MediaTVPZapowiedzi TV

Wiosna w TVP Kultura

Premierowe „Milczenie” Martina Scorsese, nagrodzony 6 Oscarami hit „La La Land” Damiena Chazelle’a, jubileuszowe przeglądy filmów Érica Rohmera i obrazów z rolami Steve’a McQueena – wiosną w TVP Kultura kinomani na pewno znajdą coś dla siebie.

 

 

 

 

 

FILMY

W kwietniu TVP Kultura z okazji 90. rocznicy urodzin Steve’a McQueena przypomni najbardziej kultowe filmy z udziałem zmarłego aktora. Antena przygotowała dla widzów filmy: „Blob, zabójca z kosmosu” (1958), „Bullitt” (1968), „Afera Thomasa Crowna” (1968) oraz – premierowo – „Ucieczkę gangstera” (1972). W maju, z okazji 100. rocznicy urodzin francuskiego reżysera, scenarzysty i krytyka filmowego Érica Rohmera, w paśmie Czwartkowy Klub Filmowy zaplanowany jest przegląd filmów artysty, a w nim „Opowieść letnia” (1996), „Opowieść jesienna” (1998), „Opowieść zimowa” (1992), „Opowieść wiosenna” (1990) oraz „Moja noc u Maud” (1969). Nie zabraknie nowszych dzieł wielkich mistrzów kina i wielkich przebojów kinowych ostatnich lat. W Wielki Piątek w TVP Kultura premierowo pokaże dramat historyczny „Milczenie” (2016) w reżyserii Martina Scorsese z Andrew Garfieldem, Adamem Driverem i Liamem Neesonem w rolach głównych. Z kolei w Wielkanoc antena zaprasza na nagrodzony 6 Oscarami i 7 Złotymi Globami komediodramat muzyczny „La La Land” (2016) w reżyserii Damiena Chazelle’a, z głównymi rolami Emmy Stone i  Ryana Goslinga.

TVP Kultura planuje szereg tematycznych przeglądów dokumentalnych. Z okazji 80. urodzin Marcela Łozińskiego antena zaprosi na przegląd jego filmów, w tym „Żeby nie bolało” (1998), premierowo „Ojciec i syn w podróży” (2013) oraz „Pamiętam” (2001), „Siedmiu Żydów z mojej klasy” (1991), „Wszystko może się przytrafić” (1995) a także film syna reżysera, Pawła Łozińskiego „Nawet nie wiesz jak bardzo Cię kocham” (2016).

W poniedziałkowym wieczornym paśmie dokumentalnym „Więcej niż fikcja” widzowie zobaczą m.in. premierowy seans nagrodzonego na wielu festiwalach filmu „Poetka z Arabii” (2017) o kobiecie, która postanowiła wziąć największym konkursie poetyckim w świecie arabskim.
W ramach tego samego cyklu zobaczymy „Czerwoną duszę” – holenderski film dokumentalny, próbujący rozwikłać fenomen wciąż żywego w Rosji kultu Józefa Stalina. W środowym paśmie „Ziemia, planeta ludzi” – dokument „Inni są winni” (2018) o globalnym problemie odpadów elektronicznych.

Wśród wiosennych premier znajdzie się też m.in. film „Picasso, kobiety i sztuka”, którego emisja zaplanowana jest dzień po 47. rocznicy śmierci słynnego artysty. Z kolei w niedzielne popołudnia na antenie zagości cykl „Zaginione skarby” o utraconych dziełach sztuki: zarówno tych zaginionych w czasie II wojny światowej, jak tych skradzionych współcześnie czy już odzyskanych. 1 marca Zaginiony rękopis „Mazurka Dąbrowskiego”, 8 marca „Madonna z Dzieciątkiem” Lucasa Cranacha starszego, 15 marca Starodruk Mikołaja Kopernika – „De revolutionibus orbium coelestium”, 22 marca Tryptyk „Emalia z Limoges”, 29 marca Autoportret Annibalego Carracciego.

MUZYKA

Wiosną TVP Kultura zaprosi na nowy program taneczny „Z przytupem”, familijne pasmo z muzyką klasyczną dla widzów w każdym wieku, premiery widowisk operowych i baletowych, premiery dokumentów poświęconych pionierom różnych gatunków muzycznych, filmowe portrety gwiazd oraz koncerty muzyki klasycznej, jazzowej, rockowej i popowej. Niedziele tradycyjnie będą obfitowały w pozycje dla wielbicieli klasyki. W ramówce nie zabraknie wyjątkowych wydarzeń muzycznych, takich jak konkurs Młody Muzyk Roku, koncert z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II czy finał 24. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena.

Wiosną TVP Kultura zaprasza na cykl „Z przytupem” poświęcony regionalnym tańcom tradycyjnym. Prowadzący wraz z nauczycielami będą prezentować kroki taneczne oraz zachęcać do wspólnej zabawy przed telewizorem.

W kwietniu odbędzie się kolejna edycja konkursu Młody Muzyk Roku współorganizowanego przez TVP Kultura, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Muzyki i Tańca. Na antenie widzowie zobaczą koncerty półfinałowe oraz transmisję koncertu finałowego. Zwycięzca będzie reprezentować Polskę w konkursie Eurowizji dla Młodych Muzyków, który odbędzie się w Zagrzebiu w czerwcu 2020 roku.

W dokumentalnym paśmie muzycznym znajdą swoje miejsce dokumenty poświęcone muzyce klasycznej oraz życiu i twórczości wyjątkowych artystów. Nowościami w wiosennej ramówce TVP Kultura będą m.in.: oparty na materiałach archiwalnych dokument o życiu rosyjskiego wiolonczelisty „Mstislav Rostropovich – The Indomitable Bow” oraz pełen ciepła i humoru dokument „Itzhak”, nominowany w 2019 roku do nagrody Grammy w kategorii Najlepszy Film Muzyczny, który przedstawia życie skrzypka Itzhaka Perlmana. Dzięki dokumentowi „Opera Paryska” widzowie będą mieli okazję odkryć również tajniki funkcjonowania jednej z największych i najbardziej rozpoznawalnych scen na świecie – Opery Garnier w Paryżu.

Wyjątkową pozycją na antenie TVP Kultura będzie koprodukcja TVP Kultura i Polskiego Wydawnictwa Muzycznego – „Słowa jak dźwięki”. To film o jednej z najciekawszych współczesnych polskich artystek – Agacie Zubel. Kamera towarzyszyć będzie kompozytorce i śpiewaczce w czasie jej procesu twórczego, a także w  miejscach, z których czerpie inspiracje.

W paśmie dokumentalnym poświęconym muzyce rozrywkowej na antenie TVP Kultura pojawi się m.in.: 3-odcinkowy cykl „Can You Feel It – How Dance Music Conquered The World”, przedstawiający historię muzyki house, „Pozostając w cieniu” o awangardowej grupie muzycznej The Residents, wyreżyserowany przez Jima Jarmuscha „Gimme Danger” przedstawiający losy legendarnego zespołu The Stooges, „Joe Strummer: Niepisana przyszłość”, którego bohaterem jest frontman brytyjskiego zespołu The Clash, a także serialowa muzyczna wyprawa po świecie – „Sami Yaffa – Sound Tracker”, której przewodnikiem jest gitarzysta basowy Sami Yaffa. Innymi pozycjami, które zagoszczą premierowo na antenie będą: „The Beatles: Made on Merseyside”, koncert Bruce’a Dickinsona „Scream for me Sarajevo”, „Era muzyki dance” czy „Blue Note Records. Więcej niż muzyka”. Nie zabraknie również filmów dla wielbicieli jazzu – dokument „Brandford Marsalis – Czarodziej Dźwięku” przybliży postać słynnego saksofonisty.

W niedzielne popołudnia TVP Kultura zaprasza spotkania z najwybitniejszymi przedstawieniami operowymi i baletowymi ostatnich lat. Widzowie będą mieli okazję obejrzeć między innymi premierowe widowisko z berlińskiej Staatsoper „King Arthur” Henry’ego Purcella w interpretacji reżysera Svena-Erica Bechtolfaza 2017 roku, z udziałem Michaela Rotschopfa i Ferdinanda Kraemera.

Wiosna w TVP Kultura będzie obfitowała w koncerty muzyki klasycznej. W piątkowe i niedzielne popołudnia widzowie zobaczą m.in. wykonania: „Stabat mater” Gioachina Rossiniego pod batutą Antonia Pappano z udziałem słynnej sopranistki Anny Netrebko, II Symfonię c-moll „Zmartwychwstanie” Gustava Mahlera w wykonaniu Filharmoników Monachijskich pod batutą Gustava Dudamela, oratorium „Stworzenie Świata Josepha Haydna w wykonaniu Filharmoników Berlińskich pod batutą Sir Simona Rattle’a oraz preludia, fugi i partity Jana Sebastiana Bacha w wykonaniu Sir Andrása Schiffa.

W sobotnim, wieczornym paśmie zostaną zaprezentowane słynne widowiska i kameralne występy najważniejszych artystów oraz zespołów muzyki popowej i rockowej. Będą to m.in.: koncert wielokrotnej laureatki nagrody Grammy Norah Jones, która zaprezentowała swój repertuar w legendarnym jazzowym klubie Ronnie Scott’s w Londynie, koncertu The Rolling Stones „Voodoo Lounge Uncut”, który odbył się w 1994 roku w Miami, zapisy koncertów Dire Straits „On the Night” oraz Prince’a  „Sign o’ the Times”

TEATR

Wiosną w TVP Kultura widzowie będą mieli okazje zobaczyć m.in. spektakle związane z postacią Fryderyka Chopina, które pojawią się na antenie w ramach obchodów 210. rocznicy urodzin kompozytora.

„Kochankowie z klasztoru Valdemosa” – inscenizacja dramatu Janusza Krasińskiego w reżyserii Andrzeja Konica z 1995 roku. Fryderyk Chopin z George Sand pragną odpocząć od paryskich plotek i zgiełku na Majorce. Ich romantyczne wyobrażenia o miejscu zderzają się ze smutną rzeczywistością. Wypoczynek nie daje upragnionego spokoju i ulgi, za to pojawiają się marzenia o jak najszybszym opuszczeniu wyspy.

W spektaklu występują m.in. Danuta Stenka (George Sand), Jacek Wójcicki (Fryderyk Chopin), Julia Lewandowska (Solange), Wojciech Klata (Maurycy), Zdzisław Wardejn (Senior Gomez), Leon Niemczyk (Medyk) i Zofia Merle (Maria Antonina).

„Lato w Nohant” – adaptacja sztuki Jarosława Iwaszkiewicza w reżyserii Agnieszki Glińskiej z 1999 roku. W letniej rezydencji George Sand w Nohant w środkowej Francji przebywają jej dzieci, przyjaciele oraz Fryderyk Chopin. Między gospodynią a kompozytorem narasta konflikt. Ich niegdyś pełna namiętności i fascynacji relacja zmienia się w ciąg kłótni i pretensji. W spektaklu występują m.in. Joanna Szczepkowska (George Sand), Piotr Skiba (Fryderyk Chopin), Aleksandra Popławska (Solange), Łukasz Garlicki (Maurycy), Dominika Ostałowska (Panna de Rosieres), Artur Żmijewski (Wodziński), Joanna Sydor-Klepacka (Augustyna), Grzegorz Damięcki (Auguste Clésinger), Adam Nawojczyk (Rousseau), Bogdan Brzyski (Fernand), Edyta Olszówka (Madeleine) oraz Władysław Kowalski (Jan).

PUBLICYSTYKA

Niezmiennie na antenie obecne będą wieczorne „Informacje kulturalne” na żywo, nadawane od 29 lutego również w soboty i niedziele. W dodatkowych wydaniach reporterzy programu obecni będą na najważniejszych w Polsce weekendowych wydarzeniach artystycznych. Tak, jak w dni powszednie, zespół Informacji Kulturalnych będzie zapraszać na najciekawsze wydarzenia odbywające się w całej Polsce, zaś do grona obecnych prowadzących – Agaty Konarskiej, Katarzyny Sanockiej i Piotra Węża – dołączą Beata Chmielowska – Olech i Dominika Matuszak.

Od poniedziałku do piątku w „Studiu Kultura – Rozmowy”, czyli krótkich porannych spotkaniach z zaproszonymi gośćmi, dziennikarze TVP Kultura będą omawiać aktualne tematy z dziedziny literatury, sztuki, muzyki, a także najciekawsze zjawiska i wydarzenia kulturalne w Polsce i na świecie. Filozofowie Dariusz Karłowicz, Marek Cichocki i Dariusz Gawin w programie „Trzeci punkt widzenia” przyjrzą się najciekawszym, najbardziej znaczącym i frapującym wydarzeniom mijającego tygodnia.

W nowych odcinkach filozoficzno-społecznego programu „Kronos” prof. Piotr Nowak oraz zaproszeni do studia goście będą poruszać tematy wymagające głębszej analizy oraz spojrzenia z różnych perspektyw. Ponadto zobaczymy premierowe odcinki „Niedzieli z…”, czyli cyklu, w którym cotygodniowe spotkania z wybitnymi twórcami polskiej kultury są połączone z prezentacją ich dorobku artystycznego i osobistymi rozmowami w towarzystwie ich bliskich: rodziny, przyjaciół i współpracowników. W siódmym sezonie cyklu „Którędy po sztukę” będziemy prezentować widzom wspaniałą kolekcję Muzeum Narodowego w Krakowie. Przyjrzymy się dziełom takich klasyków, jak Francisco Goya, Jan Matejko czy Stanisław Wyspiański, ale również twórców współczesnych takich jak np. Marta Deskur.

Na antenie nie zabraknie wiosennych nowości. Premierę będzie miał nowy program Łukasza Orbitowskiego, w którym prowadzący odwiedzi artystów w ich miejscach zamieszkania. Widzowie zobaczą codzienność warsztatu artysty oraz poznają system wartości i drogę twórczą poszczególnych bohaterów programu.  W paśmie emitowane będą materiały przygotowane przez Oddziały Terenowe TVP.

PREMIEROWE FILMY DOKUMENTALNE

Od 29 lutego w sobotnie przedpołudnia w TVP Kultura zagoszczą filmy dokumentalne o tematyce kulinarnej, poświęcone zarówno najbardziej kreatywnym gwiazdom światowej gastronomii, jak  i małym, lokalnym kucharzom i producentom, którzy kultywują wiekowe tradycje smaków swojej ziemi. 29 lutego  „Noma: Sztorm doskonały”, 7 marca „Bihar dok – kuchnia basków”, 14 marca „W poszukiwaniu umami”, 21 marca „Cydrowe historie” i  „Bracia roca na tureckim szlaku”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *