Telekomunikacja - Telefony - Promocje

Tunel Południowej Obwodnicy Warszawy już z zasięgiem komórkowym dzięki Play

W najdłuższym tunelu drogowym w Polsce, który dziennie pokonuje kilkadziesiąt tysięcy samochodów, dostępna jest już infrastruktura telekomunikacyjna zbudowana przez Play. Z niezakłóconych rozmów telefonicznych i szybkiego internetu skorzystają klienci wszystkich sieci komórkowych, co pozytywnie wpłynie na komfort i bezpieczeństwo kierowców oraz pasażerów.

 

Prace, dzięki którym w liczącym 2,3 km tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy pojawił się niezakłócony zasięg telefonii komórkowej, rozpoczęły się w 2023 roku. Łącznie, wraz z uzyskaniem niezbędnych pozwoleń, trwały około roku – jednak same prace budowlane zajęły kilka tygodni. Operator prowadził je w nocy, by jak najmniej wpływać na płynność ruchu. W tym czasie blokowano po jednym pasie ruchu – oczywiście przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa ruchu drogowego i w uzgodnieniu z właścicielem drogi.

Ze względu na specyfikę tunelu konieczne było użycie specjalnych elementów infrastruktury, tak zwanego „cieknącego kabla”, który pełni rolę bardzo długiej anteny emitującej i zbierającej sygnał komórkowy na całej swojej długości. Wszystko po to, aby w żadnym miejscu tunelu nie było miejsc bez zasięgu. Poza tym, w ramach inwestycji wykorzystane zostały tradycyjne anteny telefonii komórkowej dla zapewnienia ciągłości sieci przy wjeździe i wyjeździe z tunelu. Dodatkowo, niezbędne były prace instalacyjne w pomieszczeniach technicznych tunelu oraz budowa kontenera z przyłączami i okablowaniem.

Play zbudował infrastrukturę w tunelu pod warszawskim Ursynowem na mocy ustaleń z pozostałymi operatorami, dzięki czemu skorzystają z niej wszyscy użytkownicy tunelu, bez względu na to, z usług której sieci korzystają. To kolejna kluczowa inwestycja Play w Warszawie. W latach 2010-2011 jako pierwszy z operatorów zapewnił zasięg na pierwszej linii warszawskiego metra. Firma intensywnie rozwija też krajową infrastrukturę telekomunikacyjną. Tylko w 2023 r. uruchomiła aż 1050 nowych stacji telefonii komórkowej. W 2024 r. również zaczęła rozwijać zasięg sieci 5G w oparciu o częstotliwości tzw. pasma C.

Cieszę się, że po ciężkiej pracy całego zespołu Play udało się uruchomić zasięg w tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy pod Ursynowem. To wyjątkowa inwestycja, ponieważ wymagała od nas podejścia odpowiadającego potrzebom najdłuższego tunelu drogowego w Polsce. Z zalet instalacji będą mogli korzystać klienci wszystkich sieci, co poprawi zarówno komfort jak i bezpieczeństwo podróżnych.” – powiedział Marek Lipski, Dyrektor Biura Regionalnego Play w Warszawie.

foto. Play

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *