Wiosna 2018 TVP Historia
Wiosna w TVP Historia to przygotowania do obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Do 8 marca ogłoszone zostaną wyniki konkursu zorganizowanego Zarząd Telewizji Polskiej dla Oddziałów Terenowych TVP, którego gospodarzem jest TVP Historia. Do TVP wpłynęło 55 propozycji: 27 scenariuszy filmów dokumentalnych, 14 audycji cyklicznych oraz 14 reportaży. Komisja kwalifikacyjna w składzie Piotr Legutko (dyrektor TVP Historia), Tomasz Skłodowski (dyrektor TVP3), Magdalena Merta wybierze te, które zostaną zrealizowane
i jesienią pojawią się w TVP Historia.
Wiosną w TVP Historia wiele premier. Wśród nich nowe pasmo „WOJNA I MORZE” z m.in. miniserialem dokumentalnym „I wojna światowa na morzu”, pokazującej z unikalnej perspektywy wydarzenia, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości. Ponadto historyk Simon Sebag Montefiore zabierze widzów do krainy intryg, bitew i wielkich odkryć geograficznych w nowym serialu dokumentalnym „Historia Hiszpanii”, a dziennikarka i podróżniczka Joanna Lumley, z którą widzowie TVP Historia poznawali fascynującą antyczną Grecję, tym razem poprowadzi ich w świat zabytków Chin, Mongolii i Rosji w premierowym cyklu „Transsyberyjska przygoda Joanny Lumley”.
Na antenie także ważne rocznice, odsłaniając kulisy historycznych wydarzeń historycznych: 50 rocznicy marca 1968r., obchodząc 1 marca – Narodowy Dzień Żołnierzy Niezłomnych, 10 kwietnia – 8 rocznicę katastrofy smoleńskiej, 13 kwietnia Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, 3 maja, Święto Konstytucji. W tym dniu przypadają także 11. urodziny TVP Historia.
Rok 2018 został ustanowiony przez Sejm RP Rokiem Praw Kobiet. W marcowe czwartkowe wieczory TVP Historia przypomni biografie niezwykłych Polek w cyklu Joanny Strzemiecznej „MUZY I KOCHANKI”.
PREMIERY SERIALI DOKUMENTALNYCH
WIELKIE BITWY GENERAŁÓW
poniedziałki, godz. 20:30 PREMIERA
Seria przedstawia nowe spojrzenie na wielkie bitwy II wojny światowej. Pokazuje je z punktu widzenia dowódców z obydwu stron konfliktu, ich decyzje, dylematy i porażki. Filmy prezentują analizę podjętych przez nich ruchów taktycznych, które miały wprowadzić w błąd przeciwnika i doprowadzić do jego przegranej. W serii omówione zostaną: bitwy o Singapur, El Alamein, Kursk, Stalingrad, Midway i ofensywa w Ardenach. Przez wielu historyków są one uznawane za punkty zwrotne drugiej wojny światowej. A wśród generałów znaleźli się niektórzy z najbardziej charyzmatycznych przywódców wojskowych wszechczasów: Rommel, Model, Montgomery, Chuikov, Yamashita i Von Manstein. W tym konkursie wojskowej taktyki stawką były losy tysięcy ludzi oraz reputacja dowódców i ich szefów – przywódców politycznych.
Rok produkcji: 2009 (6 odc.)
Reżyseria: Kate Barker, Robert Hartel, Leesa Rumley
HISTORIA HISZPANII
wtorki, godz. 22:35 PREMIERA
Historyk Simon Sebag Montefiore prezentuje trzyodcinkową historię Hiszpanii. Odwiedza najważniejsze miasta – Madryt, Granadę, Cordobę, Sewillę i Kartagenę – i przybliża kultury oraz religie, które ukształtowały ten kraj. A historia Hiszpanii jest pełna niespodzianek i niezwykłych postaci oraz powiązana z dziejami niektórych wielkich cywilizacji starożytnego świata. Od Hannibala do kalifatu, od rzymskich cesarzy Trajana do Hadriana, od czasów żydowskich premierów pod panowaniem muzułmańskim do wygnania Żydów, inkwizycji i panowania Habsburgów: Karola V, Filipa II i ich imperium, Burbonów, Napoleona i ostatecznie Franco, ale nie tylko. Odkrywamy miejsce na Ziemi, w którym wpływy kolejnych panujących i ich wyznań są widoczne na każdym kroku.
Rok produkcji: 2015 (3 odc.)
Reżyseria: Marion Milne
TRANSSYBERYJSKA PRZYGODA JOANNY LUMLEY
piątki, godz. 15:10 (powtórka niedziele godz.12:00) PREMIERA
Trzyodcinkowa seria o wielkiej kolejowej podróży Joanny Lumley z Hong Kongu, przez Chiny i Mongolię, do Moskwy. Swoją wyprawę Joanna rozpoczyna od miejsca, w którym mieszkała w dzieciństwie. Wówczas Hong Kong był bardziej zachodnią enklawą niż symbolem chińskiego kapitalizmu, jakim jest dzisiaj. Jej dynamiczna i ciekawa podróż liczy blisko 10000 km i prowadzi przez terytoria dwóch światowych mocarstw, których historia była często trudna i skomplikowana.
Rok produkcji: 2015 (3 odc.)
Reżyser: Michael Waldman
ZŁOTO JUKONU
Piątki, godz. 15:10 (powtórka niedziele godz.12:00) PREMIERA
Podczas epickiej wyprawy grupa śmiałków przemierza północne tereny Kanady. Wędruje śladami poszukiwaczy złota, którzy w latach 90. XIX wieku szukali szczęścia chcąc odnaleźć złoto nad Klondike. Zespół musi, między innymi, przejść przełęcz górską, płynąć małą drewnianą łodzią po lodowych jeziorach i nieustannie walczyć z bystrym nurtem potężnej rzeki Jukon.
Wielka Brytania 2016 (3 odc.)
Reżyser: Ben Crichton
ZIEMIA NOWA DZIKOŚĆ PREMIERA
soboty, godz. 13:00
Widowiskowy serial dokumentalny prezentujący nowatorskie spojrzenie na relację ludzkości ze światem przyrody. Pięcioodcinkowy cykl łączy wątki z dziedziny historii naturalnej z fascynującą historią człowieka. Autorzy zabierają widzów do najdzikszych zakątków Ziemi i ukazują życie zwierząt, które zamieszkują te tereny. Gospodarz serii doktor M. Sanjayan dzieli się zdobytą w tych poszukiwaniach wiedzą, jak przełomowe wydarzenia z dziedziny historii naturalnej mogą zapewnić klucz do zachowania ludzkiej egzystencji teraz i w przyszłości. W przeciwieństwie do innych filmów o historii naturalnej cykl nie zapomina o głównym bohaterze – człowieku. Przy kręceniu serii wykorzystano najnowocześniejsze techniki filmowe i efekty wizualne.
Rok produkcji: 2013 (5 odc.)
Reżyseria: Nicholas Brown
PASMO: WOJNA I MORZE
piątki godz. 20:30
CICHA WOJNA PREMIERA
W drugiej połowie XX wieku toczyła się zimna wojna między USA i ZSRR. Oba kraje dysponowały gigantycznymi arsenałami nuklearnymi. Kilkakrotnie dochodziło do sytuacji grożących globalnym konfliktem. Terenem konfrontacji były też podmorskie głębiny. Dwuczęściowy film dokumentalny zawiera zupełnie nieznane materiały archiwalne, relacje osób bezpośrednio zaangażowanych w supertajne szpiegowskie działania okrętów podwodnych obu mocarstw. Dowiadujemy się, jak wyglądało życie na tych okrętach i jak tropiono się nawzajem, doprowadzając do dramatycznych sytuacji, gdy wydawało się, że wybuch wojny nuklearnej jest nieunikniony.
Rok produkcji: 2013 (2 odc.)
Reżyser: David Belton
STATKI WOLNOŚCI PREMIERA
W 1999 roku stary statek towarowy, Zhan Dou 43, zakończył daleko w Chinach swoją długą karierę. To pozornie zwyczajne wydarzenie zamknęło niesamowitą morską sagę. Zhan Dou 43 został wodowany w Baltimore w 1943 roku i był ostatnim ze Statków Wolności („Liberty Ships”). Między wrześniem 1941, a sierpniem 1945 roku Amerykanie zbudowali 2 710 identycznych statków towarowych nazywanych Statkami Wolności. Każdego dnia wodowano po dwie sztuki. Cel był prosty: zbudować większą liczbę statków niż niemieckie i japońskie okręty podwodne mogłyby zatopić. Statki te dostarczały nowy sprzęt i ludzi na wszystkie teatry II wojny światowej. Bez nich nie odbyłby się desant wojsk amerykańskich 6 czerwca 1944 roku na plażach Normandii.
Rok produkcji: 2013 (2 odc.)
Reżyser: David Belton
LUSITANIA – 18 MINUT, KTÓRE ZMIENIŁO ŚWIAT PREMIERA
Kiedy liniowiec pasażerski Lusitania został w 1915 roku storpedowany przez niemieckie U-booty, poszedł na dno w ciągu zaledwie 18 minut. Wraz z nim 1200 jego pasażerów. Ta tragedia zmieniła prawdopodobnie bieg I wojny światowej, ponieważ wysoka liczba poszkodowanych Amerykanów skłoniła Stany Zjednoczone – z całą ich potęgą militarną – do przystąpienia do wojny. Film opowiada historię ośmiu pasażerów Lusitanii oraz niemieckiego kapitana łodzi podwodnej, historię o bohaterstwie, poświęceniu, szczęściu i nieszczęściu – i o tym, jak walka jednostek o przetrwanie wpłynęła na życie milionów ludzi na całym świecie.
Rok produkcji: 2015 (film dokumentalny)
Reżyser: David Starkey
I WOJNA ŚWIATOWA NA MORZU PREMIERA
Przez stulecia brytyjska marynarka wojenna walczyła na południowych wodach z jej odwiecznymi wrogami: Francją i Hiszpanią. Ale wraz z nadejściem XX. wieku wszystko się zmieniło. Na północnym-wschodzie pojawiło się nowe zagrożenie: niemiecka flota. Ten wciągający dwuczęściowy film pokazuje historię pierwszej wojny światowej na morzu
z perspektywy obu stron konfliktu. Opowiada o brytyjskiej ekonomicznej blokadzie Niemiec, o działaniach niemieckich U-botów, które niemal doprowadziły do przegranej Ententy, i w jakiej sytuacji Stany Zjednoczone przystąpiły do wojny. To historia o marynarzach, którzy pływali pierwszymi napędzanymi naftą okrętami podwodnymi i pierwszych pancernikach. Seria prezentuje unikalną perspektywę wydarzeń, które wpłynęły na wynik pierwszej wojny światowej.
Rok produkcji: 2015 (2 odc.)
PASMO: HISTORIA NATURALNA
niedziele godz. 13:00
W TYM PAŚMIE PLANUJEMY EMISJĘ SERIALI I FILMÓW:
OLBRZYMY EPOKI LODOWCOWEJ PREMIERA
Jeśli cofniemy się w czasie o 20 000 lat to zobaczymy, że Ziemia była wówczas kompletnie innym miejscem. Na ogromnych obszarach półkuli północnej znajdziemy pokrywę lodową, lodowce rzeźbią ogromne doliny, a wraz ze spadkiem poziomu morza kontynenty łączą się. Światem rządzą ogromne włochate bestie i okrutne drapieżniki, a imponujące zwierzęta migrują przez rozległe, nieznane tereny. W tym czasie ludzie stają przed własnymi wyzwaniami podczas walki o przetrwanie – zarówno w roli ofiary, jak i drapieżnika. Dzięki dostępowi do wyjątkowych wykopalisk, najnowocześniejszym technikom medycyny sadowej oraz najnowszej grafice komputerowej, olbrzymy epoki lodowcowej wracają do swojego środowiska, a my możemy oglądać świat ich oczami.
Rok produkcji: 2013 (3 odc.)
Reżyseria: Mark Flowers
AFRYKA PREMIERA
Żaden kontynent nie porusza naszej wyobraźni tak jak Afryka. Żaden nie jest równie dziki, niebezpieczny, ale też piękny i pełen życia. Autorzy serii przemierzają Afrykę wzdłuż i wszerz, odkrywając przed nami wszystko to, co w niej nowe, zaskakujące i wyjątkowe. Od pięknych, pełnych spokoju gór Atlas po Przylądek Dobrej Nadziei, od mrocznej dżungli Kongo po potężne fale Atlantyku
Rok produkcji: 2013 (5 odc)
Scenariusz: David Attenborough
BLIŻEJ NIEDŹWIEDZI PREMIERA
Każdego lata setki niedźwiedzi grizzly w Ameryce Północnej rozpoczyna sezon godowy i wielkie łowy na łososie. Wystarczy byle iskra, żeby doszło do walki. Zespół obserwacyjny przy wykorzystanie dużej liczby kamer pokazuje widzom od środka grupę niedźwiedzi grizzly żyjącą wśród najdzikszych ostępów Alaski. Dla niektórych osobników, np. Parsnip – świeżo upieczonej mamy małych niedźwiedziątek, każdy dzień to walka o przetrwanie. Filmowcy starają się dotrzeć z kamerami tam, gdzie nikomu innemu wcześniej się to nie udało. Śledzą każdy krok niedźwiedzi, które przygotowują się na przyjście zimy.
Rok produkcji: 2013 (2 odc.)
Reżyseria: Jeff Wilson, David Marks
PREMIERY FILMÓW DOKUMENTALNYCH
AKCJA PENSJONAT (reportaż) PREMIERA
sobota, 3 marca godz. 21:30
Prawdziwa historia uwolnienia więźniów z hitlerowskiego więzienia w Jaśle. W nocy z 5 na 6 sierpnia 1944 roku, sześciu żołnierzy Kedywu Armii Krajowej, bez wystrzału uwolniło ponad 130 więźniów. W filmie wypowiadają się rodziny ocalonych.
reż. Bogdan Miszczak
Polska 2017
SPALONE WSIE (film dokumentalny) PREMIERA
sobota, 17 marca godz. 21:30
Film dokumentalny ukazujący ślady wojny obecne do dziś w kilku wsiach Lubelszczyzny, gdzie za pomoc Żydom i partyzantom Niemcy mordowali i palili całe wsie.
Jednym z bohaterów jest Pan Winicjusz, który jako kilkuletnie dziecko płonął w czasie pacyfikacji jego wsi, do dziś ma zniekształconą połowę twarzy. Pomimo starań nie otrzymał od Niemiec żadnego odszkodowania.
Reż. Krzysztof Wojciechowski
Polska 2017
KRYPTONIM ORĘDOWNICY (film dokumentalny) PREMIERA
sobota, 24 marca godz. 21:30
To spotkanie z bohaterami wydarzeń, które dla młodych ludzi miały charakter formacyjnego doświadczenia i które miały kluczowe znaczenie dla demokratycznej opozycji końca PRL i czasu Solidarności. Przywołamy ten okres we wspomnieniach twórców i uczestników SKS. Po 40 latach odniosą się oni do swoich młodzieńczych wyborów i decyzji. Opowiedzą o tym, jak i kiedy powstał SKS, jak go tworzono (to nie była konspiracja). Jakim impulsem do powstanie SKS – u miała śmierć Stanisława Pyjasa. Kto w tym studenckim środowisku – samokształcenia, oporu i wolności wiódł prym. Ciekawią nas epizody, anegdoty. Opowiemy też o tym, jak postrzegano eskaesowców, w jakim stopniu dotykały ich represje bezpieki oraz jak wyglądała pomoc lub konformizm władz uczelni, na których studiowali (tu włączymy opowieści asystentów, takich jak choćby prof. Stanisław Bereś).
Reż.Marcin Bradke
Polska 2017
KLERYCY W KOMUNISTYCZNEJ ARMII (film dokumentalny) PREMIERA
sobota, 31 marca godz. 21:30
W 1959 roku władze komunistyczne złamały zawarte dziewięć lat wcześniej porozumienie między Rządem a Episkopatem Polski o niepowoływaniu seminarzystów do odbycia zasadniczej służby wojskowej. Zanim rozpoczęło się wcielanie alumnów do wojska, zdecydowano, że państwo będzie nadzorować ich kształcenie w seminariach duchownych. 12 października 1959 roku Prezes Rady Ministrów Józef Cyrankiewicz poinformował Episkopat Polski, że (…) ze względu na wysoce niewłaściwą atmosferę panującą w seminariach duchownych, jak również wywołującą kategoryczny sprzeciw postawę społeczną młodego duchowieństwa, Minister Oświaty i Urząd do Spraw Wyznań sprawować będą nadzór nad wyższymi i niższymi diecezjalnymi i zakonnymi seminariami duchownymi.
Reż. Elżbieta Szumiec i Stanisław Królak
Polska 2016
DWA ŻYCIA ROTMISTRZA MAJCHROWSKIEGO (film dokumentalny) PREMIERA
sobota, 14 kwietnia godz. 21:30
Film opowiada historię Stefana Majchrowskiego, oficera kawalerii, który po powrocie do kraju po wojnie, w 1946 roku podejmuje trudną walkę o przetrwanie w niesprzyjających warunkach komunistycznej Polski. Jako utalentowany literat zaczyna tworzyć powieści historyczne, które zapewniają jego rodzinie byt. Jako „pisarz osobny”, nie włączający się w nurt budowy PRL-owskiego socjalizmu boryka się z wieloma trudnościami. Jego jedyną bronią są talent i pracowitość. Wydawane w niewielkich, jak na owe czasy nakładach powieści Majchrowskiego zdobyły jednak czytelników, a niektóre z nich, jak powieść „Pan Sienkiewicz” do dziś pozostaje najlepszą biografią Noblisty.
Reż. Grzegorz Gajewski
Polska 2017
POLE WIDZENIA (film dokumentalny) PREMIERA
sobota, 21 kwietnia godz. 21:30
Okres międzywojenny to dynamiczna odbudowa Polski po 123 letnim okresie rozbiorów. Wielki entuzjazm i energia, które się wtedy uwalniały widoczne były w wielu aspektach życia gospodarczego odbudowującej się ojczyzny. Niektóre przykłady są powszechnie znane ale jest wiele o których zapomniano. Jednym z nich jest z pewnością wynalazek majora Rudolfa Gundlacha, którym jest peryskop odwracalny testowany i stosowany najpierw w polskich tankietkach, a potem przejęty przez Brytyjczyków, Francuzów i Amerykanów i montowany we wszystkich czołgach produkowanych przed i w czasie trwania II wojny światowej.
Reż. Władysław Rybiński
Polska 2017
SKAMIENIAŁY LAS (reportaż) PREMIERA
sobota, 28 kwietnia godz. 21:30
Reportaż opowiadający o Bitwie Łódzkiej – największej operacji manewrowej I Wojny Światowej.
Reż. Remigiusz Caba
Polska 2018
FILMY FABULARNE W TVP HISTORIA
POWRÓCIĆ W TWE RAMIONA
niedziela, 18 marca godz. 20:00 PREMIERA
Pierwsza polsko-litewska koprodukcja powstała przy udziale Polskiego Instytutu Filmowego; litewski kandydat do Oscara w 2012 roku. Vildžiūnas w swoim trzecim filmie wraca do doświadczeń rodzin, które rozdzieliła żelazna kurtyna. Losy głównej bohaterki, młodej Litwinki Ruty, komplikuje zimnowojenna zawierucha. Wraz z matką wyjechała po wojnie do Stanów Zjednoczonych, ojciec został w Związku Radzieckim. Dziewczyna wraca do Europy, by spotkać się z niewidzianym od lat rodzicem. Do spotkania ma dojść w Berlinie. Jest 1961 rok, wkrótce zostanie postawiony mur, który podzieli miasto. Dla agentów KGB jest to okazja, by przeciągnąć Rutę na wschodni front przed zamknięciem granic. Film wypełniony jest licznymi archiwaliami, świetnie oddaje nerwową atmosferę rywalizacji między Zachodem a Wschodem (m.in. dzięki pięknej, pulsującej muzyce Antoniego Komasy-Łazarkiewicza). Choć wpisuje się w nurt kina rozliczającego epokę komunizmu, to dla twórcy najbardziej liczy się dramat jednostki.
Reż. Vildziunas Kristijonas
Polska Litwa 2010
CUD W KRAKOWIE
sobota, 24 marca godz. 23:40 NOWOŚĆ
Piotr dorasta pod opieką ukochanej babci Manciki w starej żydowskiej dzielnicy Budapesztu. Babcia pochodzi z Krakowa, z rodziny Rosenthalów. Po ślubie przeniosła się do Budapesztu zabierając cenny księgozbiór. W czasie wojny straciła cały majątek. Pozostała miłość do literatury, którą staruszka zaszczepiła wnukowi. Wraz z nim poszukuje zaginionych książek z rodzinnej biblioteki. Szczególnie zależy im na jednej, należącej pierwotnie do rabina Leviego, o którym mówiono, że potrafi wskrzeszać zmarłych. Tropem tej książki Mancika i Piotr trafiają do antykwariatu starszego pana Somfai, który ma wnuczkę w wieku Piotra. Niestety poszukiwanego egzemplarza tam nie znajdują. Po śmierci babci dorosły już Piotr przenosi się do Krakowa. Pewnego dnia Piotr zauważa w antykwariacie węgierską studentkę, Eszter Ranki, która poszukuje książki na temat żydowskich cmentarzy w Polsce. Dziewczyna ma przy sobie starą księgę, która od razu zwraca uwagę Piotra. Chłopak rozpoznaje w niej tak długo poszukiwaną przez babcię cudowną księgę rabina Leviego. Oferuje Eszter pomoc w niesieniu bagażu i znalezieniu taniego noclegu, ale przy pierwszej nadarzającej się okazji kradnie dziewczynie torbę z cenną książką. Następnego dnia Eszter odnajduje Piotra. Okazuje się, że jest wnuczką antykwariusza Somfai. Piotr pokazuje jej kilka brakujących kartek jako dowód, że cudowna księga należała kiedyś do jego rodziny. Razem idą na żydowski cmentarz, gdzie odnajdują zniszczony nagrobek rabbiego Lewiego, który Eszter ma poddać renowacji. Od chwili, kiedy Piotr zdołał skompletować cudowną księgę, zaczyna doświadczać niezwykłych wydarzeń. Spotyka sędziwego rabina, którego prosi o pomoc w nawiązaniu kontaktu ze zmarłą babcią…
Reżyser Diana Groo
Występują Piotr Adamczyk, Franciszek Pieczka, Stanisława Celińska
Polska Węgry 2004
LEKCJA MARTWEGO JĘZYKA
sobota, 24 marca godz. 22:40
Scenariusz filmu napisał Janusz Majewski na podstawie książki Andrzeja Kuśniewicza „Lekcja martwego języka”. Akcja powieści i filmu rozgrywa się w ostatnich miesiącach I wojny światowej, w małym, galicyjskim miasteczku. Choć losy Europy decydują się daleko stąd, także i tutaj czuje się, że koniec monarchii austro – węgierskiej jest już bliski. „Po tej wojnie ludzkość już nigdy nie wróci do stanu młodzieńczej wiary w ideały (…) Dekadenckie spleeny, szukanie symboli, opary opium i romanse ze śmiercią – teraz wulgarnie i dosłownie zmaterializowały się. Teraz był zapach prochu i krwi, prawdziwe cierpienie i prawdziwa śmierć” – tak scharakteryzował ten czas Janusz Majewski. Bohater filmu, młody porucznik c. k. ułanów, Alfred Kiekeritz, ze względu na zaawansowaną gruźlicę przesunięty zostaje na tyły frontu. W galicyjskiej mieścinie Turka pełni funkcję komendanta punktu etapowego. Mieszka w żydowskim, obskurnym hoteliku – jest w nim jedynym gościem. Nie czuje się tu jednak dobrze. Męczą go ataki kaszlu, gorączka, doskwiera nuda i razi prymitywizm otaczających go warunków i ludzi. Kiekeritz jest bowiem estetą, a przynajmniej za takiego się uważa. Ma świadomość, że jego życie dobiega końca i w tych ostatnich chwilach pragnie nadać mu jakiś sens. Kolekcjonuje dzieła sztuki, które odsyła do swej matki mieszkającej w Grazu. Zatrzymuje sobie jedynie miniaturową kopię Diany Efeskiej, którą znalazł w zgliszczach ukraińskiego dworu. Kiekeritz interesuje się także symbolizmem i zafascynowany jest śmiercią – zarówno jej doznawaniem, jak i zadawaniem. W rozmowie z porucznikiem von Trautem, który w drodze na urlop zatrzymał się w Turce, wyznaje, że najsilniejszych, wręcz boskich przeżyć doznaje, gdy trzyma człowieka na muszce i w każdej chwili może nacisnąć spust. Jednak – mimo że dowodził plutonem egzekucyjnym – dotąd jeszcze nikogo nie zabił. Któregoś dnia podczas polowania dostrzega w lesie zbiegłego jeńca rosyjskiego. Ponownie więc ma w swoich rękach życie człowieka. Zabija go. Umiera w dniu kapitulacji Austro – Węgier. Zakochana w nim dróżniczka wiezie ciało porucznika w prostej trumnie, w towarowym wagonie, do jego rodzinnego miasta. Nagrody: 1979 Gdynia dla Andrzeja Kurylewicza – Nagroda za muzykę
Reżyser: Janusz Majewski
Występują: Olgierd Łukaszewicz, Ewa Dałkowska, Juliusz Machulski
Polska 1979
ZNANE I LUBIANE W NOWEJ ODSŁONIE
FLESZ HISTORII
poniedziałek, godz. 17:15
Tygodnik historyczny o najważniejszych wydarzeniach dotyczących historii – obchody rocznic, premiery filmowe, odsłanianie pomników, wystawy muzealne. Także kontrowersyjne tematy, np. dotyczące wyników badań naukowych. Prowadzący: Monika Białek i Marek Zając.
EX LIBRIS
niedziela, godz.16:00
Ex Libris TVP Historia to jedyny w Polsce program telewizyjny poświęcony wydawnictwom historycznym, książkom, o których nie można zapomnieć, czy pominąć je milczeniem. W atrakcyjnej formie przedstawiamy nowości, tytuły pod patronatem TVP Historia, recenzje książek, a także kącik „polecamy”, w którym wskazujemy na ważne nowości na rynku wydawniczym. Program przybliża widzom nowości wydawnicze, książki, które przebojem weszły na rynek, a także najciekawsze pozycje prezentujące wyniki badań naukowców. Program doceniają widzowie, stał się ważnym elementem w publicznej debacie o rynku wydawniczym książek historycznych. Wyrazem tego była przyznana programowi w 2014 r. nagroda Targów Książki Historycznej. Stałym elementem programu są rozmowy historyka z dziennikarzem, przybliżające widzom treści zawarte w nowościach wydawniczych. Dziennikarz i publicysta Wiktor Świetlik oraz prof. Antoni Dudek recenzują ciekawe, kontrowersyjne, nowatorskie książki, które warto mieć na półce.
SPÓR O HISTORIĘ
sobota, godz. 16:00
Kontrowersje, opinie, nowe interpretacje, różne oblicza historii. W programie historie mało znane lub zapomniane, zaskakujące i oryginalne interpretacje faktów znakomicie znanych. Przywołujemy postaci polityków, monarchów, żołnierzy, artystów, których postawy były niejednoznaczne oraz wydarzenia, które zmieniały historię Polski i świata. Swoje opinie prezentują najwybitniejsi polscy historycy. Program prowadzi Maciej Zakrocki. Wiosną w „Sporze o historię” sylwetki polskich królów.
GONIEC HISTORYCZNY IPN
piątki, godz. 18:45
Najciekawsze historyczne śledztwa oraz projekty badawcze Instytutu Pamięci Narodowej będą tematami kolejnych odcinków programu Bartosza Grudnika. Kulisy pracy historyków i prokuratorów IPN, zagadki historii, których rozwiązywaniem zajmują się pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej, ich wpływ na współczesne wydarzenia polityczne i życie społeczne, o tym opowiedzą goście poszczególnych odcinków programu.
NIECAŁA NIEPRAWDA
piątki, godz. 20.00
Wiadomości Dziennika Telewizyjnego często wbrew woli i intencjom ich twórców pokazywały prawdę o PRL. Co przegapili propagandyści z Dziennika Telewizyjnego? Na ile i dlaczego ich praca jest świadectwem czasów PRL? O PRL-owskiej obyczajowości, codzienności i kulisach wielkiej polityki i pełnym humoru, ale też historycznej wiedzy rozmawiają Andrzej Kaczmarczyk i Dobrosław Rodziewicz. Wiosną podejmą kwestie m.in. budownictwa , marnotrawstwa, szkolnictwa wyższego, mody, MO, ORMO i ZOMO.