Internet & Gry - Reklama

Uważaj na fałszywe reklamy na Facebooku!

Oszuści wykorzystują wizerunek znanych osób i publikują fałszywe reklamy. Na Facebooku pojawia się wiele postów sponsorowanych, w których celebryci i politycy zachęcają do inwestycji. O co chodzi?

 

Jak wyglądają fałszywe reklamy na Facebooku?

Platforma po raz kolejny jest zalewana falą fałszywych reklam, nakłaniających do inwestowania na podejrzanych witrynach. Tym razem przestępcy, chcąc uwiarygodnić ofertę, publikują spreparowane rozmowy z gwiazdami. Z treści dowiadujemy się, że takie osoby jak Wojciech Cejrowski, Sławomir Mentzen czy Kuba Wojewódzki zdradzają sekret szybkiego i łatwego wzbogacenia się. Cała rozmowa ma sprawiać wrażenie owianej tajemnicą, a przekazane informacje mają charakter poufny. To celowy zabieg, który ma wzbudzać ciekawość czytelnika.

Wywiady są publikowane na podrobionych stronach, przypominających zaufane serwisy informacyjne, takie jak Gazeta.pl czy Onet. W rozmowach poznajemy nazwy platform inwestycyjnych, kuszące kwoty, jakie można zyskać oraz co zrobić, żeby tak się wzbogacić. Żeby uwiarygodnić całość, oszuści pokusili się o dorzucenie fałszywych komentarzy, których rzekomi autorzy mają chwalić się swoimi sukcesami.

 

foto. CyberRescue

Jakie jest zagrożenie?

Podane strony i wszystkie zawarte na nich informacje, są całkowicie fałszywe. Witryny te, poza wymyślonym wywiadem, zawierają również odnośniki do niebezpiecznych formularzy, wyłudzających dane: imię, nazwisko, adres mailowy oraz numer telefonu. Po wpisaniu tych informacji, skontaktuje się z nami oszust, podający się za doradcę finansowego. W ten sposób będziemy nakłaniani do wpłacenia środków, pobrania pulpitu zdalnego czy przesłania skanów naszych dokumentów tożsamości.

Po wypełnieniu formularza, trafiamy na fałszywą platformę inwestycyjną. Wpłacenie na nią jakichkolwiek środków, jest jednoznaczne z pozbyciem się ich bezpowrotnie. Takie witryny szybko znikają z sieci, kontakt z “doradcami” się urywa, a my zostajemy z niczym. Przelanych środków najczęściej nie udaje się odzyskać.

Jak się chronić?

Nie wierz w obietnice łatwego i szybkiego zysku i nie ufaj reklamom na Facebooku. Wszelkie krzykliwe nagłówki, składające soczyste obietnice, omijaj. Nie klikaj w przypadkowe linki i pamiętaj, żeby nigdy nie podawać swoich danych. Te informacje mogą trafić w niepowołane ręce i zostaną wykorzystane przeciwko Tobie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *