„Wiedźmin” – czy warto przeczytać tę kultową sagę?
O „Wiedźminie” Andrzeja Sapkowskiego słyszał chyba każdy. Są jednak osoby, które wahają się, czy warto sięgnąć po książki wchodzące w skład sagi. Nie wszyscy są miłośnikami fantastyki, a to właśnie ten gatunek jest reprezentowany przez Sapkowskiego. Warto jednak mieć na uwadze, że powieści autora przypadają do gustu nie tylko zagorzałym fanom gatunku, dlatego dobrze jest dać im szansę. Jakie jeszcze argumenty przemawiają za przeczytaniem sagi?
„Wiedźmin” czerpie z kultury słowiańskiej
Wiele osób zna mitologię grecką, rzymską, skandynawską i egipską. Dlaczego więc nie zagłębić się w historię, wierzenia i przesądy znane z polskich ziem? Autor sagi sprytnie wplata w historię głównego bohatera, Geralta z Rivii, elementy słowiańskiej kultury. Świat przedstawiany przez niego charakteryzuje się oryginalnością, a jednocześnie staje się bliższy czytelnikowi. Może on poznać pochodzenie wielu stworzeń, potworów oraz bóstw. Dzięki temu zyska szansę na poszerzenie swojej wiedzy na temat kultury przodków.
„Wiedźmin” jest dziełem uznanego polskiego autora
Po sagę „Wiedźmin” warto sięgnąć chociażby z uwagi na fakt, iż napisał ją polski autor. To duży powód do dumy, który pokazuje, że lista najpopularniejszych aktualnie tytułów z gatunku fantasy obejmuje nie tylko pozycje z zagranicy. Zachęci to do odkrywania także innych, wartościowych autorów zachwycających swoim stylem, którzy pochodzą właśnie z Polski. Co więcej, książka w formie fizycznej to nie jedyna postać, pod którą występuje „Wiedźmin” – audiobook Agora to propozycja dla osób, które nie przepadają za czytaniem lub wolą słuchać historii jako tło do wykonywania codziennych obowiązków. Audiobooki są świetną alternatywą dla książek tradycyjnych i przekazują jednakowo wartościową treść.
Dobra pozycja z gatunku fantasy
Fantastyka jest specyficznym i trudnym gatunkiem, którego twórcy powinni pamiętać o kilku najważniejszych zasadach i wartościach. Autorzy powieści fantasy muszą wykazywać się rozbudowaną wyobraźnią i umiejętnościami pisarskimi, by przekazywane przez nich informacje były zrozumiałe dla czytelników. Sapkowski to przykład twórcy, który świetnie radzi sobie ze stawianymi przed nim zadaniami. Uwzględnił w swoich książkach najbardziej lubiane elementy gatunku fantasy, zadbał o nadanie im oryginalności i stworzył autentyczną historię. Ponadto czytelników porwą niesamowite opisy nadprzyrodzonych mocy, magii, potworów i stworzeń.
Świetnie wykreowane postaci
Do najważniejszych elementów każdej książki, bez względu na gatunek, należą postaci oraz wzajemne relacje między nimi. Głównym bohaterem „Wiedźmina” jest Geralt z Rivii, lecz fabuła nie opiera się wyłącznie na jego osobie. W książce występuje wiele postaci drugo- i trzecioplanowych, dzięki którym historia staje się ciekawsza i bardziej rzeczywista. Ponadto bohaterów trudno jest nierzadko określić jako jednoznacznie dobrych lub złych, co skłania czytelnika do refleksji i sprawia, że myśli on o książce nawet po jej przeczytaniu.
Staroświecki, specyficzny język poszerzający horyzonty
Wielu czytelnikom język używany przez Sapkowskiego może się wydawać z początku ciężki i toporny. Można się jednak do niego szybko przyzwyczaić, a wraz z upływem czasu lektura stanie się przyjemnością i nie będzie sprawiała problemów. Dzięki stylizowanemu językowi da się jeszcze lepiej zagłębić w opisywany świat. Wszystko to ze względu na oryginalne brzmienie, lekką narrację i dostosowanie języka do każdego bohatera oraz jego statusu społecznego. Czytelnik nauczy się odróżniać styl mówienia wieśniaka od arystokraty. Ponadto rozwinie swoje zdolności w zakresie szybkiego czytania oraz poszerzy słownictwo.
Wątki miłosne opisane w ciekawy sposób
Nie warto się łudzić – nie każdy jest fanem wątków miłosnych w książkach i często unika tych lektur, których fabuła jest na nich oparta. W „Wiedźminie” wątki te są jednak przedstawione w niezwykle naturalny sposób i dostosowane do postaci, której dotyczą. Czytelnik ma tu do czynienia z miłością burzliwą i trudną, ale też subtelną. Opisy są stworzone z pomysłem i wyobraźnią.