Canal+ PolskaMediaZapowiedzi TV

Sześć ciekawostek o nominowanych filmach, które trzeba znać przed 94. galą Oscarów®

Najważniejsze filmowe święto zbliża się wielkimi krokami. Ceremonia wręczenia Oscarów® tradycyjnie odbędzie się w Los Angeles, w nocy z 27 na 28 marca. Tradycyjnie również polscy widzowie będą mogli obejrzeć galę na antenie CANAL+ oraz w CANAL+ online. Już teraz stacja przedstawia ciekawostki, które pomogą przygotować się do tego najważniejszego filmowego wydarzenia roku.

 

1. Pustynia w „Diunie” jest prawdziwa

Obraz Denisa Villenueve jest faworytem we wszystkich technicznych kategoriach. Niesamowite zdjęcia, które widzimy w filmie są nie tylko zasługą CGI. Aby nakręcić to dzieło, ekipa udała się na pustynię w Jordanii. Podobnie jak bohaterowie, aktorzy również mierzyli się z ekstremalnymi temperaturami. Według Timothee’ego Chalameta, odtwórcy roli Paula Atrydy, momentami zdjęcia były kręcone w niemal 50 stopniach Celsjusza. W filmie bardzo istotną rolę odgrywa również muzyka skomponowana przez Hansa Zimmera, który na potrzeby oddania atmosfery planety Arrakis, wymyślił nowe instrumenty muzyczne. Efekty wysiłków ekipy można oglądać m.in. w serwisie PREMIERY CANAL+.

Nominacje: najlepszy film, scenariusz adaptowany, zdjęcia, kostiumy, muzyka, udźwiękowienie, montaż, charakteryzacja i fryzury, scenografia oraz efekty specjalne

2. Jane Campion przechodzi do historii

Reżyserka „Psich pazurów” z Benedictem Cumberbatchem w roli głównej – Jane Campion – przechodzi do historii jako pierwsza kobieta dwukrotnie nominowana do Nagrody Akademii za najlepszą reżyserię. Pierwszą nominację otrzymała w 1993 roku za film „Fortepian” z Holly Hunter i Harveyem Keitelem. Wygrana Jane Campion byłaby drugą z rzędu wygraną kobiety w tej kategorii. Rok temu triumfowała Chloé Zhao za film „Nomadland”, który stacja CANAL+ PREMIUM wyemituje w oscarowy wieczór o 21:30.

Nominacje: najlepszy film, reżyseria, aktor, aktorka drugoplanowa, 2x aktor drugoplanowy, zdjęcia, scenariusz adaptowany, muzyka, montaż, scenografia oraz udźwiękowienie

3. Polski akcent

Podczas gali będziemy trzymać kciuki za Tadeusza Łysiaka i całą resztę ekipy odpowiedzialnej za powstanie dramatu „Sukienka”, nominowanego do kategorii najlepszy krótkometrażowy film aktorski. Występująca w produkcji Anna Dzieduszycka nie ma wykształcenia aktorskiego, ale już wcześniej zachwycała w filmach takich, jak „Ułaskawienie” czy „Dawid i elfy”. Obraz Tadeusza Łysiaka będzie można obejrzeć w CANAL+ PREMIUM w oscarowy wieczór o 23:15. Polski kandydat do Oscara już jest dostępny w serwisie PREMIERY CANAL+.

Nominacje: najlepszy aktorski film krótkometrażowy

4. 20th Century Fox kupiło prawa do “West Side Story” dla Spielberga

Legendarny hollywoodzki reżyser Steven Spielberg od lat był fanem “West Side Story” i kilkukrotnie przymierzał się do nakręcenia remake’u produkcji. W 2014 roku, kiedy jego zamiary przybrały na sile, wytwórnia 20th Century Fox kupiła prawa do filmu specjalnie dla niego. Efektem jest wspaniały musical, w którym jedną z głównych ról gra debiutantka Rachel Zegler, która o udanym castingu dowiedziała się podczas przygotowań do występu w przedstawieniu szkolnym – „Shrek. The Musical”.

Nominacje: najlepszy film, aktorka drugoplanowa, reżyseria, scenografia, kostiumy, zdjęcia oraz udźwiękowienie

5. Kristen Stewart zaaprobowana przez bodyguarda Księżnej Diany

Dla Kristen Stewart, która przez lata była bohaterką „Zmierzchu”, rola w „Spencer” była ogromnym punktem zwrotnym w jej karierze. Jej kreacja została uznana za jeden z najjaśniejszych elementów głośnej produkcji. Osobisty bodyguard Księżnej Diany powiedział nawet, że „ze wszystkich aktorek, które grały Dianę, to właśnie Stewart jest do niej najbliżej”.

Nominacje: najlepsza aktorka pierwszoplanowa

6. Kenneth Branagh wiedział, co robi

Film „Belfast” opowiada o burzliwych latach 60. w tytułowej stolicy Irlandii Północnej. Widziana oczami nastolatka, dramatyczna historia konfliktu o podłożu etniczno-politycznym, który trwał aż do podpisania porozumień w 1998 roku, została napisana i wyreżyserowana przez Kennetha Branagha. Efekt jest tak autentyczny, ponieważ historia została wzorowana na dzieciństwie artysty. Z filmem osobisty stosunek ma również Judi Dench, która ma irlandzkie korzenie, a jej rodzina przeżyła okres konfliktu.

Nominacje: najlepszy film, aktor drugoplanowy, aktorka drugoplanowa, reżyseria, piosenka, udźwiękowienie, scenariusz oryginalny

LANDING PADE

Transmisja z 94. gali wręczenia Oscarów® na żywo 28 marca, od godz. 2:00 tylko w CANAL+ PREMIUM i w serwisie CANAL+ online

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *