TVP

TVP Kultura w nowej oprawie graficznej

W 2018 roku TVP Kultura odświeża szatę graficzną kanału. Inspirowaną sztuką początków Niepodległej Polski oprawę stworzyła artystka Julia Mirny, a towarzyszącą obrazom muzykę – kompozytor i dyrygent Ignacy Zalewski.
 

 
Charakterystyczne malowane elementy, font i wzory w pastelowych kolorach zostaną od 7 stycznia 2018 zastąpione wyrazistymi, geometrycznymi formami, nawiązującymi do sławnego w dwudziestoleciu międzywojennym konstruktywizmu polskiego. Autorką obu projektów – aktualnego i nowego – jest Julia Mirny, która współpracuje z TVP Kultura od 2015 roku.
Motywem łączącym dotychczasową i nową oprawę kanału są kolaże i animacje oparte na wyciętych zdjęciach głów różnych postaci. W nowej odsłonie graficznej TVP Kultura będą to twarze ikon polskiej kultury lat 20. ubiegłego wieku. Znajdą się wśród nich ulubieńcy publiczności, jak np. Eugeniusz Bodo, Zula Pogorzelska czy Aleksander Żabczyński, a także polskie gwiazdy światowego formatu, jak Pola Negri czy kompozytor Karol Szymanowski. Literaturę będzie reprezentować Julian Tuwim, a sztuki wizualne – Mieczysław Szczuka, czołowy przedstawiciel polskiej awangardy wczesnych lat 20. Ten wyjątkowy artysta plastyk, współzałożyciel grupy artystycznej i pisma „Blok” oraz czasopisma „Dźwignia”, jest zresztą patronem całej nowej oprawy TVP Kultura.
“Pomysłem był powrót do korzeni wolnej Polski i nawiązanie do świata awangardy, a dokładniej do twórczości grupy BLOK i nowatorskiego w tamtych czasach polskiego konstruktywizmu. Idea utylitaryzmu Szczuki, eksperymenty typograficzne oraz ograniczenia techniczne druku stworzyły nowy, świeży kierunek w sztuce i projektowaniu. Lata 20. kojarzone są również z początkiem kolażu. Nowa oprawa jest kolażem prostych, geometrycznych kształtów, wyrazistej, uproszczonej typografii na bazie ręcznie wycinanych liter oraz portretów znanych artystów międzywojnia. Pokazujemy moc awangardy i to, że przez ostatnie 100 lat nie straciła na świeżości i może być jedną z wielu wizytówek wolnej Polski.” komentuje Julia Mirny dodając, że inspirowała się także innymi znakomitymi polskimi artystami, jak Teresa Żarnowerówna, Henryk Berlewi, Katarzyna Kobro i Henryk Stażewski 
z wczesnego okresu swojej twórczości. 
 

 
Do korzeni kultury Niepodległej Polski nawiązuje też specjalnie skomponowana przez Ignacego Zalewskiego muzyka przeznaczona na orkiestrę symfoniczną. Stylistycznie nawiązuje ona do szeroko pojętego modernizmu muzycznego lat 20. i 30. XX wieku: neoklasycyzmu, witalizmu czy ekspresjonizmu. Ignacy Zalewski, laureat kilkunastu nagród na międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach kompozytorskich i wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, inspirował się twórczością polskich twórców dwudziestolecia międzywojennego, na czele z Karolem Szymanowskim, Ludomirem Różyckim, Józefem Kofflerem i innymi.
“Zależało mi na zbliżeniu się do muzycznego ducha tamtych czasów poprzez barwną, różnorodną instrumentację, specyficzną melodykę i harmonię nawiązującą do impresjonizmu, ekspresjonizmu i neoklasycyzmu, stylistyk reprezentowanych w niezwykle bogatej muzyce polskiej lat dwudziestych i trzydziestych. Mimo czerpania z niej, w większości przypadków, raczej ogólnej inspiracji, w dwóch utworach oprawy ukryłem również nieco bardziej dosłowne nawiązania. To krótkie cytaty – z IV Symfonii “Koncertującej” Karola Szymanowskiego oraz jednej z popularnych piosenek Henryka Warsa”wyznaje kompozytor.
Razem z wejściem nowej oprawy antenowej nową szatę graficzną otrzyma także strona internetowa kanału.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *