Prasa - Ksiązka

„Wysokie Obcasy” i „Gazeta Wyborcza Trójmiasto” zapraszają na odsłonięcie muralu „Kobiety Wolności”

W najbliższy piątek, 5 lipca br. o godz. 11:00 na przystanku PKM Gdańsk Strzyża odbędzie się oficjalne odsłonięcie ściennego malowidła z wizerunkiem kobiet, które były zaangażowane w działalność opozycyjną w okresie PRL. W wydarzeniu wezmą udział.

 

 

 

Wyjątkowy projekt „Kobiety Wolności” powstał na 400 m kw. powierzchni przystanku PKM Strzyża przy ul. Wita Stwosza w Gdańsku. Przedstawionych na nim zostało kilkadziesiąt kobiet z całej Polski, które w latach PRL zaangażowane były w działalność opozycyjną i walczyły o wolny kraj. Bohaterki namalowane zostały na czterech podporach wiaduktu PKM, aby w ten sposób symbolicznie podkreślić, że to one były filarami solidarnościowego ruchu, który doprowadził do upadku komunizmu w Polsce. Na pierwszym i drugim znajdują się wizerunki Wysokieobcasy.pl.

Uroczyste odsłonięcie muralu będzie miało miejsce w najbliższy piątek, 5 lipca br. o godz. 11:00. Wezmą w nim udział

Autorką koncepcji muralu „Kobiety Wolności” jest Anna Eichler z RedSheels – pierwszej w Polsce kobiecej agencji muralowej. Projekt stworzyła wspólnie z Sabiną Twardowską, która narysowała najważniejsze postaci kobiet, korzystając ze zdjęć znalezionych w archiwach, udostępnionych przez byłe opozycjonistki lub przez ich rodziny. Przy realizacji projektu pracowali również artyści z Gdańska.

Pomysłodawcami malowidła są Pomorska Kolej Metropolitalna i Samorząd Województwa Pomorskiego. Powstanie muralu jest jednym z wydarzeń zorganizowanych przez Samorząd Województwa Pomorskiego w ramach ogłoszonego w 2019 r. przez pomorski sejmik „Roku Wolności i Solidarności”.

Partnerami są „Gazeta Wyborcza Trójmiasto” oraz „Wysokie Obcasy” – organizatorzy ogólnopolskiej akcji „Kobiety na mury”, w ramach której powstaje niezwykły szlak murali portretujący kobiety, które zmieniły historię swojego regionu, Polski, a nawet świata. Prace pojawiają się w różnych miastach Polski, z którymi ich bohaterki były związane. W zeszłym roku powstały malowidła w Katowicach – z podobizną Jolanty Wadowskiej-Król, we Wrocławiu – z wizerunkiem Wandy Rutkiewicz oraz w Warszawie – z podobizną Kory. W tym roku stworzono już dwa malowidła w Rybniku – z wizerunkiem Lidii Grychtołównej oraz Anny Kozub.

W związku z odsłonięciem muralu „Gazeta Wyborcza Trójmiasto” przygotowała dla swoich czytelników broszurę z artykułami o projekcie i sylwetkami bohaterek, która ukaże się w Trójmieście wraz z sobotnim wydaniem dziennika. A już od piątku, 5 lipca br. w serwisie Wysokieobcasy.pl internauci znajdą specjalną sekcję poświęconą „Kobietom Wolności”, w której prezentowane będą sylwetki działaczek opozycyjnych w czasach PRL.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *