MediaZapowiedzi TV

Wrzesień na kanałach z portfolio BBC Studios

Wrzesień 2019 roku to przede wszystkim propozycje programowe kanałów BBC First, BBC Brit HD, BBC Earth HD, BBC Lifestyle HD oraz BBC CBeebies.

 

 

 

 

Lato szpiegów
(Summer of Rockets)
Od środy 25 września, godz. 22:30
Sezon 1 (6 odcinków)

Wielka Brytania, 1958 rok. Samuel Petrukin, rosyjski imigrant, inżynier i wynalazca, chciałby zasymilować swoją rodzinę z nowym środowiskiem. Gdy poznaje wywodzących się z wyższych sfer Kathleen Shaw i jej męża Richarda, bohatera wojennego oraz członka parlamentu, pozostaje po ich ogromnym wrażeniem.

Śledzony przez wywiad MI5 Samuel dostaje propozycję nie do odrzucenia – ma szpiegować swoich nowych przyjaciół. Tym samym zostaje wciągnięty w sieć oszustw oraz niejasnych powiązań. Czy państwo Shaw rzeczywiście są zamieszani w spisek przeciwko własnemu państwu? Czy może tajemniczy agenci wywiadu chcą zwabić Samuela w śmiertelną pułapkę? Komu należy ufać?

Listy od Niny
(Love, Nina)
Od poniedziałku 23 września, godz. 19:55
Sezon 1 (5 odcinków)

Uroczy i pełen inteligentnego humoru serial komediowy kipiący klimatem Londynu lat 80. XX wieku. W obsadzie nominowana do Oscara Helena Bonham Carter oraz Faye Marsay („Gra o tron”).

20-letnia Nina z Leicester przyjeżdża do stolicy w poszukiwaniu pracy. Zatrudnia się w domu pięknej i uznanej redaktorki jako niania jej dwóch synów. Nieświadomie wkracza do świata najbardziej wpływowych postaci literackich ówczesnej epoki. Obserwujemy zderzenie dwóch odmiennych środowisk – prostej dziewczyny z prowincji i literacko-kulturalnej bohemy Londynu.

Serial jest adaptacją autobiograficznej bestsellerowej powieści Niny Stibbe. Na mały ekran przeniósł ją scenarzysta i znany polskim czytelnikom brytyjski pisarz Nick Hornby (m.in. „Był sobie chłopiec”, „Wierność w stereo”, „Długa droga w dół”). To afirmacja rodziny, przyjaźni i zwykłej codzienności.

Obiady piątkowe
(Friday Night Dinner)
Od piątku 6 września, godz. 18:30
Sezon 4 (6 odcinków)

Sześć smakowitych odcinków nowej serii „Obiadów piątkowych”. Bracia Adam i Jonny po raz kolejny wracają do rodzinnego domu na zupkę, kurczaka oraz ciasto z kruszonką okraszone domowymi opowieściami oraz, obowiązkowo, drobnymi sprzeczkami przy stole.

Jonny przyjeżdża z Las Vegas w towarzystwie żony, Adam wałęsa się bez spodni od piżamy, tata zaprasza przyjaciela, który mówi z zamkniętymi oczami, mama musi udawać, że jej matka przed chwilą zmarła, a sąsiad Jim dostaje kota. Jakby tego było mało w domu pojawia się okropna Babcia.

Rodzina Durrellów
(The Durrells)
Od soboty 14 września, godz. 20:30
Sezon 3 (8 odcinków)

Nieco ekscentryczna rodzina Durrellów wciąż pozostaje pod urokiem greckiej wyspy. Magia Korfu jest tak silna, że nawet odwiedziny nielubianej ciotki nie wydają się tak przerażające jak wcześniej. Budzącej grozę Hermionie udzieliła się bowiem grecka atmosfera, bo ku zaskoczeniu wszystkich, odnalazła miłość. Leslie z kolei aż nadto dał się ponieść uczuciom i spotyka się z trzema dziewczynami jednocześnie. Matka i rodzeństwo postanawiają zainterweniować w tej sprawie. Z kolei zamiłowanie Gerry’ego do zwierząt jest coraz większe, a Margo (tymczasowo) zrezygnuje ze związków i odnajduje nowe powołanie.

Louisa udaje się do Londynu w celu uporządkowania rodzinnych spraw. Towarzyszy jej Larry. Podczas wyjazdu wracają wspomnienia z dawnych lat. Spotkanie z artystyczną londyńską bohemą uświadomi Louisie, że je serce już zawsze przynależeć będzie do ukochanej greckiej wyspy.

 

 

Tajemnice czarnych skrzynek
(Aircrash Confidential)
Od soboty 14 września, godz. 22:00
Seria (6 odcinków)

Po każdej katastrofie lotniczej eksperci badają wrak oraz rejestratory parametrów lotu w poszukiwaniu podłoża tragedii. Robią to, by zapobiec kolejnym tego typu zdarzeniom. Program ma podobny cel. W każdym z odcinków technicy przyglądają się tragicznym wypadkom w historii lotnictwa i analizują ich przyczyny: ekstremalne warunki pogodowe, błąd pilota, atak terrorystyczny, awarię systemu oraz wiele innych.

W programie wspomnienia ocalałych pasażerów, pilotów, świadków zdarzeń, komentarze ekspertów i naukowców oraz rekonstrukcje ostatnich minut lotu za pomocą symulacji komputerowych. Rozważania specjalistów prowadzą zazwyczaj do jednego wniosku – niemożliwe wydaje się całkowite wyeliminowanie błędu ludzkiego.

Paras: jednostka specjalna
(The Paras: Men of War)
Od poniedziałku 16 września, godz. 22:30
Seria 1 (3 odcinki)

Realizowany przez 12 miesięcy dokument przybliża codzienność żołnierzy aspirujących do przynależącego do brytyjskiej armii elitarnego pułku spadochroniarzy zwanego potocznie Paras. Droga do Parachute Regiment nie jest prosta.

W kolejnych odcinkach śledzimy, jak młodzi mężczyźni, często jeszcze nastolatkowie, przechodzą morderczy, 28-tygodniowy kurs wytrzymałościowy, który może dać im możliwość założenia upragnionego czerwonego beretu.
Rekruci mówią otwarcie o swoich doświadczeniach z wyczerpującego treningu, wymagających próbach charakteru, przed którymi są stawiani.

Przyglądamy się także pierwszym wyzwaniom wybrańców zakwalifikowanych do elitarnej jednostki. Program pozwala poznać tajniki jedynej w swoim rodzaju kultury Paras.

11 września: jaka jest prawda
(9/11: Truth, Lies & Conspiracies)
Środa 11 września, godz. 23:30

Czy mamy pewną odpowiedź na pytanie, co rzeczywiście wydarzyło się 11 września 2001 roku?
Od czasu tragedii teorie spiskowe – niektóre wiarygodne, inne co najmniej dziwne – nadal krążą. Multimilioner Jimmy Walter jest przekonany, że Amerykanów zaatakował ich własny rząd, by pobudzić przemysł obronny. Wyjaśnia on, że wieże zostały zniszczone za pomocą materiałów wybuchowych, a obrazy uderzających w nie samolotów to efekt pracy grafików komputerowych. Rząd Stanów Zjednoczonych miał podobno wiele powodów, by zaaranżować taki atak.

Twórcy dokumentu nie skupiają się jednak wyłącznie na takich teoriach. Wokół tragicznego zdarzenia nadal jednak krąży wiele tajemnic. Bliscy ofiar tej tragedii podnoszą, że administracja USA przedłożyła stosunki z Arabią Saudyjską ponad życie swoich obywateli. Byli pracownicy rządowi zauważają z kolei, że atakom można było zapobiec, a liczne błędy agencji wywiadowczych po cichu zostały zamiecione pod dywan. Gdzie leży prawda?

 

 

Ścigając wodne potwory
(Chasing Monsters)
Od niedzieli 22 września, godz. 16:00
Sezon 4 (6 odcinków)

Spotkania z najgroźniejszymi morskimi drapieżnikami i poszukiwania niebezpiecznych podwodnych stworzeń na całym globie to pasja Ciryla.

Ten nieustraszony tropiciel wodnych potworów gotów jest stawić czoła wzburzonym falom u wybrzeży Senegalu, by schwytać ważącego ponad 360 kilogramów marlina. Za nic ma spotkania z rekinami czy wyławianie wielkiego suma gołymi rękami ponad 10 metrów pod powierzchnią wody.

Nowa seria programu to pełne napięcia i adrenaliny potyczki z najgroźniejszymi rybami świata, ale nie zabraknie w niej ani humoru ani ryzykownych sytuacji również na lądzie, jak choćby w Gabonie, gdzie Ciryl o mało nie zginął pod stopami stada słoni.

Starcie egzoplanet
(Battle of the Exoplanets)
Poniedziałek 9 września, godz. 23:00

System planetarny TRAPPIST-1 znajduje się 40 lat świetlnych od naszego Słońca i składa z siedmiu planet podobnych do Ziemi. Na której z nich panują warunki sprzyjające rozwojowi życia?

Naukowcy z Chile, Szwajcarii, Hawajów i Arizony dokonują niesamowitych odkryć w tym temacie. Program to elektryzująca podróż poprzez kosmiczną otchłań poświęcona poszukiwaniom śladów życia w tym układzie planetarnym. Spektakularne efekty graficzne czynią ją jeszcze bardziej ekscytującą.

Moja depresja
(Depression and Me)
Poniedziałek 16 września, godz. 23:00

Alastair Campbell przez wiele lat pełnił funkcję doradcy i spin doktora brytyjskiego premiera Tony’ego Blaira. Prywatnie zmaga się z paraliżującymi atakami depresji. Terapia i leki pomagają mu utrzymać się na powierzchni. Jednak ich działanie ma wiele skutków ubocznych.

Przy wsparciu partnerki Fiony oraz córki Grace, Alastair szuka alternatywnych sposobów skutecznej walki z chorobą. W bardzo osobistym i przejmującym dokumencie dzieli się swoimi rozterkami związanymi z leczeniem i pyta, co jemu oraz milionom innych chorych oferuje nowoczesna medycyna oraz nauka.

Sztuczna inteligencja w służbie zdrowia
(Diagnosis on Demand? The Computer Will See You Now)
Poniedziałek 23 września, godz. 23:00

Czy komputer może skutecznie zastąpić lekarza? Jesteśmy świadkami ogromnych zmian w naszym świecie – sztuczna inteligencja rewolucjonizuje opiekę zdrowotną. Przedstawiciele firmy Babylon Health twierdzą, że jest bardziej efektywna w stawianiu diagnozy i może wyprzeć ludzi. Co to dla nas oznacza?

Świat nowych technologii zmienia się bardzo dynamicznie, podczas gdy tradycyjna medycyna działa ostrożnie i bez pośpiechu. Czy wobec ciągłego braku lekarzy specjalistów i długich kolejek pod gabinetami sztuczna inteligencja rzeczywiście ma szansę na zwycięstwo?

Steve Backshall kontra północna ściana Eigeru
(Steve Backshall Vs The Vertical Mile)
Od soboty 14 września, godz. 20:00
Sezon 1 (2 odcinki)

Północna ściana góry Eiger w szwajcarskich Alpach jest najbardziej znanym szczytem w historii ekstremalnego alpinizmu. Mimo stosunkowo niewielkiej wysokości (3870 m) jej nazwa przyprawia o dreszcze najlepszych alpinistów na świecie. Nie bez powodu nazywana jest „ścianą śmierci” – aż 64 śmiałków zginęło podczas prób jej zdobycia Podróżnik Steve Backshall podejmuje wyzwanie.

Po miesiącach ciężkich treningów fizycznych oraz przygotowań psychicznych Steve w towarzystwie elitarnych wspinaczy przybywa do Szwajcarii, aby wspiąć się na szczyt okrutnego Ogra (z niem. ‘eiger’ – ‘ogr, ludożerca’). Ekipa szybko odkrywa, że pionowa ściana nie jest jedynym wyzwaniem, które na nich czeka.

 

 

Uwięzieni w czterech ścianach: ekstremalna otyłość 2
(Shut Ins: Continues)
Od czwartku 26 września, godz. 21:55
Sezon 1 (3 odcinki)

Tysiące Brytyjczyków cierpi z powodu chorobliwej otyłości. Przeżywają swój dramat zamknięci w czterech ścianach, zawstydzeni swoją tuszą, z dala od społeczeństwa. Publiczna służba zdrowia skupia się na poważniejszych dolegliwościach, a w ich wypadku na dietę i ćwiczenia jest już za późno.

Źródłem choroby często jest psychika – jedzą, by poprawić sobie nastrój i ukoić skołatane nerwy. Z każdym dniem bez wsparcia ich szanse są coraz mniejsze. Długość życia bardzo otyłych osób jest krótsza, większe jest także rozwinięcia się wielu chorób, m.in.: cukrzycy, chorób serca oraz nowotworów.

Program przedstawia codzienne zmagania trzech chorobliwie otyłych osób, które przy wsparciu specjalistów postanawiają rozpocząć walkę o zdrowie i odzyskać kontrolę nad swoim życiem, zanim będzie za późno.

George Clarke: stary nowy dom
(George Clarke’s Old House New Home)
Od czwartku 17 września, godz. 20:55
Sezon 2 (4 odcinki)

Wielka Brytania szczyci się wieloma historycznymi budynkami, od gotyckich, przez wiktoriańskie i gregoriańskie, po domy w stylu Arts and Crafts. Wiele z nich nadgryzł jednak ząb czasu. Architekt i restaurator zabytków George Clarke postanawia przywrócić im dawny blask i godnie wprowadzić w XXI wiek.

W tradycyjnych domach stosuje nowoczesne rozwiązania na miarę potrzeb jego współczesnych mieszkańców. Jednocześnie udowadnia, że nowoczesne wnętrze może odmienić zabytkowy dom, nie zakłócając jego historycznej atmosfery, a nawet ją podkreślić.

Niesamowite domy
(Incredible Homes)
Od niedzieli 1 września, godz. 21:55
Sezon 1 (6 odcinków)

Irlandzki architekt Dermot Bannon prezentuje najbardziej niesamowite domy na świecie: od słonecznego Sydney, przez Londyn, stylowe Melbourne, po śnieżny krajobraz północnej Szwecji. Dermot przygląda się najciekawszym przykładom architektury mieszkalnej.

Warta ponad 30 milionów funtów posiadłość w ekskluzywnej londyńskiej dzielnicy Mayfair, dom inspirowany jaskinią z tropikalnym ogrodem, chata z bali na szwedzkim pustkowiu oraz ogromna konstrukcja z poliwęglanu z basenem w sypialni – to tylko niektóre z fascynujących miejsc, do których zabiera nas Dermot.

Brytyjski „Vogue”: za kulisami
(Inside British Vogue)
Od piątku 20 września, godz. 21:55
Sezon 1 (2 odcinki)

„Vogue” przez sto lat był jedyną wyrocznią w świecie mody. Jaka jest przyszłość tej biblii stylu w niepewnych i zmieniających się obecnie czasach zdominowanych przez media internetowe?
Dokumentalista Richard Macer po raz pierwszy w historii czasopisma uzyskał dostęp do codziennego życia brytyjskiej redakcji. „Vogue” przygotowuje się do obchodów stulecia.

Towarzyszyć będzie im mnóstwo wydarzeń, m.in wyjątkowa wystawa fotografii w National Portrait Gallery, specjalne wydanie magazynu oraz uroczysta kolacja z udziałem gwiazd showbiznesu.
Macer obserwuje jednak nie tylko skupienie wokół celebrowania osiągnięć przeszłości.

Redakcja musi stawić czoła wyzwaniom narzucanym obecnie przez media społecznościowe, które zmieniły dotychczasowy model kultury i zaczynają podważać pozycję pism takich jak „Vogue”. Czy prowadząca pismo od 24 lat redaktor naczelna Alexandra Shulman zapewni mu miejsce na szczycie?

 

 

Yakka Dee
(Yakka Dee)
Od poniedziałku 2 września, godz. 15:15
Seria 3 (odcinki 11 – 20)

Urocza Yakka Dee powraca z kolejna serią swojego programu. Każdy z odcinków w rytmiczny i pełen humoru sposób koncentruje się na jednym słowie, by skłonić młodych widzów do jego powtarzania.

Yakka Dee zachęca dzieci do mówienia, bo tworzenie zgrzytów, świstów, rymów i rytmów to świetna zabawa!

Odlotowcy – Go Jetters!
(Go Jetters)
Od poniedziałku 13 września, godz. 14:40
Seria 3 (14 odcinków)

Zabawne sytuacje, praca zespołowa, trzymająca w napięciu akcja oraz porcja informacji o ciekawych miejscach. Bohaterami tej barwnej animacji są Xuli, Kyan, Lars i Foz podróżujący po całym świecie w towarzystwie swojego nauczyciela, opiekuna oraz przyjaciela – niesamowitego jednorożca o imieniu Ubercorn.

Bohaterowie mieszkają wysoko nad Ziemią, uczą się w Go Jet Academy i właśnie rozpoczęli ostatni etap szkolenia z geografii – zajęcia w terenie. Podróżują po świecie, by poznawać najcenniejsze zabytki oraz wyjątkowe cuda natury. Za każdym razem dowiadują się wielu ciekawostek na temat odwiedzanego miejsca.

Rymiś
(Teddles)
Weekendy, od soboty 21 września, godz. 12:05
Seria1 (5 odcinków)

Krótkie rymowane i pouczające piosenki, dzięki którym zamieszkujący pokój zabaw miś Rymiś i jego przyjaciele dobrze się bawią, a przede wszystkim poznają świat i rządzące nim zasady.

Podczas spotkań z ożywionymi kukiełkami dzieci dowiedzą się m.in. dlaczego warto myć zęby oraz sprzątać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *