MediaTVPZapowiedzi TV

Wielkanoc w TVP ABC

Bogatą propozycję dla najmłodszych widzów ma także TVP ABC. Wśród świątecznych propozycji znalazły się wielkanocne odcinki „Księgi Ksiąg”, kultowa „Akademia Pana Kleksa” i „Podróże Pana Kleksa”, nowe przygody znanych już dobrze małym widzom przygód bohaterów „Supełkowego ABC”, „Nieziemskich”, „Zwierzaków Czytaków” oraz wyjątkowy koncert „Śpiewajmy z Arką Alleluja”. W TVP ABC nie zabraknie premierowych odcinków m.in. serialu opisującego prehistoryczny świat „Dinotrux” oraz japońskiej produkcji „Inazuma Eleven”.

 

DINOTRUX od 13.04.2019 premierowe odcinki

godz. 16.30

Serial opisuje prehistoryczny świat zamieszkany przez hybrydy dinozaurów i… maszyny. W kraterze uśpionego wulkanu żyją stada dinotruxów, dźwigozaurów, repgadów i złomodaktyli. Dinotrux Ty (Taj) ocalały po wybuchu sąsiedniego wulkanu, pojawił się
w dolinie szukając tu schronienia i pożywienia. Został zaatakowany przez, czarny charakter doliny, który terroryzuje także innych mieszkańców. Ty (Taj) przeciwstawia się D-Structs’owi i wspólnie z Trybkiem (repgad), Skają (dźwigozaur) i kilkoma wywrotkozaurami tworzy paczkę przyjaciół, którzy łącząc siły chcą zapewnić bezpieczeństwo sobie i dolinie.

CZWARTEK, 18 KWIETNIA

KSIĘGA KSIĄG odc. 10 „Ostatnia Wieczerza”

godz. 13.55

Księga Ksiąg przenosi dzieci do Jerozolimy, gdzie Jezus triumfalnie wjeżdża do miasta. Krzyś jest zachwycony sławą, która otacza Jezusa, tłumem, który go pozdrawia, świtą jego uczniów oraz faktem, że wszyscy mówią, że Jezus jest Królem. Jednakże w czasie tej podroży, której kulminacją jest Ostatnia Wieczerza, Krzyś uczy się, że jego postawa sławy i wywyższania się była niewłaściwa. Zauważa, że postawa Jezusa charakteryzowała się pokorą i pragnieniem służby i to naprawdę głęboko dotknęło jego serca. Krzyś, Ola i Gizmo ostatecznie wrócili do domu, a w postawie Krzysia dokonała się znacząca zmiana.

GABRIEL

godz. 21.45

Pasją dwunastoletniego Tomka jest motoryzacja, dlatego cały wolny czas spędza w warsztacie samochodowym. Pod czujną opieką mechanika – Raszyńskiego – odkrywa tajniki budowy aut. Pewnego dnia chłopak ucieka z domu dziadków, z którymi mieszka od śmierci matki i rusza na poszukiwania ojca. Już na początku swojej eskapady wpada w tarapaty, z których wychodzi cało dzięki pomocy nowo poznanego kolegi, Gabrysia. Mimo trudnego początku ich znajomości chłopcy zaprzyjaźniają się. Coraz częściej, ujawniają się też, nadnaturalne zdolności Gabrysia. W ślad za Tomkiem wyrusza Raszyński. Z każdą chwilą Tomek przybliża się do poznania swojego ojca, a także odkrycia tajemnicy Gabriela.

Polska 2013 Reż. Mikołaj Haremski, scen. Piotr Chrzan i Jarosław Hendel. Wyst. Jan Rotowski, Zbigniew Zamachowski, Artur Żebrowski, Tomasz Sapryk, Krzysztof Globisz, Natan Czyżewski, Edyta Chwałek i inni.

PIĄTEK, 19 KWIETNIA

KSIĘGA KSIĄG, odc. 4 „Wypuść mój lud”

godz. 13.55

Czasami Bóg wybiera do wykonania jakiegoś zadania kogoś, kto może się wydawać najmniej odpowiedni, ale w rzeczywistości to właśnie ta osoba, wykona to zadanie najlepiej. W laboratorium Profesora mija kolejny dzień jak co dzień, a Krzyś i Ola czują się znudzeni. Rozmawiają pomiędzy sobą, jakie były do tej pory najlepsze przygody z Księgą Ksiąg. Ta sytuacja pobudza Gizmo do zapytania, czy byli już świadkami najwspanialszej biblijnej historii wszechczasów! W odpowiedzi na to pytanie Księga Ksiąg porywa dzieci w przeszłość na spotkanie z Mojżeszem, gdy ten zostaje wybrany przez Boga, aby wyprowadził Izraelitów z niewoli w Egipcie. Mojżesz twierdzi, że nie jest on najlepszym wyborem Boga do tego, aby wyprowadzić naród Izraelski z Egiptu. Po przetrwaniu plag, wyjściu z Egiptu i ostatecznie rozstąpieniu się Morza Czerwonego, okazuje się, że Mojżesz był najlepszym wyborem do wykonania Bożego planu względem swojego ludu.

AKADEMIA PANA KLEKSA cz. I „Przygoda księcia Mateusza”

godz. 21.45

Muzyczna bajka dla dzieci, której scenariusz powstał na podstawie baśni Jana Brzechwy. Dziesięcioletni Adaś w czarodziejski sposób dostaje się do Akademii Pana Kleksa. Uczy się wielu niezwykłych przedmiotów, poznaje tajemnicze postaci, przygląda się na lekcji kleksografii. Bierze udział w lekcji geografii, na której globusem wielkim jak Ziemia można grać w piłkę. Poznaje również głosy ptaków i zwierząt. Dowiaduje się, jak z zaczarowanego lustra można poznać sny. Obserwuje przebieg lotu w przestrzeni międzygwiezdnej obiektu zwanego „trzecim okiem” oraz spotyka się z Hansem Christianem Andersenem i dziewczynką z zapałkami. Zawiera znajomość z ptakiem Mateuszem, który naprawdę jest księciem. Dzięki guzikowi doktora Paj-Chi-Wo ptak może przybrać dawną postać.

Reż. Krzysztof Gradowski, muz. Andrzej Korzyński, w roli głównej Piotr Fronczewski.

SOBOTA, 20 KWIETNIA

SUPEŁKOWE ABC odc. 154, premiera

godz. 10.00

Supełek i Zręczne Rączki zapraszają do wspólnej zabawy i poznawania Polskiego Języka Migowego. W tym odcinku Supełek opowie o swoim spotkaniu z łosiem i jeleniem. Zręczne Rączki pokażą, jak zrobić łosia z zasuszonych liści, a w eksperymencie podpowiedzą dzieciom, jak bez moczenia rąk wyjąć igłę z wody. W teatrzyku obejrzycie bajkę o spotkaniu zająca Kicka i Lula – mieszkańca niewielkiej planety – Lululandii. Zaprezentujemy również książkę „Książkogra Łośka Tośka”.

KSIĘGA KSIĄG odc. 24 „Zaparcie się Piotra”

godz. 13.55

Możesz uzyskać przebaczenie i pogodzić się ze swoimi przyjaciółmi bez względu na to, jak wielki błąd popełniłeś. Krzyś rozpaczliwie chce grać po szkole w kosza z najfajniejszymi dzieciakami w szkole. Kiedy zaczyna demonstrować swój strzał Proca Protona, wbiega podekscytowana Ola krzycząc, że właśnie została przewodniczącą kółka szachowego! Krzyś, widząc jak to brzmi dla chłopaków, którym próbuje zaimponować, udaje, że jej nie zna. W tej samej chwili wbiega Gizmo z tenisówkami Krzysia do gry w kosza, ale tym razem chłopiec nie będzie miał okazji zagrać. Księga Ksiąg wysyła całą trójkę w podróż w czasie na spotkanie z Piotrem, który zapiera się Jezusa trzy razy. Krzyś widząc  jak zmartwychwstały Jezus przebacza Piotrowi zdaje sobie sprawę, że także działał pod wpływem strachu, kiedy wyparł się przyjaźni z Olą.

NIEZIEMSCY odc. „Nie ma miejsca” premiera

godz. 15.10

Igor zaczyna pakować do lodówki swoje napoje. Budzi to duży sprzeciw Amandy, która zaplanowała tam magazynowanie swoich kosmetyków. Ten konflikt może rozstrzygnąć tylko Mama. W międzyczasie okazuje się, że druga lodówka nie działa. Czyja to sprawka i na jakiej zasadzie działają lodówki? Załoga postanawia zbudować nową chłodziarkę. Jednak pozostaje pytanie, jak na Ziemi projektuje się tego typu sprzęty domowe?

YAKARI, Francja 2016, 52 odc. x 13 min

godz. 15.25

Yakari to indianin, mały chłopak z plemienia Siuksów, który razem ze swoimi przyjaciółmi każdego dnia przeżywa wspaniałe przygody pośród dzikiej natury, w jakiej przyszło mu się wychowywać. Z pomocą niezwykłego totemu, Wielkiego Orła, unika kłopotów. Totem daje mu też moc rozmowy z dzikimi zwierzętami.

W KRAINIE BAŚNI odc.15 „Śpiący rycerze”

godz. 15:40

Opowieść o śpiących w jaskini rycerzach, czekających aż ktoś im da rozkaz wyruszenia do boju w obronie kraju. Ich kryjówkę odnajduje Basia – młoda pasterka. Od wojowników dowiaduje się, że potrzebują oni kowala, który podkułby ich konie. W rzeczywistości brat dziewczynki, Jędrzej, jest kowalem. Chłopak jednak jest winien posłuszeństwo namiestnikowi miasta, dla którego pracuje bez wytchnienia. Tymczasem rządca skrycie planuje rebelię przeciwko królowi. Czy Jędrzej uwierzy w opowieści swojej siostry o śpiącej armii i podkuje rycerskie konie? Co się stanie, kiedy namiestnik trafi do ukrytej jaskini?

RODZINA RABATKÓW,  Francja 2005, 52 x 23 min

godz. 19.00

Na szczycie pięknego, zielonego wzgórza żyje sobie rodzina królików. Mama i tata z dumą opowiadają historyjki związane z ich wspaniałą piątką dzieci. Mają one niezwykłą zdolność popadania w tarapaty, co czyni serial bardziej atrakcyjnym dla małego widza. Nie zdarza się, by przy przeglądaniu rodzinnego albumu nie przypomniała się jakaś ekscytująca przygoda…

PSZCZÓŁKA MAJA, Niemcy 2013, 130 x 12 min

godz. 19.30

Wracamy do przygód znanej wszystkim doskonale pszczółki Mai i jej przyjaciół. Tym razem w nowej produkcji wykorzystującej w animacji najnowsze techniki komputerowe. Zaczynamy od odcinków z 2013 roku, by potem przejść do najnowszych z 2016 i 2017 roku.

INAZUMA ELEVEN, Japonia 2010, 127 odc. x 25 min

godz. 20.45

Mark Evans jest kapitanem zaniedbanego klubu piłkarskiego Gimnazjum Raimona, któremu grozi rozwiązanie. Mark postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i uratować klub, ale potrzebuje czegoś więcej, niż tylko szczęścia. A trudności nie brakuje. Czy mu się uda?

AKADEMIA PANA KLEKSA cz. II „Tajemnica Golarza Filipa”

godz. 21.45

Druga część bajki dla dzieci, której scenariusz powstał na podstawie baśni Jana Brzechwy. W Akademii ma pracownię Golarz Filip. Wśród tajemniczych, lecz bardzo nowoczesnych elektronicznych aparatów, Filip konstruuje robota – lalkę o imieniu Adolf. Golarz programuje ją tak perfidnie, że przeszkadza ona Panu Kleksowi w doświadczeniach. Na wydanym przez Kleksa balu dla gości z sąsiednich bajek Adolf wypędza przybyłych, a kiedy kradnie i niszczy tajne dokumenty Akademii, Pan Kleks mówi basta. Adolf zostaje zdemontowany. W odwecie Golarz pali Akademię laserem. Pan Kleks mając dosyć sztuczek Filipa  zmienia go w guzik, ale czarodziejski i dzięki jego mocom szpak Mateusz wraca do swojej postaci.

NIEDZIELA, 21 KWIETNIA

PIERWSZY DZIEŃ ŚWIĄT WIELKANOCNYCH

KSIĘGA KSIĄG odc. 11 „On zmartwychwstał”

godz. 13.55

Księga Ksiąg i w tym wyjątkowym odcinku zabiera Krzysia, Olę, Gizmo i Martę w podróż w czasie na spotkanie z matką Jezusa, Marią, która przeżywa bardzo trudny moment –ukrzyżowanie swojego Syna. W czasie zdumiewającego rozwoju wydarzeń: pojawienia się Jezusa przed Piłatem, Jego drogi na Górę Kalwarię, ukrzyżowania i ostatecznie chwały zmartwychwstania, Krzyś jest świadkiem poświęcenia Marii dla swojego Syna i miłości Jezusa do swojej matki, nawet w czasie wypełniania Bożego planu dla ludzkości. Wraz z tym jak Krzyś obserwuje Marię, w jego sercu wzrasta szacunek do jego własnej mamy.

ZWIERZAKI CZYTAKI odc. „Wycieczka” premiera

godz. 15.10

Rysia z Szymkiem szykują się na wycieczkę. Większość jest już przygotowana. ponton, materace, sprzęty do łowienia ryb, parasol przeciwsłoneczny, leżaki i wiele innych rzeczy. Zwierzaki gotowe są na wyjazd nad morze, a odjazd pociągu już niebawem. Czy Michał zgodzi się na wzięcie tego wszystkiego i co lub kto znajduje się w tajemniczym kufrze przygotowanym przez Szymka?

KONCERT „ŚPIEWAJMY Z ARKĄ ALLELUJA” premiera

godz. 15:40

Wyjątkowy koncert Arki Noego zrealizowany w kopalni soli w Wieliczce. Piosenki i pieśni wielkanocne, przeplatają kukiełkowe scenki w wykonaniu Teatru Lalkowego Anny Polarusz. Scenki są oparte o teksty z Pisma św. mówiące o Zmartwychwstaniu. W ten sposób autorzy podejmą próbę wyjaśnienia tajemnicy śmierci i Zmartwychwstania Jezusa, w przystępnej i zrozumiałej dla dzieci formule.

PODRÓŻE PANA KLEKSA cz. I „Wysłannicy Bajdocji”

godz. 21.45

Dalszy ciąg baśniowych przygód Pana Kleksa, zrealizowany na podstawie bajki jednego z najpoczytniejszych autorów dla dzieci. Na szpitalnym łóżku płacze mały chłopiec. Pan Kleks pociesza malca opowiadaniem o przygodach jego rówieśnika Pietrka. Apolinary, król Bajdocji, ogłosił Wielki Konkurs Bajek. Każda z powieści ma być zapisana atramentem sprowadzonym z dalekiej Kaligrafii. Wielki Elektronik, potężny oraz dysponujący wojskiem robotów przeciwnik króla Bajdocji i Pana Kleksa, podbija Wyspę Wynalazców. Zleca akcję dywersyjną pułkownikowi Alojzemu Bąblowi, który udaje się do Bajdocji. Wykorzystując uroczystości na tarasie Pałacu Królewskiego niszczy pistoletem laserowym zbiornik z atramentem. Na wieść o tym Pan Kleks, zaopatrzony w magiczną kulę diamentową, zgłasza się do króla Apolinarego prosząc o statek z załogą. Zdrajca, dworzanin Bonifacy, usiłuje przeszkodzić, okręt jednak wypływa z Boni-Al-Facym i chłopcem okrętowym Pietrkiem na pokładzie. Atakowany przez ścigacz Wielkiego Elektronika, okręt ląduje na dnie morza w państwie królowej Aby.

Reż. Krzysztof Gradowski, muz. Andrzej Korzyński, w roli głównej Piotr Fronczewski.

PONIEDZIAŁEK, 22 KWIETNIA

DRUGI DZIEŃ ŚWIĄT WIELKANOCNYCH

KSIĘGA KSIĄG odc. 9 „Cuda Jezusa”

godz. 13.55

Prawdziwe cuda pochodzą tylko od Boga. W momencie, gdy Krzyś zaczyna wierzyć, że tajemniczy, uliczny magik (Mirakulus Cudotwórca) posiada prawdziwą moc, Księga Ksiąg zabiera dzieci do dawnej Galilei, gdzie Jezus dokonuje prawdziwych cudów, takich jak: uzdrowienie kaleki, uciszenie burzy na jeziorze i uwolnienie opętanego człowieka. Podczas tej pełnej cudów przygody Krzyś uświadamia sobie, że moc czynienia cudów pochodzi tylko od Boga.

W KRAINIE BAŚNI  odc.17. „Smok Wawelski

godz. 15.40

Wprawdzie baśń jest o smoku wawelskim, jednak głównymi bohaterami opowieści są księżniczka Wanda, córka króla Kraka oraz jej przyjaciel – Szewczyk. Mimo serdecznej relacji pomiędzy dziećmi, w całym grodzie patrzy się na tę znajomość bardzo nieprzychylnie. Według ludu rzemieślnik powinien trzymać się z daleka od dworu. Tymczasem smok atakuje gród. W takiej chwili Szewczyk nie waha się ani przez chwilę i rusza na pomoc królewskiej rodzinie. Czy chłopcu uda się pokonać potężnego smoka?

PODRÓŻE PANA KLEKSA cz. II „Wyspa wynalazców”

godz. 21.45

Pan Kleks wtajemnicza Pietrka w czarodziejskie zaklęcia uruchamiające diamentową kulę. Pietrek tymczasem wpada w pułapkę i pułkownik Bąbel uprowadza go. Oddany zostaje pod straż groźnemu robotowi XIII generacji… Pan Kleks z Arcymechanikiem i Magistrem Pigularzem II staczają zwycięską walkę z robotami Wielkiego Elektronika. Pietrek uwalnia się od pilnującego go robota. Pan Kleks zmusza Wielkiego Elektronika do ucieczki, Bonifacego zaś zamienia w niemowlaka. Po powrocie wskazuje miejsce, gdzie należy dokonać wierceń. Na tarasie pałacowym tryska potężna fontanna atramentu… Mały pacjent w szpitalu budzi się ze snu i spostrzega na stoliku czarodziejską kulę…

PAMIĘTNIK FLORKI Polska 2014-2018, 52 x 11 min

godz. 19.45

Serial pokazuje świat z perspektywy kilkuletniego dziecka, a główna bohaterka, mała ryjówka Florka jest pilną obserwatorką rzeczywistości. Florka nie do końca dowierza tłumaczeniom dorosłych, więc sprawdza wszystko sama i oczywiście dochodzi do własnych wniosków, niekoniecznie słusznych, ale zawsze bardzo odkrywczych. Jak każdy maluch dziwi się najprostszym rzeczom, jednocześnie ucząc się je rozumieć i nazywać. Uczy się także nazywać, rozumieć i oswajać swoje emocje – strach, zazdrość, zachwyt, rozczarowanie czy wstyd. W animacji ważną rolę pełni dom rodzinny – ostoja bezpieczeństwa i spokoju, chociaż rodzice Florki nie zawsze wykazują odpowiednie zainteresowanie problemami córki, a czasem wręcz ich nie rozumieją. Jedna rzecz jednak jest nienaruszalna – Florka czuje się kochana, co daje jej siłę i wiarę w siebie, a także odwagę do zadawania pytań i niezrażanie się częstym brakiem odpowiedzi.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *