MediaZapowiedzi TV

Czerwiec na kanale National Geographic

Czerwiec na kanale National Geographic będzie należał do najbardziej niezwykłych historii, które mogłyby stanowić gotowe scenariusze na trzymający w napięciu film. Wiele z nich doczekało się zresztą hitowych ekranizacji, jak było np. w przypadku lądowania w Normandii, wielokrotnie pokazywanego w spektakularnych hollywoodzkich superprodukcjach. My przyjrzymy się D-Day od strony historycznej i dokumentalnej w bloku programowym „Rocznica D-Day”, a także w serii „III Rzesza: droga do upadku”. Poznamy także „Historie z pierwszej ręki” na temat piramidy finansowej Berniego Madoffa, narkotykowego imperium Pablo Escobara i eksplozji platformy wiertniczej Deepwater Horizon. Zobaczymy też premierowy dokument „Ekokatastrofa we Francji”, który pokaże kulisy walki z gigantyczną katastrofą ekologiczną u wybrzeży Bretanii. W czerwcu poznamy też pełną wzlotów i upadków historię budowy Eurotunelu, który połączył Francję z Wielką Brytanią.

 

IN THEIR OWN WORDS
Premiery w niedziele od 23 czerwca o godz. 18:00 
(3×60 min)

Stworzony przez zdobywcę nagrody Emmy – Toma Jenningsa – serial dokumentalny „Historie z pierwszej ręki” to przełomowe spojrzenie na wydarzenia, które wstrząsnęły światem. Bez narratora, w pierwszej osobie, w czasie rzeczywistym. Historia będzie się działa na naszych oczach, a zdarzenia pokażemy oczami ludzi, którzy w nich uczestniczyli. Będziemy obserwować wybuch afery wokół piramidy finansowej Bernarda Madoffa. Poznamy osobiście Pablo Escobara, narkotykowego bossa, którego losy stały się kanwą serialu „Narcos”. Poczujemy się także jak naoczni świadkowie eksplozji platformy wiertniczej Deepwater Horizon, która skończyła się śmiercią 11 osób i katastrofą ekologiczną w Zatoce Meksykańskiej.

EGIPT: TAJEMNICA GROBOWCA
EGYPT’S SUN KING: SECRET AND TREASURES
Premiera w niedzielę 9 czerwca o godz. 22:00
(1×60 min)

Zespół archeologów odkrywa pierwszy starożytny grobowiec w Egipcie od czasu miejsca pochówku Tutanchamona, w którym spoczywają ciała. Odnaleziono w nim zmumifikowane zwłoki księżniczki i szlachcianki. Tuż obok archeolodzy odkrywają co najmniej trzydzieści mumii. Naukowe śledztwo, przypominające pracę detektywów, ma odpowiedzieć na pytanie, kim są i dlaczego tam się znaleźli. By jednak rozwiązać tę łamigłówkę, będą potrzebne godziny żmudnej pracy archeologów. Nie obędzie się także bez użycia najnowszych technologii.

JAK POWSTAŁ EUROTUNEL?
BUILDING THE CHANNEL TUNNEL
Premiera w czwartek 6 czerwca o godz. 22:00
(1×60 min)

Tunel pod kanałem La Manche, łączący Wielką Brytanię z Francją, jest jednym z siedmiu nowoczesnych cudów świata. Jakich kosztów i poświęceń wymagało zbudowanie najdłuższego tunelu podmorskiego w historii? Dowiemy się tego w dokumencie „Jak powstał Eurotunel?” od ludzi, którzy zbudowali ten cud inżynierii. Zobaczymy masywne maszyny, które przedzierały się przez skały i kredę, kopiąc nie jeden tunel, ale trzy – dwa kolejowe i dodatkowy tunel serwisowy. Co ciekawe, rządy Francji i Wielkiej Brytanii nie wydały ani grosza na to przedsięwzięcie. Budowa była finansowana wyłącznie ze środków prywatnych – wszystkie koszty oraz wszelkie ryzyka leżały po stronie biznesu. A tych ostatnich przez 25 lat funkcjonowania tunelu było bardzo wiele. Powódź, pożar, ofiary śmiertelne wśród nielegalnych imigrantów, którzy próbowali dostać się tunelem do Wielkiej Brytanii, a także finansowa zapaść na początku tysiąclecia – to najpoważniejsze problemy, z jakimi przyszło sę zmierzyć operatorowi Eurotunelu. Na szczęście ćwierć wieku od otwarcia znów mówi się o tej budowli głównie jako o inżynieryjnym triumfie i dowodzie na to, jak wielkie rzeczy można osiągnąć, gdy dwa narody odłożą na bok historyczne różnice i będą współpracować.

EKOKATASTROFA WE FRANCJI
OIL SPILL OF THE CENTURY
Premiera w czwartek 13 czerwca o godz. 22:00
(1×60 min)

16 marca 1978 supertankowiec Amoco Cadiz uderzył w skały u wybrzeży francuskiej Bretanii. Wyciekło z niego ponad 220 tys. ton ropy i zostało skażone ponad 230 km wybrzeża.  Był to największy wyciek ropy na wodach europejskich i nadal jest znany jako jedna z największych katastrof ekologicznych XX wieku. 40 lat po tym wypadku Loïck Peyron, marynarz i miłośnik morza, wraca do epicentrum tragedii, aby sprawdzić, czy natura odzyskała siły po katastrofie i jakie wnioski z niej wyciągnięto.

III RZESZA: DROGA DO UPADKU
HITLER’S LAST STAND 2
Premiery w piątki od 14 czerwca o godz. 21:00
(6×60 min)

Nad ranem 6 czerwca 1944 r. alianci rozpoczęli największą w czasie II wojny światowej operację desantową – lądowanie w Normandii. Była ona częścią operacji “Overlord”, otwierającej zachodni front w Europie.Siły niemieckie w Normandii zostały zaatakowane z zaskoczenia i były zbyt słabe, by skutecznie przeciwstawić się inwazji. Walczyły jednak do upadłego i zdołały zadać aliantom poważne straty. Seria „III Rzesza: droga do upadku” pokaże rozpaczliwą walkę nazistów o utrzymanie władzy nad miastami, twierdzami i fortecami okupowanej Europy. Walkę, w której wkrótce przestało chodzić o zwycięstwo, a na szali znalazło się przetrwanie.

BLOK PROGRAMOWY Z OKAZJI ROCZNICY D-DAY
D-DAY STUNT
Emisja w piątek 7 czerwca od godz. 21:00

O świcie 6 czerwca 1944 na plażach Normandii rozpoczęła się największa operacja desantowa w historii. Brały w niej udział tysiące żołnierzy piechoty, sił specjalnych, piechoty szybowcowej, desantu morskiego, a także spadochroniarzy. Inwazję w ramach operacji pod kryptonimem „Overlord” poprzedziło bombardowanie oraz ostrzał dokonany przez brytyjską i amerykańską flotę.

W ciągu D-Day przez kanał La Manche przerzucono ponad 150 tysięcy żołnierzy. Zaskoczone siły niemieckie poniosły tego dnia sromotną klęskę, która znacznie przybliżyła koniec II wojny światowej.

W tym roku obchodzimy 75. rocznicę wydarzeń w Normandii, dlatego kanał National Geographic poświęci 7 czerwca całe wieczorne pasmo programowe dokumentom na temat tego słynnego dnia – D-Day:
  • Bohaterowie D-Day (Eyewitness D-Day) – premiera w piątek 7 czerwca o godz. 21:00  Jeden słynny dzień. Pięciu prawdziwych bohaterów. Pięć kluczowych zdarzeń, które zmieniły bieg działań wojennych podczas lądowania w Normandii. Rzadko pokazywane materiały archiwalne, dramatyczne współczesne rekonstrukcje wydarzeń i osobiste relacje walczących – oto inwazja w Normandii przedstawiona w niespotykanej dotychczas formie.
  • Król, który oszukał Hitlera (The King That Fooled Hitler) – premiera w piątek 7 czerwca o godz. 22:00 Oto program wyprodukowany specjalnie na 75. rocznicę lądowania aliantów w Normandii. Aby uśpić czujność Niemców i wykorzystać czynnik zaskoczenia, zdecydowano się na wyjątkową kampanię dezinformacyjną. Okazuje się, że najtajniejszym punktem opracowanego planu było wykorzystanie osoby króla Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Jerzego VI.
  • D-Day: walka o wolność  (D-Day Sacrifice: Battle For Freedom) – emisja w piątek 7 czerwca o godz. 23:00 6 czerwca 1944 r. alianci rozpoczęli operację Overlord, która stała się jednym z punktów zwrotnych II wojny światowej. Zapoczątkowało ją lądowanie w Normandii, a zakończyło wyzwolenie Paryża. Rozmowy z ludźmi, którzy brali udział w walkach oraz z francuskimi cywilami zamieszkałymi na terenach, gdzie się one toczyły, przenoszą nas do tych dramatycznych wydarzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *