WOŚP w sieci: rekordowa liczba internautów
Podczas 29. Finału WOŚP zadeklarowano rekordową kwotę darowizn – ponad 127 milionów złotych, a w dniu Finału stronę odwiedziła rekordowa liczba ponad miliona użytkowników – o 30% więcej niż rok temu!
Darczyńcy jeszcze chętniej niż w ubiegłych latach wspierali akcję, przekazując darowizny online, w tym biorąc udział w internetowych licytacjach, a wszystko przebiegło sprawnie i bezpiecznie, pomimo rekordowej liczby zapytań. O sukcesie WOŚP zadecydowało więc nie tylko ogromne grono darczyńców, ale też bezawaryjne działanie systemów informatycznych.
Jak informuje Atende, stronę WOŚP w dniu Finału odwiedziło w sumie ponad milion unikalnych użytkowników, a liczba odsłon serwisu przekroczyła 7 000 000. W tym roku ponad połowa osób, aż 56%, korzystało w tym celu z urządzeń mobilnych! Z kolei transfer danych w dniu Finału przekroczył 10,5 terabita.
Po raz 10 o obsługę informatyczną Finału zadbało Atende: zespół inżynierów odpowiadał za niezawodność serwisów wosp.org.pl opartych na usłudze chmurowej Atende Business Cloud, a także koordynację wszystkich dostawców i działań IT związanych z Finałem. Atende już od dekady angażuje się w przygotowanie Finału na zasadach pro publico bono. W trakcie Finału odbyła się nieudana próba ataku typu DDoS, udaremniona dzięki odpowiednim zabezpieczeniom.
W okresie Finału, na stronie wosp.org.pl każdego dnia są z nami setki tysięcy użytkowników. Każdego roku ich liczba rośnie, tak jak rośnie suma datków przekazywana przez darczyńców w internecie. To dzięki internetowi możemy być coraz bliżej siebie i budować coraz większą społeczność ludzi grających z WOŚP – powiedział Jurek Owsiak, Prezes Zarządu Fundacji WOŚP
Wyprzedzając trendy związane z korzystaniem z usług chmurowych, WOŚP już w 2012 r. zdecydował się przejść do chmury Atende. Od tamtej pory infrastruktura potrzebna do obsługi Finału dostarczana jest w formie usługi.
Zaufanie, którym nas darzy zespół Fundacji to dla nas wielki powód do dumy. Widzimy, że w okresie wielkiego Finału bezawaryjne działanie serwisów internetowych mają dla zbiórki Fundacji coraz większe znaczenie. Dlatego od lat nasza usługa chmurowa „rośnie” wraz klientem, wyróżniając się na tle innych dostawców chmury tym, że stoją za nią konkretni ludzie, którzy reagują na indywidualne potrzeby klientów. – mówi Mariusz Mierzejewski, Dyrektor Działu Usług IT z Atende S.A.
Atende zapewnia bezawaryjne działanie w oparciu o hosting serwisu na własnej, wysokowydajnej infrastrukturze w modelu chmurowym. Usługa Atende Business Cloud gwarantuje bezpieczeństwo systemów oraz ciągłość działania m.in. dzięki wysokiej elastyczności, która zapewnia odpowiednią liczbę zasobów serwerowych w czasie rzeczywistym. Pozwala to z wyprzedzeniem reagować na skokowe wzrosty obciążenia serwisów, np. podczas kulminacyjnej Licytacji Najbardziej Hojnych Darczyńców, czyli możliwości zdobycia Złotych Serduszek WOŚP. Dodatkowo objęcie infrastruktury szerokim monitoringiem opartym na ponad 5000 czujkach zapewnia pełną kontrolę nad dostępnością serwisu.
Dzięki usłudze Atende Business Cloud czas uruchomienia oraz przeprowadzenia testów obciążeniowych uległ diametralnemu skróceniu i wynosi kilka dni! Efektem jest wydajne i bezpieczne środowisko do utrzymania aplikacji. Skalowalność tego rozwiązania pozwala na natychmiastową reakcję w przypadku wyczerpania przydzielonych zasobów, dzięki czemu aplikacje działają w sposób nieprzerwany i bezawaryjny. Ma to świetny wpływ na profesjonalny wizerunek całego przedsięwzięcia. – mówi Dariusz Matynia, administrator IT Fundacji WOŚP.
Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to ciesząca się największym zaufaniem społecznym organizacja pozarządowa w Polsce. Założona została w 1993 roku i od tego czasu co roku, w drugą niedzielę stycznia, organizuje zbiórkę pieniędzy, która nazywa się Finałem WOŚP. Za zebrane środki Fundacja WOŚP kupuje i przekazuje w darze szpitalom w Polsce najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Dziś sprzęt zakupiony przez WOŚP jest podstawą nowoczesnego wyposażenia wszystkich szpitali, w których leczy się dzieci w Polsce. Jak dotąd Fundacja WOŚP zebrała ponad 1 313 000 000 złotych i kupiła ponad 65 200 urządzeń medycznych.
29. Finał WOŚP odbył się 30 stycznia 2021 roku. W zbiórkę, która jest dedykowana wsparciu dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyce głowy, włączyło się 120 tys. wolontariuszy, zarejestrowanych w Sztabach na całym świecie. Zbiórka realizowana była również przy wykorzystaniu kanałów elektronicznych. Kweście towarzyszyły wydarzenia organizowane przez lokalne Sztaby, a także 15. bieg “Policz się z cukrzycą”. W Warszawie centrum wydarzeń stanowiło studio telewizyjne na Placu Defilad, w którym odbyły się koncerty m.in. zespołu Enej, Voo Voo, Kwiat Jabłoni i Piersi. Transmisja internetowa wydarzenia rozpoczęła się w sobotę (30 stycznia) o godz. 21:00 i trwała nieprzerwanie 27 godzin.