TVP Dokument obchodzi pierwsze urodziny
Dokładnie rok temu, 19 listopada 2020 r. rozpoczął nadawanie TVP Dokument — jeden z najmłodszych kanałów tematycznych Telewizji Polskiej, który pokazuje świat takim, jaki jest, zarówno w ujęciu społecznym, historycznym, kulturowym, ale także przyrodniczym, jak i naukowym. Według NAM udziały kanału od grudnia 2020 do października 2021 wzrosły prawie czterokrotnie do poziomu 0,11% w grupie 4+. Natomiast wśród widzów naziemnej telewizji cyfrowej udziały w październiku są wyższe i wynoszą 0,20%. Do tej pory antena zaproponowała widzom aż 7 premierowych produkcji, a kolejne dwie już na przełomie roku.
U podstaw naszej anteny leży zainteresowanie drugim człowiekiem. Chcemy skupiać się na jak najszerszym opisaniu bogactwa współczesnego świata i Polski we wszystkich możliwych wymiarach – społecznym, historycznym, kulturowym, ale także przyrodniczym, naukowym. Nasza oferta skupia się na prezentowaniu bogactwa świata polskiej i światowej dokumentalistyki. To oferta zróżnicowana, ambitna, ale pierwszy rok naszego funkcjonowania pokazuje, że jest zapotrzebowanie na tego typu treści w polskiej telewizji. Najlepiej świadczy o tym fakt, że w ciągu pierwszego roku nasza oglądalność wzrosła blisko czterokrotnie. To motywuje do dalszej pracy – mówi redaktor naczelny TVP Dokument, Tomasz Piechal.
Pierwszy rok nadawania TVP Dokument zaowocował siedmioma premierowymi produkcjami własnymi. Popularnością wśród widzów Telewizji Polskiej cieszył się serial dokumentalny „Wielkie rodziny”, który w ciepły i wrażliwy sposób opowiadał o losach czterech rodzin wielodzietnych. Emitowana latem produkcja „Tatarzy polscy” ukazała z kolei bogactwo kulturowe Podlasia na przykładzie społeczności polskich Tatarów.
Z pozytywnym odzewem widzów spotkały się także cykle prezentujące klasykę polskiego dokumentu oraz poddane rekonstrukcji cyfrowej perły z archiwów TVP. W ramach dbałości o dziedzictwo polskiej dokumentalistyki utworzone zostały także pasma prezentujące najciekawsze produkcje Wytwórni Filmów Oświatowych oraz pierwsze etiudy dokumentalne wybitnych polskich reżyserów (m.in. Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Kieślowskiego czy Andrzeja Munka), które zrealizowali podczas swoich studiów na Łódzkiej Szkole Filmowej.
Jesienią ruszył cykl „Portrety dokumentalne”, który ukazuje bogactwo współczesnej polskiej dokumentalistyki i prezentuje jej najwybitniejszych twórców, m.in. Macieja Cuske, Marię Dłużewską, Macieja Drygasa czy Jacka Bławuta. W programie „Polskie dziedzictwo” Stefan Tompson wyruszył na Wschód, aby przybliżyć ciekawostki oraz legendy związane ze śladami Rzeczpospolitej na Litwie i Ukrainie. Widzowie mieli okazję zapoznać się z takimi miejscami jak m.in. zamki w Podhorcach, Olesku czy Kamieńcu Podolskim. Już na przełomie roku na antenie pojawią się kolejne premierowe produkcje „Historie wileńskie” prezentujące pasjonujące historie życia przedstawicieli polskiej mniejszości na Litwie, a także cykl „Zawsze gotowi, zawsze blisko” – serial dokumentalny Bartosza Paducha o ludziach, którzy postanowili związać swoje życie ze służbą w Wojskach Obrony Terytorialnej.
TVP Dokument to propozycja dla widzów otwartych i ciekawych świata, interesujących się dziedzictwem historycznym i kulturowym Polski. Kanał porusza najistotniejsze, czasem trudne, współczesne tematy i prezentuje złożoną sytuację społeczno-polityczną w Europie i na świecie. Filmy current affairs poprzedza flagowy program kanału, czyli „Barbara Włodarczyk zaprasza”, gdzie wybitna polska dokumentalistka wraz ze swoimi gośćmi rozmawia na tematy poruszane w filmach. Na antenie nie brakuje emocjonujących biografii, głośnych filmów dokumentalnych z Polski i świata, a także serii podróżniczych, przyrodniczych oraz popularno-naukowych głównych nadawców europejskich, w tym BBC.