Za wschodnią granicą – kolekcja dokumentów Canal+ online
Niepodległościowe walki na wschodzie Europy trwają od dekad. Wiele krajów postsowieckich stara się uwolnić ostatecznie spod rosyjskich wpływów, a stawiany opór doprowadzał niejednokrotnie do aktów przemocy — od brutalnego tłumienia ulicznych protestów, odwetów na poszczególnych działaczach wolnościowych, po wojnę w Ukrainie, której dramat świat ogląda już od roku. Realia życia za wschodnią granicą przybliżają dokumenty dostępne w serwisie CANAL+ online.
Im bliżej rocznicy rozpoczęcia wojny w Ukrainie, tym bardziej zdajemy sobie sprawę, jak wciąż bliski i ważny jest to temat, nie tylko z perspektywy sytuacji geopolitycznej, ale przede wszystkim jej mieszkańców – ludzi i zwierząt. 9 ŻYĆ to poruszający film dokumentalny, który wydarzenia z frontu przedstawia oczami naszych czworonożnych przyjaciół. Kiedy ziemia zaczęła drżeć od rosyjskich bomb, wiele osób uciekało, zostawiając dorobek życia, a także swoje zwierzęta, wierząc, że to jedynie chwilowe i za moment wszystko wróci do normy. Jak wiemy, tak się nie stało, a w gospodarstwach, mieszkaniach, na ulicach i w ogrodach zoologicznych zostały stworzenia, zdane jedynie na siebie.
Wtedy z pomocą ruszyli ukraińscy aktywiści. W dokumencie przedstawiono 9 wyjątkowych historii ludzi, którzy z poświęceniem ratują chore, sparaliżowane, nierzadko agresywne zwierzęta. Wolontariusze śledzą wpisy na grupach na telegramie i ruszają po porzucone czworonogi. Poznamy m.in. historię kota, który przez 4 dni zamknięty był w samochodzie bez wody i jedzenia, ale dzięki poświęceniu ludzi, udało się go uratować.
Premiera filmu dokumentalnego 9 ŻYĆ już 24.02 o godz. 20:00 w CANAL+ PREMIUM oraz następnego dnia w serwisie CANAL+ online
Ukraińskie miasto Bucza, symbol rosyjskiej agresji z 2022 roku, w którym dokonano niewyobrażalnych zbrodni na ludności cywilnej, powraca do życia w filmie GDY WIOSNA ZAWITAŁA DO BUCZY. To właśnie tu śmierć poniosły setki osób, których ciała spoczywają w masowych grobach, a świadectwa ocalałych wstrząsnęły opinią publiczną. Ci, którzy przeżyli, powracają do miasta, do swoich domów i na nowo próbują odnaleźć się w codzienności. Jednak wojna jest tu wciąż żywa, o czym podczas powrotu pierwszych mieszkańców, brutalnie przypominają ciała zabitych leżące na ulicach oraz zrujnowane domy i mieszkania. To właśnie od pogrzebania bliskich, a wraz z nimi wstrząsających wspomnień, muszą rozpocząć „nowe” życie.
Autorem filmu jest Markus Lenz, niemiecki reżyser, który w swej twórczości historię ludzi opowiada przez pryzmat miejsc z nimi związanych. Tak było w przypadku filmu „Pogranicze” z 2020 roku, w którym sam po trzydziestu latach wrócił nad Nysę i Odrę, by zobaczyć, jak zmieniło się życie mieszkańców polsko-niemieckiego poganiacza. Również w GDY WIOSNA ZAWITAŁA DO BUCZY na pierwszym planie znajdują się ludzie, problemy, z jakimi się zmagają i marzenia, o których nieśmiało mówią: własna kuchnia czy koleżanka w szkolnej ławce.
GDY WIOSNA ZAWITAŁA DO BUCZY w piątek 24.02 o godz. 20:45 w CANAL+ PREMIUM oraz następnego dnia w serwisie CANAL+ online
Symbolem ukraińskiego oporu i odwagi w dobie wojny jest również bez wątpienia prezydent Wołodymyr Zełenski. U progu swej politycznej kariery, były aktor komediowy był przez swoich oponentów traktowany z wyższością. Wielu jego wybór na najwyższy urząd w kraju traktowało niemal jak kolejny żart. Dziś jednak w oczach całego świata jest mężem stanu, który w chwili próby stanął na wysokości zadania. Jego portret ZEŁENSKI stworzyło trzech francuskich filmowców Nicolas Fresco, Arthur Genre i Willy Papa.
Żartem nie był również, choć pewnego komizmu odmówić mu nie można, sposób, w jaki postanowiono pozbyć się innego przeciwnika kremlowskiej władzy. Agenci FSB próbowali uśmiercić Aleksieja Nawalnego trucizną w bieliźnie. Historię tego zamachu opowiada nasycony czarnym humorem dokument NAWALNY- WRÓG PUTINA NR 1, którego reżyserem jest nagrodzony Oscarem Jon Blair.
Walka o wolność na wschodzie to walka tak mężczyzn, jak i kobiet. Wiele z nich z równą co ich bracia, mężowie i ojcowie odwagą chwyciło za broń w obronie swych rodzin. Ich próbę odnalezienia się w zdominowanym przez mężczyzn wojskowym środowisku opowiada dokument CZUŁE WOJOWNICZKI. Reżyserka Marija Stonyte towarzyszy trzem ochotniczkom z Litwy, które po aneksji Krymu przez Rosję postanowiły odbyć dziewięciomiesięczny wyczerpujący trening w położonej na uboczu bazie.
Doświadczenie wojny pozostaje z człowiekiem na zawsze, a każdy dzień staje się kolejną walką – tym razem o powrót do normalności. Opowiada o tym polsko-niemiecka produkcja dokumentalna SYNDROM HAMLETA, której twórcy, nagrodzony Orłem duet Elwira Niewiera i Piotr Rosołowski, podążają za Rosą, młodą ukraińską reżyserką, która chce wystawić „Hamleta” i podróżując po kraju, szuka swojego głównego bohatera. To historia młodych Ukrainek i Ukraińców z pokolenia Majdanu, którzy przygotowując spektakl, starają się przepracować traumy związane z wojną w Donbasie.
W specjalnej kolekcji CANAL+ online dostępne są również dokumenty: SYNDROM HAMLETA, TRUDNE ROZSTANIE, STREET ART: DZIECIOM W DONBASIE, ROSJA KONTRA ROSJA, BIAŁORUŚ. KRÓTKI SEN O WOLNOŚCI, MOJA WOJNA, UPADEK ZWIĄZKU RADZIECKIEGO.