Wiosna 2023 w TVP Kultura
Jolanta Rzegocka – dziennikarka, doktor nauk filozoficznych i wykładowca akademicki spogląda na Polskę z perspektywy innych narodów. W poprzednich sezonach szukała polskich śladów i kulturowych podobieństw w Wielkiej Brytanii i na Litwie.
RES POLONIAE – O POLSCE Z ODDALI – ALAR KARIS (ESTONIA)
emisja od 10 marca
piątek, godz. 17:30
Jolanta Rzegocka – dziennikarka, doktor nauk filozoficznych i wykładowca akademicki spogląda na Polskę z perspektywy innych narodów. W poprzednich sezonach szukała polskich śladów i kulturowych podobieństw w Wielkiej Brytanii i na Litwie. Wiosną Jolanta Rzegocka wyrusza w podróż do Estonii i na Łotwę, gdzie spotka się z Prezydentem Republiki Estonii, prof. Alarem Karisem oraz Priitem Pärnem – reżyserem i scenarzystą, wybitnym twórcą estońskiej animacji.
Odwiedzi m.in. muzyczne centrum stworzone przez kompozytora muzyki chóralnej Arvo Pärta. Porozmawia z tłumaczem literatury polskiej, Hendrikiem Lindepuu, który już jako nastolatek zakochał się w kinie Andrzeja Wajdy. Menedżerkę kultury i kreatorkę estońskiego życia muzycznego, Kertu Orro zapyta o sukcesy Opery Śląskiej na największym festiwalu operowym w regionie, organizowanym na wyspie Sarema. Muzealnik, Hellar Lill przybliży Jolancie Rzegockiej i widzom historię Polki – Marii Kruszewskiej-Laidoner, pianistki i pierwszej damy Republiki Estonii w okresie międzywojennym.
Wędrowiec polski
emisja od 19 marca
niedziela, godz. 14:00
W trzecim sezonie programu Krzysztof Koehler wyruszy w podróż po kolejnych, niezwykłych zakątkach naszego kraju. Warmię będzie zwiedzał śladami Mikołaja Kopernika, a w Kotlinie Kłodzkiej złoży wizyty w zachwycających pałacach i uzdrowiskach. Odwiedzi Polesie Lubelskie, a tam barokowe kościoły Lubelszczyzny, Poleski Park Narodowy i spotka się z twardym ludem Poleszuków. Krzysztof Koehler zanurzy się także w Roztoczu – od Zamościa, przez Zagrodę Guciów, aż po zachwycające wąwozy i zabytki.
Zajrzy w Góry Świętokrzyskie, odwiedzi Sienkiewiczowski Oblęgorek i klasztor na Świętym Krzyżu. Z powieścią Wiesława Myśliwskiego „Ucho igielne” w dłoni przemierzy Sandomierz i Góry Pieprzowe. „Wędrowca Polskiego” nie zabraknie też na Podlasiu – w wioskach tatarskich, Puszczy Białowieskiej i w Białymstoku. Na Mazurach odwiedzi Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, gdzie przybliży anegdoty związane z tym miejscem.
SEN NOCY LETNIEJ
poniedziałek, godz.20:00, 27 marca – TVP Kultura, 3 kwietnia – TVP1
Ponadczasowa komedia Williama Shakespeare’a grana w teatrach na całym świecie od ponad czterystu lat opowiada o sile miłości, która przynosi zarówno szczęście, jak i cierpienie, a także napędza bohaterów do buntu przeciwko zastanym, ograniczającym zasadom. Utwór przedstawia losy czworga kochanków, którzy nie mogąc związać się z umiłowanymi osobami, uciekają do lasu – symbolicznego świata wolności. Las ateński wypełniony jest magią, zdolną kierować ludzkimi emocjami i wpływać w ten sposób na bieg wydarzeń.
Spektakl utrzymany będzie w konwencji baśni fantastycznej, z wykorzystaniem współczesnego języka teatru i telewizji. Świat, który, jak mówi reżyser, „dorośli tak źle urządzili, że młodzi nie mogą związać się z osobami, które kochają” zbudowany zostanie na zasadzie umowności.
Uniwersalny problem „urządzenia świata”, w którym człowiek nie może podążać za swoimi namiętnościami, spowoduje, że szekspirowska opowieść stanie się interesująca dla współczesnego widza.
Obsada: Modest Ruciński (Tezeusz), Katarzyna Kołeczek (Hippolita), Sławomir Holland (Filostrates), Sławomir Grzymkowski (Egeusz), Paweł Brzeszcz (Lysander), Maja Kowalska (Hermia), Jan Kwapisiewicz (Demetriusz), Natalia Gadomska (Helena), Robert Jarociński (Oberon), Beata Fido (Tytania), Lidia Sadowa (Puck), Marcel Opaliński (Kwiat Groszku), Jakub Dąbrowski (Pajęczyna), Aleksander Kaleta (Ćma), Maciej Kosiacki (Ziarno Gorczycy), Patrycja Kaszyńska (Elfica) i inni.
Scenariusz telewizyjny i reżyseria: Wojciech Adamczyk
MŁODY TANCERZ ROKU
I półfinał – 21 maja,
II półfinał – 28 maja, finał – 4 czerwca
Jedyny w swoim rodzaju konkurs, który promuje młode talenty – uczniów szkół baletowych, dając im przestrzeń do zaistnienia w mediach. Młody Tancerz Roku to także trampolina do kariery międzynarodowej, o czym świadczą liczne sukcesy laureatów.
INFORMACJE KULTURALNE
emisja: TVP1, TVP Polonia, TVP Kultura, TVP Wilno, TVP Historia, TVP Kultura2, TVP World
„Informacje Kulturalne” to codzienna audycja o bieżących wydarzeniach kulturalnych z całego świata, w tym Polski oraz innych krajów europejskich. Od poniedziałku do piątku program opowiada o premierach teatralnych, filmowych, koncertach, festiwalach, wystawach itp.
Nad każdym wydaniem pracuje szerokie grono dziennikarzy na miejscu w Polsce, ale także w innych częściach Europy oraz kontynentów. Informacje Kulturalne o stałej porze do zobaczenia na antenach TVP Polonia, TVP Kultura, TVP Wilno, TVP Historia, TVP Kultura2. Z widzami spotykają się: Beata Chmielowska – Olech, Katarzyna Sanocka, Klaudia Carlos oraz Agata Konarska.