3. urodziny TVP Dokument z wyjątkowymi premierami w grudniu (wideo)
TVP Dokument z okazji 3. urodzin przygotował wiele wyjątkowych premier w grudniu. We wtorkowym paśmie „Barbara Włodarczyk zaprasza” widzowie staną oko w oko z ułomnościami systemu zdrowotnego USA, z zagrożeniami, jakie niosą najnowsze technologie, zapoznają się z wynikami najnowszych badań nad ludzkim mózgiem i odwiedzą Monako — kraj, który silnie działa na rzecz ochrony środowiska. Wśród nowości nie zabraknie tematyki przyrodniczo-podróżniczej. W ofercie kanału znajdą się: „Tajemnicze historie mumii” czy niesamowite miniserie „Dzika Wielka Brytania” oraz „Dzika Kuba”. Pojawią się również premierowe odcinki „Polskiego dziedzictwa” z mającym polskie korzenie realizatorem filmów dokumentalnych propagujących polską kulturę i historię, Stefanem Tompsonem.
W cyklu „Barbara Włodarczyk zaprasza” na widzów czekają aż 4 premiery.
5 grudnia o godz. 21:25 film „Pieniądze albo życie: czyli jak się leczyć w USA” opowie o zdumiewająco dysfunkcyjnym systemie zdrowotnym w USA. Amerykański model opieki zdrowotnej został stworzony z myślami politycznymi i biznesowymi, a jego ofiarami padają każdego dnia zwykli obywatele.
12 grudnia o godz. 21:20 dokument „Świat pod nadzorem, czyli opowieść o wykorzystywaniu najnowszych technologii do obserwacji i śledzenia ludzi”. Film ukazuje międzynarodowe śledztwo w tej sprawie i koncentruje się na wpływie tych technologii na wolność obywateli.
19 grudnia o godz. 21:20 film „Neuroplastyczność. Rewolucja” pokaże, jak… naprawić swój mózg. To podsumowanie najważniejszych badań w dziedzinie z ostatnich lat, a zaproszeni naukowcy i badacze wyjaśnią, jak wykorzystać zasady uczenia się i zapewnić optymalne warunki dla zdrowego mózgu.
26 grudnia o godz. 21:40 na widzów czeka film dokumentalny „Monako, księstwo i oceany”, czyli opowieść o kraju, który znajduje się trochę poza radarem światowej polityki, a najważniejsze problemy XXI wieku przewidział już ponad 100 lat temu. Monako od dawna przywiązuje ogromną wagę do kwestii ochrony środowiska, zmian klimatu, ochrony oceanów i zwierząt w nim żyjących.
W sobotnie popołudnia w TVP Dokument nie zabraknie również filmów przyrodniczo-podróżniczych. Szczególną uwagę warto zwrócić na premierowe emisje takich filmów jak: „Tajemnicza historia mumii. Mumia Guanczów” (2 grudnia, godz. 14:50) oraz jego drugą część – „Tajemnicza historia mumii. Złota mumia” (9 grudnia, godz. 14:45), czyli nagradzane za granicą dokumenty o nowych odkryciach i tajemnicach mumii.
„Nausicaa. Oceanarium przyszłości” (9 grudnia, godz. 15:50) to z kolei opowieść o największym i najbardziej innowacyjnym akwarium w Europie, czyli miejscu, gdzie łączą się nauka, rozrywka i ochrona oceanów. W filmie „Siedem dni na Marsie” (16 grudnia, godz. 15:55) profesor Brian Cox spędza bezprecedensowy tydzień w NASA Jet Propulsion Laboratory, spotykając się z zespołem odpowiedzialnym za misję Perseverance. Widzowie będą mogli wspólnie z NASA szukać śladów życia na Czerwonej Planecie.
Również w środku tygodnia TVP Dokument zaspokoi głód podróży i obcowania z przyrodą. „Dzika Wielka Brytania” (18-27 grudnia, od poniedziałku do piątku, godz. 14:05) jest 8-odcinkowym cyklem dokumentalnym pokazującym Wyspy Brytyjskie w niespotykany dotąd sposób. Każdy odcinek to oddzielna opowieść o wyspach, górach, lasach, jeziorach, rzekach, miastach czy wsiach Wielkiej Brytanii. „Dzika Kuba” (28-29 grudnia, godz. 14:45) – dwuczęściowy dokument o perle Karaibów – Kubie. To podróż do zagubionego świata, który wkrótce może zniknąć na zawsze. Niezależnie od polityki, izolacja Kuby stworzyła naturalną cytadelę na Karaibach, wyspę naprawdę oddzieloną.
TVP Dokument niezmiennie zaprasza również na kontynuacje premierowych produkcji. Cykl „Polskie dziedzictwo” (niedziele, godz. 18:30) trwa, a Stefan Tompson zdecydowanie nie pokazał jeszcze wszystkich śladów Polski za granicą. To doskonała okazja, by odkryć je razem z nim!
foto. TVP Dokument