Technologia - Promocje

Zielona flaga nad torem w Indianapolis zwiastuje uruchomienie sieci 5G

Verizon i Ericsson (NASDAQ: ERIC) wykorzystają tegoroczną edycję legendarnego wyścigu Indianapolis 500 do tego, by ocenić wpływ, jaki technologia 5G może wywrzeć w przyszłości na codzienne życie rodzin i fanów sportu.
 

  • Dzień przed 101. edycją wyścigu Indianapolis 500 Verizon i Ericsson testują technologię 5G która działa w jednym z domów położonych tuż obok toru Indianapolis Motor Speedway.
  • Zastosowano w niej bramę domową wykorzystującą testową wersję platformy Intel® 5G Mobile oraz technologię Intel®, która pozwala na przesyłanie na żywo streamu z rozgrywającej się na torze akcji w standardzie Virtual Reality (VR) oraz sygnału wideo 360 stopni w wysokiej rozdzielczości 4K.
  • W filmie promocyjnym nakręconym na torze Indianapolis Motor Speedway, samochód startujący w barwach firmy Verizon i podłączony do 5G udowadnia, że owa znajdująca się w fazie przedkomercyjnej technologia pozwala na uzyskanie dostępu do szerokopasmowej sieci nawet przy bardzo dużych prędkościach.

Jeden z domów położonych w miejscowości Speedway w stanie Indiana, w bezpośrednim sąsiedztwie sławnego toru Indianapolis Motor Speedway, jest miejscem przedkomercyjnych prób technologii 5G prowadzonych przez firmę Verizon. W jego wnętrzu, Verizon, Ericsson oraz Intel Corporation pokażą jak konsumenci będą mogli wykorzystywać charakteryzującą się niską latencją sieć o przepustowości wielu gigabitów na sekundę do oglądania wydarzeń sportowych na żywo, w technologii Virtual Reality 360 stopni oraz w rozdzielczości 4K. Transmisja na żywo z eksperymentalnego domu zostanie przeprowadzona na Facebooku 24 maja o godzinie 19:30 czasu środkowoeuropejskiego.
Można ją będzie oglądać tutaj.
Bramę, za pomocą której dom został podłączony do sieci 5G dostarczyła firma Intel. Jej rozwiązanie oparte jest na testowej wersji platformy Intel 5G Mobile oraz na firmowej technologii sieciowej. Sieć Intela umożliwia prowadzenie na żywo streamingu wideo 360 stopni. Obraz z toru przekazywany jest do ekranów umieszczonych w osobistych wizjerach użytkowników. Jest to tylko przedsmak tego, czego użytkownicy technologii VR będą mogli doświadczyć dzięki sieci 5G.
Przy prędkościach przewyższających nawet o 100 razy te, z jakimi działają dzisiejsze rozwiązania, klienci mieszkający w domach podłączonych do sieci 5G uzyskają dostęp do takich usług, jak zapewniające liczony w gigabajtach na sekundę, szerokopasmowy, bezprzewodowy transfer danych wychodzących. Takie szybkości transferów wychodzących pozwolą na korzystanie z aplikacji sterujących kamerami monitoringu, które zapisują dane w chmurze. Lepiej działać będą także usługi wirtualnej i wzmocnionej rzeczywistości, nie mówiąc już o całej gamie pozostałych urządzeń stanowiących element Internetu Rzeczy, które na pewno odmienią codzienne życie konsumentów, zapewniając im zupełnie nowy poziom komfortu i bezpieczeństwa.
W przyszłości sieć 5G odmieni także całkowicie doświadczenia kierowców, mechaników oraz widzów pasjonujących się wyścigami rozgrywanymi w ramach serii Verizon IndyCar. Po uruchomieniu systemu 5G, sieć będzie w stanie prowadzić streaming sygnału wideo 360 stopni na żywo. Przekazywane będą też dane z setek rozmieszczonych w samochodach oraz na ciałach kierowców czujników. Dzięki temu fani poczują się tak, jakby sami zajmowali miejsce w fotelu kierowcy.  Z nowej usługi będą także korzystały zespoły wyścigowe, które będą w stanie reagować na sytuację na torze w czasie rzeczywistym, co pozwoli im na uzyskiwanie lepszych rezultatów i podniesie poziom bezpieczeństwa. Choć standard 5G nie jest jeszcze oferowany poza testową instalacją na torze Indianapolis Motor Speedway, to zademonstrowanie możliwości nowej technologii podczas przygotowań do najsłynniejszego na świecie wyścigu samochodowego doskonale pasuje do charakteru innowacyjnego rozwiązania sieciowego.
„Verizon jest zdecydowanym liderem w dziedzinie nowości technologicznych – oferuje mi możliwość utrzymywania nieustannej łączności z cyfrowym światem, zarówno w samochodzie wyścigowym, jak i na zwykłej drodze. Nie mogę się już doczekać testów nowej, bezprzewodowej usługi 5G podczas wyścigu Indianapolis 500”wyjaśnia Will Power, kierowca samochodu nr 12 biorącego udział w serii Verizon IndyCar w barwach zespołu Verizon Team Penske Dallara/Chevrolet. „Indianapolis to świątynia szybkości i miejsce, w którym testowane są najnowsze rozwiązania techniczne stosowane w wyścigach INDYCAR. Dlatego też przygotowania do 101. edycji wyścigu Indianapolis 500 są doskonałą okazją do sprawdzenia możliwości superszybkiej sieci 5G.”
„Przesyłanie danych poprzez sieci mobilne jest znakiem XXI wieku. Verizon i Ericsson oferują coś więcej niż 4G, przygotowując się już do wymagań, jakie będzie ze sobą niosła era Internetu Rzeczy” – zauważa Adam Koeppe, Wiceprezes ds. Planowania Sieci w firmie Verizon. „Nasza nowa sieć przyczyni się do rozwoju wielu nowych usług – od automatycznych samochodów, poprzez sprawniejszą komunikację, aż po rozrywkę oferowaną pasażerom. Będzie przy tym działać niezwykle szybko i niezawodnie – tak jak każdy zwycięzca wyścigu Indianapolis 500.”
Firmy Verizon i Ericsson przeprowadziły również test sieci 5G przy dużej prędkości, udowadniając, że technologia ta doskonale sprawdzi się nie tylko w warunkach stacjonarnych i będzie mogła być stosowane w smartfonach, samochodach oraz innych cyfrowych urządzeniach mobilnych. Podczas testu uzyskano stabilną prędkość transmisji 6,4 Gb/sek w samochodzie poruszającym się z prędkością ponad 100 km/h. Uzyskanie takich wyników było możliwe dzięki zastosowaniu zaawansowanych rozwiązań radiowych, antenowych i komputerowych firmy Ericsson, w tym specjalnej technologii kształtowania i śledzenia wiązki.
Materiał filmowy – zarejestrowany na torze Indianapolis Motor Speedway – demonstruje widzom elementy technologii 5G, takie jak chociażby inteligentna antena. Zamiast przesyłania informacji w sposób rozproszony, na dużym terenie, sieć 5G wykorzystuje śledzenie wiązki – dane są kierowane do konkretnego użytkownika, w nieprzerwany sposób, nawet jeśli ten porusza się z dużą prędkością po autostradzie.
Per Narvinger, Dyrektor ds. Systemów Sieciowych firmy Ericsson, stwierdza: „Ericsson współpracuje z firmą Verizon, nieustannie rozszerzając możliwości 5G oraz dążąc do komercyjnego wdrożenia usługi za pomocą odpowiednio przygotowanych sieci.  Technologia 5G udostępni zupełnie nowe możliwości użytkownikom prywatnym oraz firmom. Dzięki niej nasz świat stanie się bezpieczniejszy, wydajniejszy i bardziej przyjazny dla środowiska.”
Asha Keddy, Wiceprezes i Dyrektor Zarządzający ds. Standardów Nowej Generacji w Intel Communications and Devices Group, dodaje: „Sieci 5G pozwolą nam cieszyć się nieznanymi dotąd możliwościami. Rzeczywistość wirtualna w jakości 4K oraz ultraszybki, szerokopasmowy internet bezprzewodowy to także ogromna szansa dla świata biznesu. Intel, Verizon i Ericsson współpracują ze sobą testując nowe rozwiązania – a wszystko po to, by nasza wizja inteligentnych i połączonych siecią urządzeń stała się rzeczywistością.”
Bezprzewodowa sieć piątej generacji (5G) umożliwi stacjonarną i mobilną transmisję szerokopasmową charakteryzującą się niskim poziomem latencji. Pozwoli na obsługiwanie, na masową skalę, urządzeń podłączonych do Internetu Rzeczy (IoT), odmieniając tym samym oblicze i sposób działania wielu współczesnych branż.
Verizon Communications Inc. (NYSE, Nasdaq: VZ) z siedzibą w Nowym Jorku zatrudnia 161.000 pracowników. Przychody firmy osiągnęły w 2016 roku poziom niemal 126 mld USD. Verizon jest operatorem najbardziej niezawodnej sieci komórkowej w USA, która posiada 113,9 mln abonentów. Firma oferuje również usługi komunikacyjne i rozrywkowe wykorzystujące szerokopasmowy Internet mobilny, jest operatorem pierwszej w kraju sieci opartej wyłącznie na światłowodach i zapewnia swoim klientom na całym świecie szeroką gamę zintegrowanych rozwiązań biznesowych. ####
INTERNETOWE CENTRUM INFORMACYJNE VERIZON: Informacje prasowe, reportaże, notki biograficzne kadry kierowniczej oraz dane kontaktowe dla mediów można znaleźć w internetowym Centrum Informacyjnym Verizon, pod adresem www.verizon.com/news/. Informacje prasowe są również dostępne za pośrednictwem serwisu RSS. Można je zamówić na stronie www.verizon.com/about/rss-feeds/.
Firma Ericsson jest światowym liderem w dziedzinie technologii i usług telekomunikacyjnych. Jej siedziba mieści się w stolicy Szwecji, Sztokholmie.  Nasza organizacja zatrudnia ponad 11.000 ekspertów, którzy oferują innowacyjne rozwiązania i usługi klientom w 180 krajach. Wspólnie budujemy naszą sieciową przyszłość, pozwalającą osiągnąć pełen potencjał zarówno osobom prywatnym, jak i poszczególnym branżom rynku. W 2016 roku sprzedaż netto osiągnęła poziom 222.6 mld SEK (24,5 mld USD). Akcje firmy Ericsson są notowane na giełdach Nasdaq Sztokholm oraz NASDAQ w Nowym Jorku. Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie www.ericsson.com.
Intel jest znakiem towarowym Intel Corporation zastrzeżonym w Stanach Zjednoczonych oraz innych krajach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *