Radio

Znamy finalistów VIII edycji konkursu Megafon Radia Kraków

Podczas finałowego koncertu, który się 24 czerwca w ramach „Wianków – święta muzyki” zagrają Flue, Meeow i Vent. Flue – z powodów niezależnych od organizatorów – zastąpi zespół Balkanscream, który początkowo znalazł się w finałowej trójce. To grupa, która znalazła się na szczycie listy rezerwowej podczas obrad jury, decydującego o nazwach finalistów 8. edycji Megafonu.
 
Flue, Meeow i Vent – to trzy małopolskie zespoły, które decyzją Jury w składzie:
Paulina Bisztyga- szefowa Off Radia Kraków, dziennikarka Radia Kraków, artystka śpiewająca Maja Łapuszyńska- Krakowskie Biuro Festiwalowe Tomasz Buszewski- kierownik redakcji muzycznej Radia Kraków – zakwalifikowały się do finału VIII edycji konkursu Radia Kraków MEGAFON dla młodych zespołów z Małopolski.
“Mieliśmy przyjemność słuchać samych profesjonalistów. Słuchaliśmy osobno, nie kontaktowaliśmy się, a wbrew pozorom spotkaliśmy się z jurorami w połowie drogi” – mówiła Maja Łapuszyńska.
A że w tym roku Megafon łączy siły z krakowskimi Wiankami, finałowy megafonowy koncert, który wyłoni laureata konkursu, odbędzie się 24 czerwca o godz. 17.00 na Rynku Podgórskim w ramach wiankowej „Sceny Debiutantów”. Podczas koncertu najlepsze zespołu VIII edycji Megafonu zawalczą m.in. o 20 godzin w studiu nagrań Radia Kraków oraz 3 koncerty w najlepszych małopolskich klubach. Koncertową formę Flue, Meeow i Vent ocenią: Agnieszka Barańska – prowadząca program „Megafon”, Maja Łapuszyńska  – Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Jarek Szubrycht – redaktor naczelny „Gazety Magnetofonowej”.
Oprócz finalistów megafonowych, 24 czerwca na Scenie Debiutantów swoje dokonania zaprezentują także zespoły krakowskie, które pierwsze koncertowe kroki mają już za sobą, jednak ciągle walczą o możliwość występu przed szerszą publicznością. Zagrają Gypsy and the Acid Queen oraz Cheap Tobacco. Na finał wystąpi młody wokalista i kompozytor charakteryzujący się oryginalną barwą głosu – Piotr Zioła. Jego debiutancki album „Revolving Door” ukazał się wiosną 2016 a w 2017 roku został nagrodzony Fryderykiem w kategorii „Fonograficzny debiut roku”.
Koncert finałowy VIII edycji konkursu Megafon – zagrają Flue, Meeow i Vent
Sobota, 24 czerwca, godz. 17.00 w ramach Sceny Debiutantów „Wianków – święta muzyki”
Zespół FLUE powstał jako efekt wcześniejszej współpracy sesyjnej muzyków: Marcina Przeplasko a.k.a DJ Plash, Piotra Bolanowskiego a.k.a. Bolan, Grzegorza Sipiory oraz Damiana Niewińskiego. Połączenie czterech całkiem różnych osobowości dało mie­szankę wybuchową, której owocem jest autorski materiał, nawiązujący stylistycznie do muzyki lat 70.-80. XX wieku (brudny funk, jazz, hip hop, disco) i − poprzez zespolenie instrumentów klawiszowych, basu, perkusji, padów perkusyjnych, gramofonów oraz samplera − oscylujący w efekcie pomiędzy oldschoolem a nowoczesnością.
Grupa ma na koncie występy na różnych imprezach muzycznych (m.in. Kaunas Jazz Festival, Good Vibe Festival, Oubreak Europe, Jabra Style Season, T-Mobile Electronic Beats IDA World Dj Championship 2016, eliminacjach do największej na świecie imprezy streetdance’owej Juste Debout 2017 Bratislava, Lublin Jazz Festival i wielu innych).
 

 
MEEOW to skład eksperymentujący z muzyką, poszukujący nowych rozwiązań, odważnie łączący klasykę i elektronikę. Poruszający się w stylistyce jazzowo – ambientowo – trip-hopowej.
Na swoim koncie ma już wiele koncertów w krakowskich klubach muzycznych, supporty przed takimi gwiazdami jak L.U.C, Marika, Gooral, KULT, czy Fisz/Emade/Waglewski. Zespół tworzy siedmioro muzyków, w tym beatboxer.
 

 
VENT  istnieje od 2010 roku w Krakowie. Vent oznacza wiatr i porywa swoją muzyką w różne odcienie emocji. Vent bywa zimny i chłodny, po czym po chwili rozpala do czerwoności alternatywną energią. Tworzy piosenki o zagubieniu, szczęściu, szaleństwie i miłości.
W 2011 roku zespół Vent został zwycięzcą Faza Festiwal w Katowicach oraz był laureatem przeglądu zespołów muzycznych RockRebel w Krakowie. W swoim dorobku mają koncerty na jednej scenie z Myslovitz, Comą, Czesław Śpiewa, Akurat.
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *