Wiosna w TVP Kultura
NOWE PASMO FABULARNE
Żelazna klasyka (poniedziałek, ok. godz. 00:00)
W poniedziałkowe późne wieczory TVP Kultura przypomni najważniejsze dzieła w historii kinematografii: m.in. „Dotyk zła” Orsona Wellesa, „Siódmą pieczęć” Ingmara Bergmana, „Sobowtóra” Akiry Kurosawy i „Trzy kobiety” Roberta Altmana.
PRZEGLĄDY DOKUMENTALNE
Wiosną TVP Kultura planuje szereg tematycznych przeglądów dokumentalnych. W paśmie „Dokument.pl” pokazane zostaną dzieła wielokrotnie nagradzanego reżysera, operatora i fotografika Marcina Sautera: premierowo „Żalanasz – pusty brzeg” – film uhonorowany Złotą Żabą na Camerimage, „Hakawati” o arabskiej tradycji ludowej gawędy, „Na północ od Kalabrii” o przygotowaniach do festynu w małym śląskim miasteczku i nagrodzone m.in. Srebrnym Lajkonikiem Krakowskiego Festiwalu Filmowego polskie „Cinema Paradiso”, czyli „Kino objazdowe”.
Z kolei w maju, z okazji 180. rocznicy wynalezienia fotografii, w paśmie „Więcej niż fikcja” odbędzie się przegląd filmów poświęconych tej dziedzinie w sztuki. Wśród premier znajdą się m.in. portret indyjskiego fotografa i fotoreportera oraz protegowanego Henri Cartier-Bressona „Raghu Rai. Portret niepozowany” Avani Rai i „Świat kina w obiektywie agencji Magnum” Sophie Bassaler – historia założonej w 1947 roku słynnej agencji fotograficznej.
W czerwcu TVP Kultura zaprasza – także w paśmie „Więcej niż fikcja” na przegląd filmów dokumentalnych poświęconych najmłodszym bohaterom i ich zmaganiom z przeciwnościami losu. Premierowo pokazane zostaną m.in. filmy „Dziecko i klaun” Idy Gron o mężczyźnie, który pracuje jako klaun na oddziale onkologii dziecięcej, „Mali bohaterowie” Anne-Dauphine Julliand o chorych maluchach, które próbują odnaleźć radość w codziennym życiu i „Szkoła filozofów” Fernanda Melgara o grupce dzieci, które otwierają się na życie i świat poprzez wspólną zabawę.
SERIALE
W poniedziałki o godz. 20:20 w TVP Kultura zagoszczą współczesne seriale. Nagrodzony 3 Złotymi Globami „Nocny recepcjonista” na podstawie prozy Johna le Carré z Tomem Hiddlestonem, Hugh Laurie i Olivią Colman w rolach głównych. Zaplanowano także emisję serialu „Artyści” autorstwa wybitnych twórców teatralnych – Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego.
SERIALOWA NOSTALGIA, SOBOTA I NIEDZIELA, GODZ. 9:00
W wiosennej ramówce widzowie będą nadal mogli spędzać weekendowe poranki z kultowymi polskimi serialami sprzed lat, jak „Wojna domowa”, „Przygody pana Michała”, „Czterdziestolatek” czy „Przygody psa Cywila”.
ANGIELSKIE ŚNIADANIE, NIEDZIELA, OK. GODZ. 9:00
TVP Kultura zaprasza na wysokokaloryczną strawę duchową rodem z Wielkiej Brytanii, czyli znane i kochane produkcje BBC. Wiosną widzowie mogą liczyć na 3. i 4. sezon serialu „Wszystkie zwierzęta duże i małe” o perypetiach młodego weterynarza z angielskiej prowincji.
ANIMACJE
Teraz animacje! (piątek, ok. godz. 00:00)
Pasmo z najciekawszymi animacjami z Polski i całego świata zostanie przeniesione na piątkowy wieczór, a wśród premier znajdą się nagrodzona m.in. na festiwalu Etiuda & Anima praca „III” Marty Pajek, „Brzemię” Niki Lindroth von Bahr – obsypany nagrodami animowany musical z apokalipsą w tle, lalkowa animacja „Boles” Speli Cadez o pisarzu cierpiącym na brak weny twórczej oraz łączące tradycyjne i cyfrowe techniki animacji „Marchewkowe pole” Kacpra Zamarło.
MUZYKA
Wiosną TVP Kultura przygotowała nowe pasmo z muzyką klasyczną dla widzów w każdym wieku, szereg nieemitowanych wcześniej w telewizji spotkań z legendarnym dyrygentem i kompozytorem Leonardem Bernsteinem, cykl występów na żywo wybitnych polskich artystów z udziałem publiczności, premiery widowisk operowych i baletowych, dokumentów poświęconych amerykańskim pionierom muzyki, portretów gwiazd oraz koncertów muzyki klasycznej, jazzowej, rockowej i popowej zarejestrowanych podczas letnich festiwali i w słynnych salach koncertowych. Niedziele w szczególności będą obfitowały w pozycje dla wielbicieli klasyki.
MUZYKA KLASYCZNA
KULTURA NA ŻYWO, NIEDZIELA, GODZ. 20:00
Raz w miesiącu TVP Kultura zaprosi widzów na transmisje wyjątkowych koncertów z udziałem publiczności, w których w niekonwencjonalny sposób mieszać się będą style, gatunki i dziedziny kultury. 17 marca na scenie TVP Kultura utwory wybitnych kompozytorów-eksperymentatorów i pionierów minimalizmu Steve’a Reicha, Tomasza Sikorskiego i Johna Adamsa, którzy wykonają wspólnie Royal String Quartet i Lutosławski Piano Duo.
W kolejnym miesiącu, 7 kwietnia, widzowie będą mogli posłuchać na żywo „Requiem ludowego” – owocu współpracy zespołu Kwadrofonik i Adama Struga. Jest to muzyczny hołd złożony tradycyjnym pieśniom pogrzebowym, łączący barokowe melodie oraz teksty zawarte w XIX-wiecznym „Śpiewniku pelplińskim”.
SCENA KLASYCZNA, CZWARTKI, PO GODZ. 22:30
W marcu TVP Kultura zaprasza na premierowe odcinki „Sceny Klasycznej”, programu, którego gośćmi są najwybitniejsi polscy muzycy wykształceni klasycznie, nieraz sięgający po improwizacje i niekonwencjonalne aranżacje utworów. Recitalowi towarzyszy krótka rozmowa Barbary Schabowskiej z artystami o najnowszej płycie, trasie koncertowej czy premierowej kompozycji prezentowanej w programie. Na „Scenie Klasycznej” występują zarówno wybitni i uznani muzycy, jak i stawiający pierwsze kroki w samodzielnej karierze wykonawcy nagradzani na prestiżowych konkursach. 7 marca wystąpi uznana saksofonistka i doktor sztuk muzycznych Alina Mleczko, zaś 14 marca laureatka prestiżowej nagrody Les Orphées d’Or – Prix de la SACD od Académie du Disque Lyrique, sopranistka Joanna Freszel. W kolejnych odcinkach programu wystąpi Gruppo di Tempera, zespół powstały wiosną 2007 roku z inicjatywy uznanych muzyków, od lat współpracujących ze sobą w rozmaitych formacjach kameralnych i orkiestrowych oraz kontratenor Jan Jakub Monowid, zdobywca m.in. dwóch Fryderyków i laureat Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury.
KONCERTY MUZYKI KLASYCZNEJ W PIĄTKI I NIEDZIELE PO POŁUDNIU
Wiosna będzie obfitowała w koncerty prezentujące muzykę najwybitniejszych kompozytorów w wykonaniu znanych orkiestr pod kierunkiem słynnych dyrygentów i z udziałem cenionych solistów.
W piątek 1 marca, w 209. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina TVP Kultura przypomni dokument „Fortepian Chopina” o procesie powstawania repliki instrumentu (godz. 14:20), „Warszawski fortepian Chopina”– koncert z okazji 188. rocznicy prapremierowego wykonania Koncertu F-moll przez samego kompozytora, zarejestrowany w 2018 roku w Teatrze Wielkim Operze Narodowej (godz. 14:45).
W niedzielę 3 marca TVP Kultura zaprasza na koncert Filharmoników Wiedeńskich pod batutą Leonarda Bernsteina z udziałem Krystiana Zimermana, który odbył się w 1983 roku w ramach obchodów 150. rocznicy urodzin Johannesa Brahmsa (godz. 16:05). Tego samego dnia widzowie będą mieli okazję poznać bliżej sylwetkę wielkiego amerykańskiego kompozytora i dyrygenta w premierowym dokumencie „Leonard Bernstein – A Genius Divided” (godz.10:05).
W kolejną niedzielę, 10 marca, TVP Kultura zaprosi widzów na premierę koncertu amerykańskiej mezzosopranistki Joyce DiDonato „War and Peace: Harmony through music” z udziałem orkiestry Il Pomo d’Oro pod batutą Maxima Emelyanycheva z utworami Haendela, Purcella, Jommelliego i Monteverdiego (godz. 15:25).
OD UCHA DO UCHA – PASMO FAMILIJNE, NIEDZIELA, OD GODZ. 9:30
Od koncertów i dokumentów poprzez teatr młodego widza, operę i balet, aż po animację – w niedziele TVP Kultura zaprasza przed telewizory całą rodzinę na spotkania z wybitnymi twórcami i ich dziełami. 3 marca widzowie będą mieli okazję poznać bliżej postać wielkiego dyrygenta, kompozytora i popularyzatora muzyki Leonarda Bernsteina w premierowym dokumencie „Oblicza geniusza” (godz. 10:05). Będzie to doskonałe wprowadzenie do rozpoczynającego się 10 marca słynnego cyklu „Niezapomniany Leonard Bernstein – Spotkania z muzyką” (godz. 9:35) zarejestrowanego w latach 1958 – 1972 z towarzyszeniem nowojorskiej Orkiestry Symfonicznej. W każdym odcinku słynny amerykański artysta w przystępny sposób, z humorem i wrodzoną sobie charyzmą opowiada o historii muzyki i zagadnieniach z nią związanym. Część programów będzie emitowana po raz pierwszy w historii telewizji.
Po każdym spotkaniu z Leonardem Bernsteinem TVP Kultura zaprasza na drugą część klasycznego rodzinnego popołudnia, w którym widzowie będą mieli okazję obejrzeć m.in. widowiska baletowe „Karnawał zwierząt” i „Jezioro Łabędzie”, operę dziecięcą Krzysztofa Pendereckiego i Marka Stachowskiego „Najdzielniejszy z rycerzy” wystawioną w 2018 roku na scenie Opery Wrocławskiej, przedstawienia teatralne „Krawiec Niteczka” warszawskiego Teatru Lalka oraz francuskie muzyczne filmy animowane: „Cztery pory roku Antoine’a i Piotruś i wilk”.
OPERA
W każdy ostatni wtorek miesiąca o godz. 20:20 TVP Kultura zaprasza na premiery (premierowe) spotkania z najwybitniejszymi przedstawieniami operowymi ostatnich lat. Widzowie będą mieli okazję obejrzeć operę Vincenzo Belliniego ”Norma” w reżyserii Àlexa Ollé wystawioną w Royal Opera House w 2016 roku (26 marca), a w kolejnych miesiącach operę tragiczną bel canto “Łucja z Lammermooru”, wystawioną na tej samej scenie oraz dzieło Piotra Czajkowskiego “Eugeniusz Oniegin”, zarejestrowane w Teatrze Miejskim w Petersburgu.
ROCK, POP, JAZZ I INNE
PASMO JAZZOWE, ŚRODY, OK. PÓŁNOCY
Wiosną TVP Kultura zaprasza w środy na wieczorne pasmo dla miłośników jazzu. W marcu na antenie zagoszczą gwiazdy z najwyższej półki, m.in. trębacz Avishai Cohen, perkusista Jeff Tain Watts i basista Joe Martin, którzy wzięli udział w koncercie „Tribute to Stańko”, poświęconym zmarłej w ubiegłym roku legendzie polskiego jazzu. Podczas wyjątkowego wydarzenia Jazz & The Philharmonic zarejestrowanego w ramach festiwalu Jazz Roots w Miami światowej klasy muzycy połączą muzykę klasyczną i jazzową. Wiosną nie zabraknie także zapisów koncertów z ważnych festiwali jak: Nice Jazz Festival z udziałem Woman to Woman i Becca Stevens Band), czy Balloise Session w Szwajcarii, w ramach którego wystąpił Marcus Miller.
Kwiecień poświęcony będzie w całości Krzysztofowi Komedzie, którego 50. rocznica śmierci mija 23.04. TVP Kultura przypomni archiwalne audycje z udziałem niezapomnianego kompozytora i pianisty oraz koncerty z jego muzyką w wykonaniu wybitnych artystów.
SCENA ALTERNATYWNA, OD 10 MARCA, NIEDZIELA, OK. GODZ. 23:00
W niedzielne wieczory na Scenie alternatywnej TVP Kultura nadal pojawiać się będą najciekawsi polscy artyści młodego pokolenia związani z jazzem, rockiem, muzyką elektroniczną czy eksperymentalną. W premierowych odcinkach programu wystąpią m.in. Yoachim, Kasai, Reni Jusis i Lonker See.
ANTYFONIE, PONIEDZIAŁEK, OK. GODZ. 23:00
Od 11 marca, w co drugi poniedziałek TVP Kultura zaprasza na premierowe odcinki cyklu dokumentalnego Antyfonie, ukazującego panoramę zjawisk i postaw twórczych związanych z rozwojem, ewoluowaniem i stanem bieżącym polskiej sceny muzyki eksperymentalnej.
MUZYCZNE PASMA DOKUMENTALNE, PIĄTEK OK. GODZ. 22:30 I SOBOTA OK. GODZ. 19:00
8 marca TVP Kultura zaprosi widzów na pierwszy odcinek serii dokumentalnej „Amerykański epos”, fascynującej opowieści o narodzinach muzyki w Ameryce na początkach XX wieku. Każdy z 4 odcinków bogaty jest w materiały archiwalne i wypowiedzi współczesnych artystów, którzy uczestniczą również w zarejestrowanym koncercie z wykorzystaniem autentycznych instrumentów i sprzętu studyjnego z omawianej epoki. W określanym przez krytyków jako jednym z najlepszych dokumentów poświęconych historii muzyki udział wzięli m.in. Jack White, Elton John, Willie Nelson, Alabama Shakes czy Nas. Muzycy zabiorą widza w muzyczną odyseję do Memphis, na Hawaje i równiny Teksasu, by doświadczyć klimatu i emocji towarzyszących pierwszym studyjnym nagraniom. Narratorem serii jest Robert Redford.
W kolejnym miesiącu na brytyjską legendę Johna Lennona nowe światło rzuci bogato ilustrowany mało znanymi archiwaliami dokumentami film „Looking for Lennon”, który koncentruje się w szczególności na życiu prywatnym artysty.
O jednym z najbardziej wpływowych muzyków lat 50. i 60. XX wieku opowie dokument „Zastrzeliła mnie pani. „Życie i śmierć Sama Cooke’a”. Nazywany królem soulu afroamerykański piosenkarz, kompozytor i muzyk zmarł w grudniu 1964 roku w okolicznościach, które do dziś są owiane tajemnicą i budzą emocje.
KONCERTY ROCK/POP, SOBOTA, OK. GODZ. 22:30
Wiosną na widzów TVP Kultura czekać będą artyści z różnych stron muzycznego spektrum. Na koncercie zarejestrowanym w sali L’Aéronef we fracuskim Lille wystąpi była wokalistka Iindie rockowej grupy Gossip Beth Ditto. Fani ekstremalnej muzyki bądą mogli zobaczyć występ znanej z żywiołowych występów na żywo grupy The Dillinger Escape Plan, grającej nie dającą się zaszufladkować mieszankę mathcore’u, jazzu, elektroniki I afrokubańskich rytmów.