Wszystkie odcinki „Kruk. Jak tu ciemno” już dostępne w serwisie Canal+ online (wideo)
Zmagania komisarza Adama Kruka, jego nieustanną walkę i próbę ułożenia się z wewnętrznymi demonami obserwowaliśmy przez trzy sezony. Nadszedł czas na finał tej kryminalnej historii z Podlasiem i szeptuchami w tle. Już od dziś w CANAL+ online zaskakujące i wyczekiwane przez widzów zakończenie trylogii KRUK, która przez widzów i dziennikarzy została uznana za jeden z najlepszych polskich seriali ostatnich lat.
GŁÓWNY BOHATER
Co w stworzonej przez Jakuba Korolczuka historii tak bardzo urzeka i przyciąga? Z całą pewnością postać tytułowego bohatera (w tej roli fantastyczny Michał Żurawski), która ewaluowała z sezonu na sezon, a widzowie śledzili losy człowieka, który próbując rozwikłać różne zagadki kryminalne, przede wszystkim walczył z samym sobą oraz trudną przeszłością.
Mamy w Polsce kilku aktorów, którzy doskonale potrafią zagrać scenariusze dziejące się w „ciemności”. I jest Michał Żurawski… – Bartosz Węglarczyk, Onet.
Jego historia była ciągłą próbą godzenia się ze swoim życiem – przeszłością, pracą, stratą ukochanej i wreszcie rolą ojca. Kruk przez wszystkie sezony zmagał się z wewnętrznym mrokiem, a ból i chęć zemsty nakręcały go do działania. Finał trylogii przyniesie długo wyczekiwaną odpowiedź na najważniejsze pytanie: czy Adam Kruk zazna spokoju i w końcu uzdrowi swoją duszę?
Trzeci sezon to dopełnienie fantazji i duchowości pierwszego sezonu oraz brutalnego realizmu rzeczywistości drugiego – podsumował ostatni sezon serii Michał Żurawski.
POSTACIE TRZECH SEZONÓW
Oprócz mrocznej i wielowymiarowej postaci odgrywanej przez Michała Żurawskiego, w każdym sezonie KRUKA gościli wyjątkowi aktorzy, którzy dodawali dynamiki tej niezwykłej historii. W pierwszym sezonie podziwialiśmy doskonałe role Szymona Wasiluka (Marcin Bosak) oraz Sławka (Cezary Łukasiewcz). W drugim dołączyli komisarz Kołecki (Leszek Lichota) oraz policjantka Justyna (Magdalena Koleśnik) – postać pewnej siebie młodej kobiety mocno zaskoczyła również w trzecim sezonie. W całej serii świetną rolę odegrał Rudy (Tomasz Włosk), a na szczególne uznanie zasługuje także rola szeptuchy (Danuta Kierklo), która była tak autentyczna, iż widzowie byli przekonani, że to prawdziwa znachorka regionalnych rytuałów.
Wspaniałe zwieńczenie jednego z najlepszych polskich seriali. Napięcie, aktorski kunszt, doskonała reżyseria utrzymane do samego końca. Po prostu majstersztyk – ocenił serial Janusz Wróblewski z Polityki.
MAGIA PODLASIA
To właśnie szeptuchy, obrzędy i próba wyleczenia duszy głównego bohatera stanowią osobliwe tło dla historii Kruka, a pełne mistycyzmu Podlasie jest jednym z bohaterów serii. Miejsce to podkreśla aurę tajemniczości i wyjątkowości obserwowanych na ekranie wydarzeń. Jego autentyczność została zachowana dzięki znajomości regionu przez twórcę, Jakuba Korolczuka oraz współpracy z konsultantką, etnolog i antropolog kultury Małgorzatą Charyton. Ta magia Podlasia została uchwycona i zobrazowana również w materiałach dodatkowych towarzyszących serialowi, m. in. w PRZEWODNIKU PO PODLASIU oraz w fascynującym dokumencie SZEPTY PODLASIA, który opowiada o lokalnych wierzeniach i roli szeptuchy w tym zachwycającym regionie.
Ta inność tego miejsca, przebłyski mistycyzmu, coś magicznego – to wszystko przenosi się przez ekran i to jest duża wartość i Podlasie w tym pomaga – powiedział Leszek Lichota.
MUZYKA
Całość trylogii dopełnia ścieżka dźwiękowa skomponowana przez Bartosza Chajdeckiego, który inspirował się podlaskim folklorem i czerpał z pieśni ludowych tego regionu. Autentyzm i brzmienia podkreślające charakter serialu to elementy wyróżniające jego muzykę. Do tego współpraca z zespołem Południce, który śpiewał w białoruskiej gwarze o odpędzaniu zła i nocnych koszmarach pojawiających się pod postacią kruka, mocno rezonuje z fabułą serialu. Bo w KRUKU muzyka odgrywa bardzo znaczącą rolę i totalnie łączy się z oglądanym obrazem. Dodatkowo, każdy z motywów przewodnich do poszczególnych sezonów był doceniony przez widzów, którzy pokochali folklorystyczne brzmienie muzyki Chajdeckiego. Piosenka „Kołysanka Kruka” ma ponad milion wyświetleń na YouTube. Dwa kolejne utwory do sezonu 2 i 3 mają ponad 800 i 500 tysięcy wyświetleń na YouTube.
TWÓRCY
Autorem formatu KRUK jest Jakub Korolczuk. Reżyserują Maciej Pieprzyca („Jestem mordercą”) i Adrian Panek (POWRÓT), który dołączył do ekipy w trzecim sezonie. Producenci z ramienia Opus TV (KLANGOR, BELFER 3) to Piotr Dzięcioł („Ida”) i Łukasz Dzięcioł. Za zdjęcia odpowiedzialny jest Witold Płóciennik (MINUTA CISZY, KLANGOR), a za muzykę Bartosz Chajdecki. Za scenografię serialu odpowiada Iza Cieszko, za kostiumy Hanka Podraza, a za charakteryzację Iza Andrys. Montażyści to Leszek Starzyński i Paweł Laskowski. Kierownikiem produkcji jest Renata Łysik, producentem liniowym Aleksandra Skraba.
KRUK zawsze był i jest dla mnie absolutnie wyjątkowym przedsięwzięciem, ale — jakkolwiek to nie zabrzmi — mam poczucie spełnienia i domknięcia tej historii w najlepszym momencie. Trzeci sezon KRUKA to pełna emocji i akcji opowieść, która zasługuje na nośne zakończenie. Jesteśmy dumni, że nasz nieoczywisty bohater i jego historia wpisały się w kanon najbardziej docenianych przez widzów kryminałów – mówi Łukasz Dzięcioł, producent Opus TV.