Święto pracy w iTVN Extra
Co roku w pierwszy poniedziałek września Amerykanie obchodzą Dzień Pracy, by złożyć hołd tym, którzy przyczyniają się do poprawy dobrobytu kraju. Z tej okazji 4 września w iTVN Extra wyemitujemy szereg wyjątkowych dokumentów, na które już dziś zapraszamy naszych widzów przed telewizory.
Ten niezwykły cykl rozpoczniemy o godz. 20.10 (CET – Berlin, Paryż), 20.10 (CDT – Chicago) i 21.10 (EDT – Nowy Jork) filmem „Intruzi. Kanadyjskie górnictwo w Afryce”, by dalej wyemitować dokumenty takie jak „Rewolucja Boomersów”, „Drugi most do Penang”, „Miejscy górnicy” i „Skazani na przemoc”.
Już o godz. 20.10 (CET – Berlin, Paryż), 20.10 (CDT – Chicago) i 21.10 (EDT – Nowy Jork) zapraszamy do oglądania dokumentu „Intruzi. Kanadyjskie górnictwo w Afryce”. Film dotyka poważnych problemów środowiskowych i społecznych, jakie wywołuje wydobywanie złóż naturalnych. Punktem wyjścia jest działalność kanadyjskich korporacji, wydobywających złoża naturalne w środkowej i zachodniej Afryce. Przez wiele lat wiadomo było tylko o jednej stronie medalu tej sytuacji. Biznesmeni chwalili się uzdrowieniem i rozwinięciem tego regionu. Pokazywali wybudowane szkoły i ośrodki zdrowia. Jednak mieszkańcy tamtej części świata odczuwają wiele negatywnych zmian. Począwszy od zanieczyszczeń naturalnych przez niskie płace i ogromną biedę, która dotknęła tamtejszą ludność. W filmie zarejestrowane zostały zarówno wypowiedzi szefów kanadyjskich firm, jak i ich afrykańskich pracowników. Składają się one na ciemny i pełen sprzeczności portret życia w Afryce.
Zaraz po tym o godz. 21.05 (CET), 21.05 (CDT) i 22.05 (EDT) wyemitujemy dokument „Rewolucja Boomersów” prezentujący niezwykłe pokolenie Brytyjczyków. Ludzie, którzy urodzili się w latach 1946-1965 pomimo swojego wieku, są niezwykle witalni i mają nieposkromioną chęć życia. Czas spędzają na podróżach, rozrywkach i innych miłych zajęciach. Ich energia i bardzo dobra forma przewyższa często stan młodszych pokoleń. Autorzy dokumentu zastanawiają się, z czego dokładnie może to wynikać. Zwracają również uwagę, że ich decyzje dotyczące przyszłości mogą znacząco wpłynąć na świat, w którym będziemy żyć.
Następnie o godz. 21.50 (CET), 21.50 (CDT) i 22.50 (EDT) pokażemy niezwykły film o budowie ponad siedemnastokilometrowego mostu – Second Penang Bridge usytuowanego w Malezji. W dokumencie „Drugi most do Penang” zobaczą Państwo, jak przebiegała tak wielka i wymagająca niezwykłych umiejętności budowa. Ta najdłuższa w południowej Azji przeprawa powstała wspólnymi siłami malezyjskich i chińskich inżynierów. Czy dojdzie między nimi do korzystnej współpracy, czy też ich rywalizacja wpłynie negatywnie na postęp prac?
Z kolei o godz. 22.35 (CET), 22.35 (CDT), 23.35 (EDT) przedstawimy dokument obrazujący skomplikowaną operację powstawania nowego podziemnego środka transportu w Kuala Lumpur. W mieście położonym w środkowej części Półwyspu Malajskiego żyje ponad półtora miliona mieszkańców. Ich codzienne przemieszczanie się po ulicach powoduje korki, które skutecznie blokują większość głównych tras. By przeciwdziałać nadmiernemu ruchowi w godzinach szczytu, transport przenosi się pod ziemię. W filmie „Miejscy górnicy” widzowie będą świadkami budowy nowej podziemnej kolejki miejskiej. Przedsięwzięcie to jest niezwykle skomplikowane i niebezpieczne. Wymaga konstrukcji i wypróbowania nowych maszyn drążących. Czy inwestycja zakończy się pomyślnie?
Na koniec dnia, o godzinie 23.25 (CET), 23.25 (CDT) i 0.25 (EDT) zapraszamy Państwa na dokument obsypany wieloma nagrodami, opisujący życie w jednym z najbardziej niebezpiecznych miast w Stanach Zjednoczonych. Nowy Orlean od dawna znajduje się w czołówce miast o najwyższym wskaźniku zabójstw w USA. W ciągu ostatnich lat sytuacja stała się jednak o wiele bardziej dramatyczna. Statystyki dowodzą, że liczba morderstw przekroczyła tam średnią krajową o kilka razy. Ofiarami większości zbrodni są młodzi czarnoskórzy mężczyźni. Autorzy filmu „Skazani na przemoc” próbują znaleźć przyczyny takiego stanu rzeczy i poszukać rozwiązań tego kryzysu. Przed kamerą występują zarówno przedstawiciele organizacji pozarządowych, państwowych i stanowych władz. Głos oddano również rodzinom i przyjaciołom ofiar morderstw. W 2013 roku film otrzymał nagrodę na International Social Change Film Festival w Chicago. W tym samym roku został również doceniony na New Hope Film Festival.