Wiosna 2022. Dystrybucja kinowa TVP
Wiosną roku 2022 Telewizja Polska zaprasza widzów na wiele ciekawych premier w kinach. Wśród nich znajdzie się SONATA wyróżniona na FPFF w Gdyni Nagrodą Publiczności i Nagrodą za Profesjonalny Debiut Aktorski oraz nowy film Krzysztofa Langa Marzec 68. Do kin wejdą w tym roku również inne polskie produkcje: PROROK – biograficzna opowieść losach kardynała Wyszyńskiego oraz ANIA – dokumentalny obraz życia Anny Przybylskiej, film twórców KRZYSZTOF KRAWCZYK – CAŁE MOJE ŻYCIE oraz MARYLA. TAK KOCHAŁAM.
SONATA w kinach od 4 marca
„Sonata” to historia Grzegorza, latami diagnozowanego jako dziecko autystyczne, który żyje w swoim hermetycznym świecie, nie potrafiąc nawiązać kontaktu z otaczającymi go osobami. Gdy Grześ kończy 14 lat, lekarz stawia poprawną diagnozę, z której wynika, że przyczyną jego izolacji nie jest autyzm, tylko głęboki niedosłuch. Dzięki implantowi słuchowemu wszczepionemu w instytucie prof. Skarżyńskiego Grześ zaczyna poznawać dźwięki, słowa i muzykę, w której się zakochuje.
Pragnie zostać pianistą i wystąpić w filharmonii. Niestety nikt poza nim samym i najbliższą rodziną nie wierzy, że ten głuchy chłopak spełni swoje marzenie. „Sonata” to poruszający film, opisujący autentyczną historię muzyka Grzegorza Płonki z Murzasichla. Pokazuje niesamowitą, okupioną ogromnym wysiłkiem i walką, drogę do osiągnięcia niemożliwego.
Reżyseria: Bartosz Blaschke
Obsada: Małgorzata Foremniak, Łukasz Simlat, Michał Sikorski, Jerzy Stuhr, Irena Melcer, Lech Dyblik
MARZEC 68 w kinach od 25 marca
Nowy film Krzysztofa Langa „Marzec ‘68” to porywająca opowieść o trudnej miłość dwojga młodych ludzi – Marty (Vanessa Aleksander) i Janka (Ignacy Liss) na tle burzliwych wydarzeń, które dokonały się wiosną 1968 roku w Polsce. Wydarzenia przedstawione w filmie obejmują okres od protestu wywołanego zakazem wystawiania „Dziadów” 30 stycznia 1968 r. do przemówienia Władysława Gomułki z 19 marca 1968, które w dużym stopniu przesądziło o represjach i masowej emigracji obywateli pochodzenia żydowskiego. Na tle wzmacnianego przez rządzących antysemityzmu rodzi się pierwsza, młodzieńcza miłość studentów, Janka i Marty, którzy niespodziewanie dla siebie, będą musieli szybko dojrzeć i stawić czoła systemowi opresji.
Scenariusz napisany przez Andrzeja Gołdę jest dla mnie szansą podzielenia się tymi emocjami, które towarzyszyły mi w Marcu ‘68 roku. Współczesna młodzież bardzo niewiele wie na temat tamtych dramatycznych chwil, w których inteligencja brała pierwszoplanowy udział. Chciałbym pokazać w filmie z jednej strony młodych ludzi porwanych miłością, a z drugiej mechanizm wielkiej historii, która tę miłość usiłuje zniszczyć – mówi reżyser Krzysztof Lang.
Reżyseria: Krzysztof Lang
Scenariusz: Andrzej Gołda
Obsada: Ignacy Liss, Vanessa Aleksander, Ireneusz Czop, Edyta Olszówka, Mariusz Bonaszewski, Anna Radwan, Radosław Krzyżowski, Jacek Król, Marcin Sztabiński, Nikodem Rozbicki, Mikołaj Kubacki.
PROROK w kinach od 16 września
Superprodukcja o prymasie Stefanie Wyszyńskim, realizowana z rozmachem w Polsce i we Włoszech. Film opowiada historię Prymasa Tysiąclecia, przywódcy duchowego i wizjonera, który pertraktuje z władzami komunistycznymi, by wynegocjować więcej praw dla Kościoła i uciemiężonego narodu. Rząd wszelkimi metodami próbuje zniszczyć prymasa wraz z jego wiernymi, dążąc do całkowitej ateizacji kraju. W tym celu rozpoczyna akcję o kryptonimie „Prorok” zrzeszającą setki agentów, którzy będą śledzić każdy krok Prymasa. Film ukaże szerszej publiczności nieznane wątki z życia kardynała Stefana Wyszyńskiego na tle ważnych dla Polski i Polaków wydarzeń historycznych, takich jak obchody milenijne czy wydarzenia z Trójmiasta w grudniu 1970 roku.
Reżyseria: Michał Kondrat
Obsada: Sławomir Grzymkowski, Krzysztof Dracz, Adam Ferency, Katarzyna Zawadzka, Kazimierz Mazur
ANIA w kinach jesienią 2022
„Ania” będzie wzruszającą dokumentalną opowieścią o przedwcześnie zmarłej polskiej aktorce – Annie Przybylskiej. Twórcami filmu są Krystian Kuczkowski i Michał Bandurski, którzy przygotowali wyjątkowe dokumenty o największych polskich gwiazdach estrady – „Krzysztof Krawczyk – całe moje życie” oraz „Maryla. Tak kochałam”.
To będzie film o wspaniałej dziewczynie. O zwykłej dziewczynie z Gdyni, którą pokochała cała Polska i po której śmierci cała Polska płakała. Historia dziewczyny, która miała w sobie coś magicznego, coś, co ciężko zdefiniować, a co sprawia, że wszyscy o niej pamiętamy – mówi reżyser Krystian Kuczkowski
Reżyseria: Krystian Kuczkowski, Michał Bandurski
SAMIEC ALFA w kinach jesienią 2022
Piotrek zapisuje się na kurs rzucania palenia. Przez pomyłkę trafia na enigmatyczne szkolenie samorozwoju, gdzie pod wpływem charyzmatycznego lidera, zaczyna podawać w wątpliwość swój związek, który do tej pory uważał za idealny.
Reżyseria: Katia Priwieziencew, Igor Priwieziencew
Obsada: Krzysztof Stroiński, Mirek Haniszewski, Adam Bobik, Tomasz Schuchardt, Piotr Trojan i Konrad Eleryk