Koprodukcja Canal+ „Zimna wojna” z największą liczbą nominacji do Europejskiej Nagrody Filmowej
Najnowszy film Pawła Pawlikowskiego osiągnął kolejny międzynarodowy sukces! Tym razem “Zimna wojna” otrzymała aż 5 nominacji do Europejskich Nagród Filmowych, które zostaną wręczone 15 grudnia tego roku. Obraz z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem w rolach głównych został wyróżniony w najważniejszych kategoriach, co uczyniło go faworytem tegorocznej edycji.
W kategorii Najlepszy Film Europejski „Zimna wojna” zmierzy się z filmami: “Border” (Szwecja, reż. Ali Abbasi), “Dogman” (Francja, reż. Matteo Garrone), “Girl” (Belgia, Holandia, reż. Lukas Dhont) i “Happy as Lazarro” (Francja, Niemcy, Szwajcaria, reż. Alice Rohrwacher). Szanse na Europejską Nagrodę Filmową ma również Paweł Pawlikowski, który został nominowany w kategoriach Najlepszy Reżyser i Najlepszy Scenarzysta. O europejskie Oscary zawalczą także Joanna Kulig w kategorii Najlepsza Aktorka i Tomasz Kot w kategorii Najlepszy Aktor.
Europejska Nagroda Filmowa (EFA) to najbardziej prestiżowa nagroda przyznawana europejskim produkcjom. Pełna lista nominowanych filmów i twórców znajduje się na stronie internetowej Europejskiej Akademii Filmowej .
Nagrody EFA 2018 zostaną przyznane w sobotę, 15 grudnia w Sewilli. Zwycięzcy zostaną wybrani wskutek głosowania, w którym weźmie udział 3,5 tysiąca członków Europejskiej Akademii Filmowej.
“Zimna wojna” jest również tegorocznym polskim kandydatem do Oscara® w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Produkcja zdobyła także Złote Lwy oraz nagrody za najlepszy montaż i dźwięk na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a Paweł Pawlikowski otrzymał nagrodę dla najlepszego reżysera podczas tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes.
„Zimna wojna” opowiada historię wielkiej i trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie potrafią ze sobą być i jednocześnie nie mogą być bez siebie. W ich role wcielają się Tomasz Kot i Joanna Kulig, którym na ekranie partnerują Agata Kulesza i Borys Szyc. Wydarzenia pokazane w „Zimnej wojnie” rozgrywają się latach 50. i 60. XX wieku, w Polsce i budzącej się do życia Europie, a w ich tle wybrzmiewa wyjątkowa ścieżka dźwiękowa, będąca połączeniem polskiej muzyki ludowej z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku.