Wody! – specjalny raport „Gazety Wyborczej” o gospodarce hydrologicznej w Polsce
W piątek, 7 czerwca br. na łamach ogólnopolskiego wydania oraz we wszystkich tygodnikach lokalnych „Gazety Wyborczej” opublikowane zostaną raporty pod hasłem Wody! dotyczące gospodarki wodnej w poszczególnych miastach w Polsce. W sobotnim „Magazynie Świątecznym” znajdzie się również wywiad z badaczem polskich mokradeł. Artykuły są częścią nowego cyklu redakcyjnego „Wyborcza na zielono” poświęconego ekologii i ochronie środowiska.
Naukowcy, wędkarze, przyrodnicy i inni zauważają, że Polska staje się krajem coraz bardziej dotkliwych susz, przeplatanych równie niebezpiecznymi okresami gwałtownych deszczy. Pogarsza się jakość wody w rzekach, eksperci alarmują, że znowu rośnie ilość zanieczyszczeń, hydrolodzy zaś wskazują na konsekwencje masowego prostowania rzek i osuszania mokradeł.
Dziennikarze „Gazety Wyborczej” postanowili sprawdzić, jak wygląda sytuacja w poszczególnych miastach w Polsce. Powstałe na ten temat reportaże starają się odpowiedzieć na pytania m.in. jak wysychają świętokrzyskie mokradła, w jaki sposób budowa nowych kopalni wpłynie na zasoby wodne na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim, jak skutki ocieplenia klimatu odczuwa województwo łódzkie i dlaczego wylesia się jeden z najcenniejszych obszarów w Bieszczadach. Reporterzy piszą, gdzie ucieka woda i czy można ją zatrzymać, pokazują zarówno fatalne praktyki, jak i dobre rozwiązania.
Materiały te znaleźć będzie można w piątek, 7 czerwca br. na łamach wszystkich lokalnych tygodników „Gazety Wyborczej”, a także w jej ogólnopolskim wydaniu, gdzie opublikowane zostaną wnioski z raportu przygotowanego przez grono ekspertów zajmujących się gospodarką wodną. Z kolei w sobotnim „Magazynie Świątecznym” z 8 czerwca br. ukaże się wywiad pt. „Krajobraz z podciętymi żyłami” z profesorem Wiktorem Kotowskim, badaczem polskich mokradeł.
– Kryzys klimatyczny to jeden z najważniejszych tematów dla dziennikarzy „ Gazety Wyborczej”. Nowy cykl o wodzie pokazuje, że te zmiany nie są – jak się niektórym zdaje – problemem odległym od granic Polski. Klimat zmienia się na naszych oczach, tuż obok nas. W przygotowaniu tekstów wzięło udział kilkudziesięciu redaktorów, reporterów i fotoreporterów. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie unikalna sieć lokalnych redakcji dziennika – mówi Jerzy Wójcik, wydawca „Gazety Wyborczej”.
Wody! – raport „Gazety Wyborczej” o gospodarce hydrologicznej w Polsce jest częścią nowego cyklu redakcyjnego „Wyborcza na zielono”. Powstał on z myślą o czytelnikach, którzy poszukują materiałów na temat ekologii i ochrony środowiska. Artykuły z cyklu oznaczone będą zielonym logo „Gazety Wyborczej” zarówno w papierowym wydaniu pisma, jak i w serwisie Wyborcza.pl.