Telekomunikacja - Telefony - Promocje

T-Mobile rozwija ochronę zagrożonych gatunków w Polsce dzięki zaawansowanym loggerom GPS

Ochrona przyrody wymaga dogłębnego zrozumienia zasad jej funkcjonowania, a kluczowy w tym zakresie okazuje się monitoring dobrostanu zwierząt, w szczególności gatunków chronionych. T-Mobile od wielu lat angażuje się w tego typu działania, wykorzystując innowacje technologiczne i pomagając przyrodnikom zdobywać bezcenne informacje. Obecnie, operator rozwija projekt monitoringu bielików, we współpracy z SGGW Leśnym Zakładem Doświadczalnym w Rogowie oraz Komitetem Ochrony Orłów.

 

T-Mobile kieruje się zasadą, że technologia może służyć środowisku naturalnemu, a troska o otaczający nas świat jest wpisana w DNA tej marki. Dlatego magentowy operator wspiera inicjatywy monitorowania populacji rozmaitych gatunków już od 13 lat. W 2011 roku obserwacją zostały objęte żubry, natomiast 8 lat później (2019) loggery otrzymały ośrodki badające rysie. W ubiegłym roku do grona obserwowanych w Polsce zwierząt dołączyły ptaki takie jak orły bieliki, które w tym roku zostały wyposażone w kolejne dwa urządzenia monitorujące. Łącznie SGGW LZD w Rogowie korzysta już z czterech takich urządzeń.

Zaawansowane technologie w służbie przyrodzie

Loggery GPS-GSM umożliwiają śledzenie pozycji bielików oraz pomagają pozyskiwać wiedzę na temat ich funkcjonowania, miejsc ich koczowań, a także tras migracyjnych. To z kolei pozwala na coraz głębsze zrozumienie zwyczajów tych ptaków. Pierwsze loggery GPS w lasach doświadczalnych SGGW LZD w Rogowie zamontowano w czerwcu ubiegłego roku. Teraz dzięki T-Mobile, Dariusz Anderwald prezes Komitetu Ochrony Orłów, zamontował dwa nowe loggery GPS na młodych, 8-tygodniowych pisklętach. Dzięki nowym urządzeniom będzie można poznawać życie orłów, niemal od samego początku ich życia – od momentu, gdy dopiero zaczynają się uczyć latać.

Nowoczesne technologie wspierają naukę i pomagają przekraczać kolejne granice. Zbieranie tego typu danych jest dla naukowców szansą, by naprawdę dokładnie poznać zwyczaje tych rzadkich ptaków i ewentualne zagrożenia. Ten projekt jest realnym przykładem połączenia technologii z nauką, w duchu ochrony bioróżnorodności. Bo w T-Mobile działamy w trosce o naturę! podsumowuje Piotr Biały, Dyrektor Sprzedaży Rynku Smart City & IoT z T-Systems.

Bieliki zwyczajne to największe ptaki drapieżne w Polsce, które objęte są ścisłą ochroną gatunkową. Monitorowanie ich siedlisk, przy pomocy nowoczesnych technologii, przyczynia się do sukcesu działań ochronnych i powoduje że populacja tych szlachetnych ptaków rośnie.

Green Magenta

Projekt obejmujący monitoring orłów bielików to nie pierwsza inicjatywa T-Mobile i SGGW, w której technologia i nauka ściśle ze sobą współpracują. Dzięki rozwiązaniom IoT możliwe jest zdalne zarządzanie uprawami i monitoring parametrów środowiskowych, w inteligentnej strefie badań. Najnowsza inicjatywa stanowi zaś kontynuacje działań w kierunku #greenmagenta, w które wpisuje się zaangażowanie T-Mobile w działania dla ochrony środowiska oraz kluczowa dla tożsamości magentowego operatora troska o naszą planetę.

foto,źródło. T-Mobile Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *