DVB-T

TVP na MUX 8 w 2018 roku?

Maciej Stanecki, wiceprezes Telewizji Polskiej, powiedział w programie Michała Niewiadomskiego #rzeczobiznesie, że TVP planuje podpisanie umowy z EmiTelem na emisję swoich kanałów w MUX 8 w przyszłym roku.
 
Pod koniec 2016 roku został uruchomiony w Polsce multipleks 8, który miał w swojej ofercie zawierać cztery kanały komercyjne oraz dwa lub trzy nowe kanały Telewizji Polskiej. Komercyjni nadawcy uruchomili swoje kanały i oferta programów telewizji naziemnej DVB-T poszerzyła się o takie stacje jak: Nowa TV, Zoom TV, Telewizja WP oraz Metro TV. Niestety nadal na MUX 8 nie ma kanałów TVP.
Już na początku tego roku nadawca sygnału firma Emitel wystosowała do Urzędu Komunikacji Elektronicznej wniosek o wydanie decyzji rezerwacyjnej, która zobowiązałaby Telewizję Polską do uruchomienia kanałów w nowym multipleksie. Decyzja wydana przez UKE miała zawierać termin, w jakim TVP byłaby zobowiązana uruchomić swoje kanały. Urząd jednak umorzył postępowanie, więc Emitel nadal ponosi koszty utrzymywania całego multipleksu, na którym nie ma kanałów TVP i tym samym nie otrzymuje opłat za ich emisję.
Na uruchomieniu nowych kanałów Telewizji Polskiej w MUX 8 zależy nie tylko telewidzom ale również nadawcom obecnych już kanałów. Dodatkowe kanały mogłyby jeszcze bardziej uatrakcyjnić ofertę multipleksu ósmego, który nadawany jest w paśmie VHF (pozostałe MUXy w UHF) przez co wielu telewidzów musi zainwestować w dodatkową antenę. TVP mając również jedną z największych widowni telewizyjnych mogłaby pomóc w kampanii promującej MUX 8.
Kiedy nowe kanały TVP na MUX 8?
W programie Michała Niewiadomskiego #rzeczobiznesie wiceprezes Telewizji Polskiej Maciej Stanecki, powiedział:
– Jesteśmy zdeterminowani, żeby jak najszybciej nadawać program na MUX 8 obok czterech nowych nadawców. Jakość tego sygnału jest bardzo niska. Problemy dotyczą m.in. dźwięku, ale też przestrajanie polaryzacji anteny zajmuje czas. To powinno być zadaniem Emitela, żeby tę jakość zagwarantować – tłumaczył.
– Sytuacja powinna się poprawić do przyszłego roku i w takiej perspektywie planujemy uruchomienie nadawaniadodał.
Emitel sukcesywnie poszerza zasięg MUX 8, uruchomionych jest już 67 nadajniki MUX 8, a do połowy roku zostanie włączonych jeszcze 7. MUX 8 zatem będzie mieć większą liczbę nadajników niż MUX 1 (53 nadajniki) czy MUX 2 (51 nadajników). Coraz większa ilość telewidzów pozbawiona do tej pory odbioru MUX 8 decyduje się na montaż dodatkowej anteny VHF, a nadawcy komercyjni z ósmego multipleksu wzięli się za wspólną promocję swoich kanałów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *