – Jean Dujardin, muzyka i kostiumy), 3 Złotymi Globami i 6 Cezarami. Gwiazdor niemego kina George Valentin pomaga uroczej, przebojowej Peppy Miller.

BOŻE NARODZENIE, 25 grudnia (środa)

WEST SIDE SINFONIETTA – BEHIND THE SCENES premiera

Emisja: godz. 7:50

Reportaż zza kulis występu West Side Sinfonietta w Filharmonii Szczecińskiej. Ten wyjątkowy zespół tworzą muzycy Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie i Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu. Orkiestra nie jest prowadzona tradycyjnie przez dyrygenta, lecz od pulpitu przez wybitnych skrzypków-koncertmistrzów, Pawła Maślankę i Marcina Danilewskiego. To oni tworzą trzon zespołu wraz z doskonałym kontrabasistą Jackiem Sosną. Przy akompaniamencie muzyki Vivaldiego i Paganiniego wykonywanej przez muzyków West Side Sinfonietta, dowiemy się m.in. jaka jest historia orkiestry i co łączy jej członków.

MÓJ TATA TAŃCZY W BALECIE

Emisja: godz. 8:40

Gmach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej jest pełen tajemniczych i interesujących miejsc, które pokaże nam Mela, 8-letnia córka pierwszego solisty Polskiego Baletu Narodowego Maksima Woitiula. „Mój tata tańczy w balecie” to film dokumentalny pokazujący widzom, jak wyglądają przygotowania do spektaklu „Dziadek do orzechów”. Dziewczynka staje się przewodnikiem po świecie tańca i opowie o swoim tacie i jego pracy.

DZIADEK DO ORZECHÓW

Emisja: 9:15

Baśń Ernsta Theodora Amadeusa Hoffmanna „Dziadek do orzechów”, zaadaptowana i przetłumaczona na język francuski przez Aleksandra Dumasa, stała się inspiracją dla Piotra Czajkowskiego do skomponowania jednego z najpopularniejszych baletów na świecie. Francuskie tłumaczenie Aleksandra Dumasa pozbawiło go jednak pierwotnego, nieco mrocznego i fantastycznego klimatu, który w swojej interpretacji „Dziadka do orzechów” z Opery w Zurychu wydobyli odpowiedzialny za choreografię Christian Spuck i Rufus Didwiszus, autor scenografii.

SABRINA

Emisja: 16:20

Film z 1954 roku w reżyserii Billy’ego Wildera z gwiazdorską obsadą Złotej Ery Hollywood – Audrey Hepburn, Humphreyem Bogartem i Williamem Holdenem. Tytułowa Sabrina, córka szofera pracującego dla zamożnej rodziny, po cichu podkochuje się w młodszym synu pracodawców ojca. Po kilku latach spędzonych w Paryżu wraca do domu i rozkochuje w sobie spadkobierców państwa Larrabee. Jej uroda, klasa i styl sprawiają, że staje się obiektem pożądania dla uwodzicielskiego Davida i statecznego Linusa, którzy tracą dla niej głowę, zapominając o majątku i pochodzeniu.

HALKA premiera

Emisja: 18:25

Spektakl „Halka” Stanisława Moniuszki w wersji wileńskiej to pierwotna, dwuaktowa forma słynnej opery. Wykonanie z Warszawskiej Opery Kameralnej jest wyjątkową rekonstrukcją  inscenizacji Kazimierza Dejmka z 1985 roku. Śpiewakom towarzyszyć będzie Zespół Instrumentów Dawnych oraz Zespół Wokalny Warszawskiej Opery Kameralnej pod kierownictwem muzycznym Marcina Sompolińskiego. W rolach głównych wystąpią: Natalia Rubiś, Kamil Zdebel i Arkadiusz Anyszka.

LION. DROGA DO DOMU

Emisja: 20:00

Wzruszająca opowieść oparta na prawdziwych wydarzeniach. Splot niefortunnych wydarzeń sprawia, że mały chłopiec znalazł się na ulicach Kalkuty, tysiące kilometrów od domu. Nie jest w stanie określić, gdzie mieszka, nie zna swojego adresu ani nazwiska rodziny. 5-latek jest zdany tylko na siebie. Los sprawia, że odnajduje go para Australijczyków, która otacza go opieką. 25 lat później, już jako dorosły mężczyzna, chłopak wyrusza na poszukiwania utraconego domu i rodziny. W rolach głównych Dev Patel i Nicole Kidman.

PEWNEGO RAZU NA DZIKIM ZACHODZIE

Emisja: 22:05 

Western w reżyserii Sergio Leone. Do dziś uznawany za jeden z najlepszych filmów z gatunku. Jill McBain (w tej roli Claudia Cardinale) przyjeżdża do małego miasteczka na Dzikim Zachodzie do swojego świeżo poślubionego męża. Tuż przed jej przybyciem McBain i jego dzieci z poprzedniego małżeństwa giną z rąk bandy Franka (Henry Fonda). O zbrodnię niesłusznie podejrzewany jest Cheyenne (Jason Robards), który wraz z tajemniczym Harmonijką (Charles Bronson) postanawiają pomóc pięknej wdowie.

DRUGI DZIEN ŚWIĄT, 26 grudnia (czwartek)

KOPCIUSZEK

Emisja: godz. 09:40

W 2018 roku w The Metropolitan Opera w Nowym Jorku zarejestrowano inscenizację jednej
z najsłynniejszych baśni Charles’a Perraulta – „Kopciuszka”. Reżyserem kolejnej wersji historii o zaczarowanym świecie i miłości księcia do biednej dziewczyny jest Laurent Pelly. W rolę tytułowego Kopciuszka wcieliła się amerykańska mezzosopranistka Joyce DiDonato. Za scenografię odpowiada Barbara de Limburg, dyryguje zaś Bertrand de Billy.

JEJ WYSOKOŚĆ KATHARINE HEPBURN premiera

Emisja: godz. 16:10        

Film dokumentalny poświęcony życiu i twórczości amerykańskiej aktorki Katharine Hepburn, czterokrotnej laureatce Oscara. Jej bohaterki to kobiety o mocnych osobowościach, pełne energii i charyzmy. Dokument „Jej wysokość Katharine Hepburn” pokazuje, dlaczego aktorka jest uznawana za jedną z największych gwiazd filmowych Hollywood.

ZNACHOR

Emisja: godz. 17:35

Opowieść o losach tajemniczego uzdrowiciela o niejasnej przeszłości poruszyła do łez pokolenia Polaków. „Znachor” w reżyserii Jerzego Hoffmana z 1981 roku jest drugą ekranizacją powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza o tym samym tytule. W rolach głównych m.in. Jerzy Bińczycki, Anna Dymna i Tomasz Stockinger.

TULIPANOWA GORĄCZKA

Emisja: godz. 20:00

Historia miłości młodego malarza i pięknej mężatki w XVII-wiecznym Amsterdamie. Zakochana para sprzedaje cenną w tamtych czasach cebulkę kwiatu i planuje ryzykowną ucieczkę. Występują: Alicia Vikander, Dane DeHaan, Jack O’Connell oraz Christoph Waltz.

SCENA KLASYCZNA – MONIUSZKO FOR THE WORLD

Emisja: godz. 21:50 premiera

W świątecznym odcinku programu wystąpi Emilian Madey – pianista, dyrygent i kompozytor, a także twórca inicjatywy „Moniuszko for the World”. Stanisław Moniuszko skomponował prawie 300 pieśni z towarzyszeniem fortepianu. „Śpiewnik domowy” miał zachęcać do wspólnego, rodzinnego muzykowania. Przy fortepianie autor projektu, a także sopranistka Anna Mikołajczyk-Niewiedział oraz śpiewak Dariusz Machej (bas).

WESOŁYCH ŚWIĄT, PUŁKOWNIKU LAWRENCE

Emisja: godz. 22:45

W 1942 roku w obozie jenieckim dla brytyjskich oficerów na japońskiej wyspie Jawa wyraźnie zarysowują się różnice kulturowe między wrogami. Dramat wojenny z 1983 roku w reżyserii Nagisa Ôshimy, wielokrotnie nominowanego do międzynarodowych nagród filmowych. W rolach głównych legenda brytyjskiego rocka – David Bowie, Tom Conti oraz reżyser Takeshi Kitano.

SYLWESTER, 31 grudnia (poniedziałek)

SYLWESTER W FILHARMONII NARODOWEJ na żywo

Emisja: godz. 20:00

31 grudnia TVP Kultura zaprasza widzów na wyjątkowe pożegnanie starego roku – transmisję nadzwyczajnego koncertu sylwestrowego w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Motywem przewodnim muzycznego wydarzenia jest mijająca w 2019 roku 200. rocznica urodzin Jacques’a Offenbacha. W programie arie i sceny z operetek: „Piękna Helena”, „Wyspa Tulipatan”, „Wielka księżna de Gerolstein”, „Córka tambur-majora”, „Madame l’archiduc”, „Podróż na Księżyc”, „Bandyci”, „Orfeusz w piekle” oraz utwory na wiolonczelę i orkiestrę. Orkiestrę Filharmonii Narodowej oraz Chór Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Bartosza Michałowskiego poprowadzi Joseph R. Olefirowicz. Jako soliści wystąpią Katharina Melnikova (sopran), Anna Bernacka (mezzosopran), Quentin Desgeorges (tenor) oraz wiolonczelistka Zuzanna Sosnowska. Podczas półgodzinnej przerwy w trakcie koncertu (o godz. 20:45) TVP Kultura wyemituje premierowy występ Warszawskiego Combo Tanecznego, zespołu stworzonego z inicjatywy Jana Emila Młynarskiego. Zespół wykona tradycyjne piosenki warszawskie, trzymając się klasycznej stylistyki i podwórkowego instrumentarium – bandżoli, mandoliny, gitary akustycznej, saksofonu, piły i melodyki. Widzowie będą mogli posłuchać drugiej części występu 35 minut po północy.

QUEEN – LIVE IN RIO

Emisja: godz. 22:10

Zapis legendarnego koncertu zespołu „Queen”, który zagrał w 1985 roku w Rio de Janeiro przed ponad ćwierćmilionową publicznością. Występ odbył się w ramach pierwszej edycji festiwalu „Rock in Rio” i był częścią trasy promującej album „The Works”, na którym znalazły się takie przeboje, jak „Radio Ga Ga”, „I Want to Break Free” czy „Hammer to Fall”.

MUSE LIVE AT OLYMPIC STADIUM

Emisja: godz. 23:25

Twórczość Muse to fuzja elektroniki, rocka progresywnego i symfonicznego. Od ponad dwudziestu lat podbijają listy przebojów, zdobywają prestiżowe nagrody i grają na wypełnionych po brzegi stadionach. W Sylwestra TVP Kultura zaprasza na ich koncert zarejestrowany w 2013 r. na Stadionie Olimpijskim w Rzymie. 60 tys. fanów było świadkami spektakularnego widowiska. Nie zabrakło hitów, takich jak „Uprising”, „Time is running out”, „Plug in Baby”, „Hysteria” czy „Starlight”. Koncert był częścią europejskiej trasy The Unsustainable Tour.

WEST SIDE STORY

Emisja: godz. 1:15

Należący do prawdziwej klasyki gatunku, skomponowany przez Leonarda Bernsteina musical to współczesna wersja „Romea i Julii” – opowieść o dwójce młodych ludzi zakochanych w sobie, ale pochodzących z konkurencyjnych nowojorskich gangów. Skłócone klany Montecchich i Capulettich ze średniowiecznej Werony zastąpione zostały przez Jetsów i Sharksów. Na przeniesiony w 1961 roku na wielki ekran broadwayowski hit w reżyserii Roberta Wise’a z choreografią Jerome’a Robbinsa spadł deszcz Oscarów. Było ich aż 10: za reżyserię, scenografię, kostiumy, montaż, zdjęcia, muzykę, dźwięk, role drugoplanowe i za najlepszy film. Najwybitniejsze role zagrali w filmie George Chaliris jako Bernardo, znakomity tancerz i przez kilka lat podpora baletu amerykańskiego oraz Russ Tamblyn, który wcielił się w rolę gwałtownego i bezwzględnego Riffa. W rolach głównych wystąpili Natalie Wood i Richard Beymer.

NOWY ROK, 1 stycznia (wtorek)                                                              

KONCERT NOWOROCZNY Z WIEDNIA 2020 na żywo

Emisja: godz. 11:15

Świętowanie Nowego Roku TVP Kultura rozpocznie transmisją tradycyjnego Koncertu Noworocznego z wiedeńskiej Złotej Sali – Musikverein. Pod batutą Andrisa Nelsonsa –  łotewskiego dyrygenta i dyrektora muzycznego Bostońskiej Orkiestry Symfonicznej oraz Orkiestry Gewandhaus w Lipsku, wiedeńscy filharmonicy w I części koncertu wykonają utwory z bogatego repertuaru Straussów oraz jedną z najbardziej znanych kompozycji Carla Michaela Ziehrera – uwerturę od operetki „Die Landstreicher” („Włóczędzy”).

GILDA

Emisja: godz. 12:20

Jeden z najsłynniejszych filmów w dorobku aktorskim Rity Hayworth. Akcja toczy się w Buenos Aires. Nałogowy hazardzista Johnny Farrell rozpoczyna pracę u Ballina Mundsona, właściciela jednego z argentyńskich kasyn. Spotyka też jego żonę, która okazuję się być dawną kochanką Johnny’ego. Nieświadomy uczucia, jakie łączyło kiedyś jego żonę z Farrellem, Mundson powierza mu obowiązki opiekuna Gildy.

QUEEN PODBIJA ŚWIAT premiera

Emisja: godz. 18:45

Dokument o legendarnym zespole Queen przy pracy nad szóstym albumem studyjnym „News of the world”, zawierającym takie hity, jak m.in. „We Will Rock You” i „We Are The Champions”. Materiał został zarejestrowany w 1977 przez prezentera BBC – Boba Harrisa z okazji 40-lecia wydania tej płyty, cały dokument został zrekonstruowany cyfrowo.

DOBRZE SIĘ KŁAMIE W MIŁYM TOWARZYSTWIE

Emisja: godz. 20:00

Siedmioro wieloletnich przyjaciół spotyka się na kolacji. Dla urozmaicenia wieczoru rozpoczynają zabawę polegającą na dzieleniu się treścią każdego SMS-a, e – maila lub rozmowy telefonicznej, jakie otrzymują w trakcie spotkania. Wiele tajemnic zaczyna wypływać na światło dzienne – niewinna gra rodzi konflikty, które niełatwo będzie zażegnać… W ciągu 3 lat od premiery powstało już kilka remake’ów filmu, w tym polski, także z rolą Kasi Smutniak.

ADELE: LIVE IN LONDON premiera

Emisja: godz. 21:45

Wyjątkowy występ artystki, w którym Adele śpiewa utwory z platynowych płyt „19” i „21” oraz po raz pierwszy wykonuje na żywo trzy utwory z krążka „25”. Show składa się również z rozmowy z Grahamem Nortonem na temat życia i twórczości artystki. Program zawiera poruszające wykonanie piosenki „Skyfall”, za którą w 2013 roku Adele została nagrodzona Oscarem, Złotym Globem i statuetką Grammy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *