Media

Telewizyjnej 112 Ukraina ostrzelana z granatnika

Siedziba stacji telewizyjnej 112 Ukraina w Kijowie w nocy z piątku na sobotę została ostrzelana z granatnika; nikomu nic się nie stało – poinformowała policja. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) wszczęła dochodzenie w sprawie „aktu terroru”.

 

 

Zniszczona została fasada budynku, a nieznany sprawca porzucił granatnik na miejscu zdarzenia – przekazała policja.

Szef stacji Ehor Benkendorf w wydanym oświadczeniu zaapelował do prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, by –„niezwłocznie potępił ten przestępczy czyn” oraz -„jasno i zdecydowanie oświadczył, że nikomu nie wolno stosować przemocy wobec mediów”.

112 Ukraina należy do prorosyjskiego deputowanego Tarasa Kozaka, który w przedterminowych wyborach parlamentarnych 21 lipca ubiega się o mandat poselski z ramienia partii Opozycyjna Platforma – Za Życie. Ugrupowanie to wywodzi się z prorosyjskiej Partii Regionów zbiegłego do Rosji byłego prezydenta Wiktora Janukowycza i – jak pisze agencja dpa – jest otwarcie popierane przez Kreml.

Na kilka dni przed atakiem stacja otrzymała od ukraińskiej prokuratury zawiadomienie w związku z zapowiedzią wyemitowania filmu dokumentalnego o wydarzeniach na Ukrainie od czasu prozachodnich, antyrosyjskich protestów na przełomie 2013 i 2014 roku. Film, autorstwa amerykańskiego reżysera Olivera Stone’a, zawiera wywiad z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Ponadto jednym z głównych bohaterów tego dokumentu jest prorosyjski polityk ukraiński i przyjaciel Putina, obłożony amerykańskimi sankcjami w 2014 r., Wiktor Medwedczuk, który – jak pisze dpa – według nieoficjalnych doniesień jest faktycznym właścicielem 112 Ukraina.

W czwartek prokurator generalny Jurij Łucenko oświadczył, że wszystkie osoby odpowiedzialne za emisję tego „rosyjskiego filmu propagandowego” zostaną wezwane na przesłuchanie.

W piątek stacja poinformowała, że otrzymała „bezpośrednią pogróżkę fizycznego ataku” ze strony organizacji ultranacjonalistycznych. Wystosowała publiczny apel do policji, prosząc o ochronę dziennikarzy przed „samowolą nacjonalistycznych radykałów”, którzy – „za pomocą gróźb próbują wpływać na politykę redakcyjną stacji”.

Po nocnym ataku 112 Ukraina przekazała, że rezygnuje z zaplanowanej na wtorek emisji filmu, aby uniknąć kar.

112 Ukraina – ukraiński kanał informacyjny obejmujący transmisje na żywo ze wszystkich miejsc na Ukrainie. Kanał 112 Ukraina jest na pierwszym miejscu oglądalności spośród wszystkich stacji informacyjnych na Ukrainie. Ponad 98% materiałów na kanale pochodzi z własnej produkcji. Docelowa grupa widzów to osoby powyżej 18 r.ż. w miastach powyżej 50.000 osób. Średni czas oglądalności kanału to 47 minut dziennie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *