Zapowiedzi TV

„Tydzień potwornickich” w czerwcu na Nat Geo Wild (wideo)

Nat Geo Wild zaprasza na spotkania z najgroźniejszymi drapieżcami na świecie, znajdującymi się na szczycie łańcucha pokarmowego. Urodzeni, by zabijać – ich ofiary nie mają szans w bezpośrednim starciu. Są szybcy, bezwzględni i śmiertelnie niebezpieczni.
 

 
„Tydzień potwornickich” to codzienne spotkania z najbardziej przerażającymi na świecie i dominującymi na swoich terenach stworzeniami. Wraz z kamerami Nat Geo Wild, w programach z cyklu „Najgroźniejsze zwierzęta Australii”, odwiedzimy różne zakątki tego kontynentu, by zobaczyć z bliska najgroźniejsze gady na świecie, takie jak krokodyle różańcowe i ogromne, śmiertelnie jadowite węże. Przekonamy się również, że z pozoru niewinnie wyglądające stworzenia morskie mogą być bardziej niebezpieczne niż budzące powszechny strach tarantule. W programie „Sekrety kobry królewskiej”, wraz z łowcą węży, odkryjemy tajemnice tych majestatycznych zwierząt, zamieszkujących lasy Indii. W dokumencie „Poszukiwany: krokodyl różańcowy”, odwiedzimy Park Narodowy Kakadu w Australii, by poznać historię Brutusa, 50-letniego krokodyla, i prześledzić jego drogę do dominacji w stadzie. Program „Komodo: królestwo waranów” zabierze nas w odległe rejony Pacyfiku, by ukazać z bliska zamieszkujące te tereny zwierzęta, przypominające swym wyglądem smoki – warany. Cykl zamknie produkcja „Dzika Argentyna: Wodne królestwa”, która przeniesie widzów na północno-wschodnie rubieże tego drugiego co do wielkości kraju Ameryki Południowej – na zamieszkałe  przez setki gatunków zwierząt mokradła Iberá.
„Tydzień potwornickich” – premiery od poniedziałku do soboty, 12-18 czerwca o godz. 18:00 na Nat Geo Wild.
Opisy programów: 
„Najgroźniejsze zwierzęta Australii: Północ dla odważnych” – premiera w poniedziałek 12 czerwca o godz. 18:00. 
Australia to kraina ekstremów i naturalne miejsce życia wielu bezwzględnych zabójców, których nie spotkamy nigdzie indziej na Ziemi. Tropikalna północ kontynentu to siedlisko krokodyla różańcowego, największego żyjącego współcześnie gada i największego nadbrzeżnego drapieżnika na naszej planecie. Jest on w stanie zaatakować niemal każde zwierzę, które znajdzie się w jego zasięgu i robi to w mgnieniu oka. Jest również niezwykle niebezpieczny dla człowieka. Innym potworem zamieszkującym tutejsze wody jest szkaradnica, drapieżna ryba, przypominająca swym wyglądem skałę. Jej ciało uzbrojone jest w kolce połączone z gruczołami jadowymi, a ukłucie może być dla człowieka śmiertelne. Pomiędzy listopadem a kwietniem wybrzeża tropikalnych części Australii są wręcz zalewane przez meduzy. Podczas gdy niektóre z nich są zupełnie niegroźne, inne to zimnokrwiści zabójcy. Cechująca się niewielkim rozmiarem meduza irukandji jest jedną z najbardziej jadowitych istot znanych człowiekowi – jej toksyczna broń jest sto razy silniejsza niż jad kobry i tysiąc razy bardziej śmiertelna niż ukąszenie tarantuli. W tych wodach jest jednak ktoś groźniejszy – kubopławy. Poparzenie tej meduzy jest niezwykle bolesne i niebezpieczne nawet dla dorosłej osoby, może skutkować śmiercią w ciągu zaledwie kilku minut.
„Najgroźniejsze zwierzęta Australii: Mieszkańcy buszu” – premiera we wtorek 13 czerwca o godz. 18:00.
Większość kontynentu australijskiego zdominowana jest przez rozległe, suche regiony i czerwone pustynie. Te jałowe krajobrazy są często dręczone przez susze, a przy temperaturach wynoszących blisko 50 stopni C, lokalna przyroda musiała wymyśleć ekstremalne strategie przetrwania. Australia jest domem dla różnej maści gadów, wśród których znajdziemy jedne z najbardziej jadowitych węży na Ziemi, jak mulga czy tajpan pustynny. Jad tajpana jest uznawany za najbardziej toksyczny ze wszystkich. Na szczęście konfrontacje z człowiekiem są raczej rzadkością ze względu na rejon występowania zwierzęcia. Toksyny zawarte w jednym ukąszeniu tego przerażającego stworzenia mogą zabić sto osób w niecałą godzinę. To prawdziwy morderca. Australia to również dom warana wielkiego, największej jaszczurki na tym kontynencie. Warany żywią się małymi ssakami, ptakami i innymi gadami, choć również zdarza się, że polują na większe zwierzęta, jak wombaty, kangury czy samotne dingo. Pustynie Australii skrywają jednak jeszcze innego potwora, będącego dość oryginalnie wyglądającym wytworem ewolucji – molocha straszliwego. Ciało tej jaszczurki pokryte jest kolczastą zbroją, zaś jej pierwszą linią obrony jest bycie wtapianie się w otoczenie.
„Najgroźniejsze zwierzęta Australii: Władcy lasów” – premiera w środę 14 czerwca o godz. 18:00.
Na kontynencie pełnym niebezpiecznych potworów, te budzą szczególny strach. Mowa o ptasznikach australijskich, jadowitych pająkach, które na miejsce zamieszkania upodobały sobie rejony nieopodal zaludnionego Sydney. Unikatowy peptyd, znajdujący się w ich jadzie, jest szczególnie śmiertelny dla ludzi. Przed wynalezieniem antidotum, ukąszenie ptasznika często kończyło się śmiercią. Przeniesiemy się również do Tasmanii, gdzie spotkamy największego żyjącego współcześnie mięsożernego torbacza – diabła tasmańskiego. Nad Górami Flindersa będziemy zaś wypatrywać orła australijskiego – największego drapieżnego ptaka zamieszkującego ten kontynent. Rozpiętość jego skrzydeł może wynosić do 2,5 metra. Nawet większe zwierzęta, jak kangury, muszą być przygotowane na niespodziewany atak z powietrza. Jednym z najlepiej „uzbrojonych” zwierząt Australii jest jednak wyposażona w garnitur z groźnie wyglądających długich szpilek kolczatka. Nie brakuje jej też cech typowego drapieżcy – zwierzę ma imponujące pazury, a także pysk i język przystosowane do wyszukiwania smakowitego posiłku.
„Sekrety kobry królewskiej” – premiera w czwartek 15 czerwca o godz. 18:00.
Wraz z Nat Geo Wild przeniesiemy się do Indii, miejsca, w którym żyje największy z jadowitych węży – kobra królewska, osiągająca nawet 5,5 metra długości. Zanim deszcze nawiedzą siedliska kobr, te powinny znaleźć partnera. Ich szalone poszukiwania doprowadzają je na terytoria zamieszkałe przez ludzi. Ponieważ część lasów, w których żyją węże, zamieniła się w tereny uprawne, granica między ludźmi a zwierzętami ciągle się przesuwa. Przywiedzione łatwym łupem – żyjącymi w ludzkich siedliskach szczurami i żywym inwentarzem – kobry często gubią trop i nie potrafią uciec z powrotem do dziczy. Choć nie są agresywne, to zarówno dla bezpieczeństwa węży, jak i ludzi na posterunku czuwają poławiacze, którzy zabierają kobry z ludzkich siedlisk i uwalniają w ich naturalnym środowisku.
„Poszukiwany: krokodyl różańcowy” – premiera w piątek 16 czerwca o godz. 18:00.
W programie poznamy historię Brutusa, 50-letniego krokodyla różańcowego, i prześledzimy jego drogę do dominacji w stadzie. Przeniesiemy się pół wieku wstecz, do czasów narodzin gada w Parku Narodowym Kakadu w Australii. Dowiemy się, w jaki sposób wyglądały jego pierwsze, najtrudniejsze miesiące życia, podczas których małe krokodyle są łatwym kąskiem dla innych drapieżników. Brutus i jego brat Nero należą do szczęśliwców. Samica robi wszystko, aby ich chronić – poluje na drapieżne węże, zanim one będą miały szansę zaatakować jej młode. Będziemy świadkami zmagań Brutusa po opuszczeniu rodzinnego gniazda. Zarówno on, jak i Nero podążą własnymi ścieżkami i będą musieli uważać, by ponownie nie spotkać swojej rodzicielki, bo tym razem mogliby stać się jej obiadem. Wreszcie dowiemy się, w jaki sposób Brutus stał się dominującym samcem w stadzie i jakim wyzwaniom musiał stawić czoła, by ten status utrzymać.
„Komodo: królestwo waranów” – premiera w sobotę 17 czerwca o godz. 18:00.
Jest taka wyspa, na której wciąż mieszkają smoki…. To wyspa Komodo w odległym zakątku Pacyfiku, siedlisko waranów zwanych smokami z Komodo. Są to największe jaszczurki żyjące na Ziemi, będące drapieżnikami ze szczytu piramidy troficznej. Zwierzęta te są obecnie zagrożone wyginięciem – jest ich około 5 tysięcy. Wraz z kamerami Nat Geo Wild przyjrzymy się ich codziennemu życiu, zobaczymy, w jaki sposób polują, poszukują partnerów i walczą o dominację w stadzie.
„Dzika Argentyna: Wodne królestwa” – premiera w niedzielę 18 czerwca o godz. 18:00.
Położone w północno-wschodniej części Argentyny mokradła Iberá zamieszkują setki gatunków zwierząt. Choć na pierwszy rzut oka panuje tu sielska atmosfera, tereny te nie są pozbawione niebezpieczeństw. Latem, kiedy poziom wód jest niski, w środku upalnego dnia większość zwierząt szuka ukojenia w cieniu. Jest jednak kilka wyjątków. Samice kajmanów, dotąd niewyróżniające się z otoczenia, chcąc zwrócić uwagę potencjalnego partnera, stawiają się w centrum zainteresowania. Ryby, w desperackim poszukiwaniu brakującego w wodzie tlenu, niebezpiecznie zbliżają się do powierzchni wody, by zostać pożartymi przez czekające już na nie wygłodniałe ptaki. Mokradła Ibery są domem dla niezwykle dziwnego gatunku – żabiru amerykańskiego – najwyższego latającego ptaka w Ameryce Południowej. Stworzenie to wydaje się być żywcem wyjęte z epoki dinozaurów. W listopadzie, kiedy fauna i flora rozkwitła już nieco dzięki pierwszym strugom deszczu, mokradła stają się niczym ul. Rozpoczyna się najbardziej pracowity czas dla kapibary wielkiej, największego żyjącego obecnie gryzonia, który przechodzi okres godowy. Zwierzęta te są pokarmem dla żyjących tu kajmanów, te zaś stanowią pożywienie innych zabójczych mięsożerców – jaguarów. Niebezpieczeństwo czai się jednak nie tylko na lądzie – lśniące wody Ibery są domem poruszających się stadnie zabójców – piranii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *