“Największy współczesny odkrywca”, sir Ranulph Fiennes, powraca! W 50. rocznicę swojej słynnej wyprawy do źródeł Nilu postanowił ponownie przebyć tę samą trasę. Tym razem zabiera na nią jednak nietypowego towarzysza – swojego kuzyna Josepha Fiennesa, aktora znanego z „Opowieści podręcznej” czy „Zakochanego Szekspira”. Czy hollywoodzki aktor odnajdzie w sobie ducha odkrywcy i poradzi sobie w starciu z niebezpieczeństwami, jakie niesie ze sobą pustynia?
Sir Ranulph Fiennes jest uznawany za największego współczesnego odkrywcę. Bez żadnego wsparcia wyruszył na biegun północny, odkrył zaginione miasto w Omanie i jako jedyny człowiek odbył podróż dookoła świata od bieguna do bieguna korzystając wyłącznie z transportu lądowego i morskiego. 50 lat temu podróżował po Egipcie wzdłuż biegu Nilu. Po wielu latach postanawia ponownie pokonać tę trasę w towarzystwie swojego kuzyna, Josepha Fiennesa, znanego aktora teatralnego i kinowego oraz zdobywcy wielu filmowych nagród. Obaj śmiałkowie będą podążać szlakiem słynnej ekspedycji z 1969 roku i tak jak wtedy, ich głównym środkiem transportu będzie land rover. Przygody kuzynów przypominają historię mistrza i ucznia. Po drodze spotykają niebezpieczne zwierzęta, pokonują samochodem wydmy Sahary, spędzają samotnie noc we wnętrzu Wielkiej Piramidy i przeciskają się przez klaustrofobiczne korytarze odkrytego niedawno starożytnego grobowca w Al-Minja, którego jeszcze niemal nikt nie miał okazji zobaczyć. Sir Ranulph wielokrotnie wystawia Josepha na próby – zabiera go na lekcję tradycyjnej egipskiej sztuki walki z użyciem ponadmetrowych kijów, sprawdza jego umiejętności jako kierowcy na wydmach i każe mu stanąć oko w oko z wężami i skorpionami.
Bardzo cieszę się, że mogę ponownie pokonać trasę ekspedycji z 1969 roku, tym razem w towarzystwie mojego kuzyna Joe i ekipy National Geographic. Wiem z własnego doświadczenia, że Egipt jest dla odkrywcy fascynującym miejscem i właśnie dlatego chciałbym pokazać go Joe i samemu zobaczyć, jak bardzo zmienił się w ciągu ostatnich 50 lat” – powiedział Sir Ranulph Fiennes.
Joseph Fiennes, który jest także producentem serii, dodał: Cieszę się, że mogę wyruszyć w podróż z ekipą National Geographic i moim kuzynem, Ranulphem. Każdy młody człowiek marzy o tym, żeby wziąć udział w ekspedycji w towarzystwie wielkiego współczesnego odkrywcy.
„Wielka egipska wyprawa ” – premiera w niedzielę 7 kwietnia o godz. 22:00 na kanale National Geographic
Omówienia odcinków:
Odcinek 1: premiera w niedzielę, 7 kwietnia o godz. 22.00 na antenie National Geographic
Pierwszym wyzwaniem Josepha w Egipcie jest przejazd przez zakorkowaną Aleksandrię. To pozornie błahe zadanie jest praktycznie niewykonalne, bo w godzinach szczytu na ulice metropolii wyjeżdża co dziesiąty samochód na egipskich numerach. Po opuszczeniu miasta Joseph i Sir Ranulph jadą samochodem przez Saharę nazywaną często Wielkim Morzem Piasku. Sir Ranulph chce przy tej okazji sprawdzić, czy Joseph poradzi sobie na piaszczystych wydmach. Sir Ranulph i Joseph zbaczają z drogi, żeby odwiedzić Al-Alamajn, miejsce wielkiej bitwy II wojny światowej. To dla Sir Ranulpha wyjątkowe miejsce, bo pod Al-Alamajn walczył jego ojciec. W Kairze Sir Ranulph przygotował dla Josepha kolejne wyzwanie. W stolicy Egiptu zabiera go do miejsca, w którym roi się od mięsożernych pająków, śmiertelnie jadowitych skorpionów i węży. Ich ukąszenie wywołuje śmiertelny w skutkach krwotok z oczu. Aktor nie jest więc zachwycony atrakcją zapewnioną przez towarzysza podróży. Później podróżnicy jadą do miasta Al-Minja, gdzie Sir Ranulph umówił się na spotkanie z lokalnym archeologiem. Naukowiec zabiera ich do labiryntu podziemnych grobowców, które odkryto zaledwie rok wcześniej.
Odcinek 2: premiera w niedzielę 14 kwietnia o godz. 22.00 na antenie National Geographic
Drugi etap podróży rozpoczyna się w jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc na świecie… pod piramidami w Gizie. Sir Ranulph przygotował dla Josepha kolejną niespodziankę. Nie tylko udało mu się zdobyć pozwolenie na rozbicie obozu pod szczytami piramid, ale otrzymał także zgodę na wejście do ich wnętrza. Razem z Josephem spędzi w środku całą noc, oglądając wnętrza spowitych mrokiem, tajemniczych grobowców, które są niedostępne dla zwykłych zwiedzających. Później Sir Ranulph i Joseph przyjeżdżają do Luksoru, gdzie zanurzają się w lokalnej kulturze. Podczas służby w jednostkach specjalnych Sir Ranulph był szkolony z technik walki w przestrzeniach zamkniętych. Zbiegiem okoliczności Luksor jest kolebką jednej z najstarszych sztuk walki świata znanej jako tahtib. Joseph bierze do ręki ponadmetrowy kij i stara się powtarzać ruchy za egipskim instruktorem, a kiedy poznaje już podstawową technikę, postanawia przetestować ją na Sir Ranulphie. Joseph zbacza nieco z drogi i oddala się od Doliny Nilu, żeby zobaczyć Morze Czerwone, ale Sir Ranulph piętrzy przed nim kolejne przeszkody. Podróżnik wybrał trasę, która prowadzi przez położony na odludziu Park Narodowy Wadi Gemel. W labiryncie skał i suchych korytach rzek pełno jest jadowitych węży i skorpionów. Po nocy spędzonej na kempingu Sir Ranulph stawia przed Josephem nowe wyzwanie. Aktor ma dotrzeć na wybrzeże Morza Czerwonego wysłużonym samochodem terenowym, a przygotowana dla niego trasa będzie prawdziwym sprawdzianem jego umiejętności jazdy terenowej.
Odcinek 3: premiera w niedzielę 21 kwietnia o godz. 22.00 na antenie National Geographic
Podczas kolejnego etapu podróży Joseph i Sir Ranulph odwiedzają położony niedaleko południowej granicy Egiptu Asuan. Starożytne miasto znajduje się w pobliżu słynnej tamy, której budowę zakończono w latach 60. XX wieku, ale Sir Ranulph nie przewidział na miejscu czasu wolnego ani żadnych wycieczek. Chce, żeby Joseph popłynął w górę Nilu tradycyjną egipską feluką i poddał próbie swoje żeglarskie umiejętności na niebezpiecznym odcinku rzeki, pełnym zdradliwych głazów. Później Sir Ranulph zabiera Josepha do Silseli, zabytkowego obiektu, w którym wiele wieków wcześniej składano ofiary ze zwierząt i ludzi. Z myślą o tym Sir Ranulph przygotował dla Josepha kolejny test – tym razem aktor ma rozbić namiot na brzegu Nilu. Największym zagrożeniem nie będą tym razem skorpiony i węże, ale to, co jest niewidocznie gołym okiem – roznoszone przez komary wirusy, bilharcjoza przenoszona przez żyjące w wodzie pasożyty, tyfus i wścieklizna. Ostatnie zadanie Josepha będzie dla niego największym wyzwaniem. Sir Ranulph wysyła go na pustynię, która otacza pełne krokodyli Jezioro Nasera. Jest to miejsce, gdzie 50 lat wcześniej jeden z członków ekspedycji Sir Ranulpha nieomal stracił życie.