Wielkanoc w TVP3
Czas oczekiwania, święcenie pokarmów, a dla wierzących czas czytania słowa i poświęcenia ognia, a następnie zapalenie paschału – symbolu Chrystusa.
SOBOTA, 20 KWIETNIA
WIELKA SOBOTA WIGILIA PASCHALNA
godz. 07:35
Czas oczekiwania, święcenie pokarmów, a dla wierzących czas czytania słowa i poświęcenia ognia, a następnie zapalenie paschału – symbolu Chrystusa.
ŚWIĘTA Z JAJEM
godz. 12:45
Najzabawniejsze i najbarwniejsze polskie tradycje związane ze Świętami Wielkanocnymi. Rozmowy z etnografami i historykami regionu, występy zespołów ludowych, przygotowywanie świątecznych dekoracji, prezentacja regionalnych i tradycyjnych strojów. Gościć nas będzie skansen w Maurzycach.
PIŁKA NOŻNA – II LIGA
godz. 13:00
- kolejka: Radomiak Radom – Elana
LITURGIA WIGILII PASCHALNEJ
godz. 22:00
Transmisja z uroczystej Liturgii Wigilii Paschalnej – najważniejszego wydarzenia w kościele katolickim. Tegoroczne uroczystości transmitowane będą z katedry Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Koszalinie. Liturgia pod przewodnictwem Edwarda Dajczaka, biskupa diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.
NIEDZIELA, 21 KWIETNIA
PIERWSZY DZIEŃ ŚWIĄT WIELKANOCNYCH
AGAPE
godz. 08:30
Magazyn katolicki. Relacje z wydarzeń minionego tygodnia w Kościele Katolickim w różnych regionach Polski. Program powstaje przy współudziale 16 oddziałów terenowych TVP.
OPOLSKIE KROSZONKI – Z CYKLU GINĄCE ZAWODY
godz. 12:06
Ginące zawody to cykl programów, w których historia przenika się z teraźniejszością. Wraz z bohaterami reportaży przeniesiemy się do odległego świata, w którym rękodzieło stanowiło główną formę twórczą.
SANATORIUM MIŁOŚCI – ŚWIĘTA, ŚWIĘTA
godz. 13:00
Bohaterowie „Sanatorium miłości” będą mieli okazję ponownie się ze sobą spotkać. Wspólnie z Martą Manowską spędzą święta w uroczym zakątku Polski, na Podlasiu. W ciągu ostatnich kilku tygodni wiele się zmieniło w życiu każdego z byłych kuracjuszy. Niestety nie będzie już z nimi nieodżałowanego Cezarego Mocka, który odszedł od nas w lutym. Pozostali uczestnicy, mając go mocno w sercu, wykorzystają to spotkanie, aby w szczególny sposób wyrazić swój szacunek oraz dowód przyjaźni. Marta, która wszystkich osobiście zaprosiła na Święta, tak jak kilka miesięcy temu, również teraz wita ich niezwykle serdecznie. Po czasie poświęconym na kwaterunek dziesiątka przybyłych spotyka się przy kominku, gdzie wspomina Cezarego. Wśród nich nie ma jeszcze jednej osoby. Ta pojawi się wkrótce… Tymczasem Święta nie zrobią się same, dlatego dziarska kompania otrzymuje specjalne zadania do wykonania, również te kulinarne. Nie może oczywiście zabraknąć malowania jajek i przygotowania świątecznych koszyków. Dzień zakończy się chwilami relaksu w popularnym dla tego regionu miejscu.
ŚWIĘTA Z JAJEM
godz. 13:50; 14:00
Najzabawniejsze i najbarwniejsze polskie tradycje związane ze Świętami Wielkanocnymi. Rozmowy z etnografami i historykami regionu, występy zespołów ludowych, przygotowywanie świątecznych dekoracji, prezentacja regionalnych i tradycyjnych strojów.
KONCERT WIELKOPOSTNY
godz. 14:15
Koncert wielkopostny w wykonaniu Polskiej Filharmonii Kameralnej pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego.
WIELKANOC JAK MALOWANIE
godz. 16:20
Zalipie, wieś pod Tarnowem, słynie z pięknie malowanych chat. Kolorowych, zdobionych motywami roślinnymi i kwiatowymi. Nie wszyscy jednak wiedzą, że w Zalipiu powstają też najpiękniejsze pisanki: wielobarwne, kunsztownie udekorowane, kwieciste. Zalipie jest niekwestionowaną stolicą malowanych jaj.
Rodzinne malowanie pisanek nie jest jedynym ważnym wydarzeniem w przedświątecznym kalendarzu tej wyjątkowej wsi. Na wiele tygodni przed Świętami mieszkańcy przystępują do wykonywania okazałych palm na Niedzielę Palmową oraz dekoracji do kościoła parafialnego na Wielki Tydzień. Wiosenne tygodnie są też tradycyjnie okresem porządków wokół domów i zabudowań gospodarczych, odnawiania dawnych malunków na ścianach i tworzenia nowych, wszędzie gdzie jeszcze pozostało na nie trochę wolnego miejsca. Fenomenem Zalipia jest to, że tradycje artystyczne są tam do dziś żywe i autentyczne, a ludzie wciąż znajdują w malowaniu i ozdabianiu swoich domów sposób na życie.
PONIEDZIAŁEK, 22 KWIETNIA
DRUGI DZIEŃ ŚWIĄT WIELKANOCNYCH
BRAT MICHAŁ OD BRACI MNIEJSZYCH
godz. 07:00; 12:30
Pogotowie dla dzikich zwierząt w Szczecinie Wielgowie to placówka, do której trafiają chore zwierzęta, również dzikie. Tak stało się na przykład z rannym orłem bielikiem, ale też z krabami znalezionymi na ulicach Szczecina. Pan Michał nie odmawia pomocy żadnemu czworonożnemu lub skrzydlatemu pacjentowi. W programie widzowie zobaczą, kto odwiedził pogotowie przed Świętami Wielkanocnymi.
ECHO
godz. 13:15 i 22:20
W Małopolsce znajduje się niewielka miejscowość zamieszkała przez ok. 3 tys. ludzi. I nie byłoby w niej nic wyjątkowego, gdyby nie jej nazwa: Wielkanoc. Związane jest z nią ciekawe porzekadło, że noworoczne bicie Dzwonu Zygmunta słychać, aż do Wielkiejnocy. Dzwon Zygmunta na wieży katedry Wawelskiej dzwoni już od blisko pięciuset lat. Jego dźwięk usłyszeć można na każde Boże Narodzenie i każdą Wielkanoc. Są jednak chwile, gdy dzwon dzwoni z nadzwyczajnych przyczyn. Od 1945 roku takich momentów było kilka: 18 stycznia 1945 w dniu wyzwolenia Krakowa, po wyborze Karola Wojtyły na Papieża 16 października 1978, dźwięk dzwonu słuchać było także podczas jego pielgrzymek i cały tydzień po śmierci Ojca Świętego, dzwonił także 10 kwietnia 2010 roku. Echo dzwonu docierało do Wielkiejnocy
ŚLĄSK JEST PIĘKNY – LANY PONIEDZIAŁEK
godz. 13:30
Cykliczny program kulturalny. Filmowa opowieść, gawęda o Śląsku – jego mieszkańcach, tradycjach, zwyczajach i historii. W zrozumieniu specyfiki Śląska pomaga Marek Szołtysek –
historyk, autor książek o Śląsku.
ŚWIĘTA Z JAJEM
godz. 14:45 i 14:55
Najzabawniejsze i najbarwniejsze polskie tradycje związane ze Świętami Wielkanocnymi. Rozmowy z etnografami i historykami regionu, występy zespołów ludowych, przygotowywanie świątecznych dekoracji, prezentacja regionalnych i tradycyjnych strojów.
AGAPE
godz. 20:00
Magazyn katolicki. Relacje z wydarzeń minionego tygodnia w Kościele Katolickim w rożnych regionach Polski. Program powstaje przy współudziale 16 oddziałów terenowych TVP.
ZAKĄTEK MIŁOSIERDZIA
godz. 16:00; 21:35
Sejm ogłosił rok 2017 Rokiem Adama Chmielowskiego św. Brata Alberta, franciszkanina, założyciela zgromadzenia albertynów i albertynek, powstańca styczniowego, malarza, twórcy przytulisk dla bezdomnych, znanego z pełnej poświęcenia pracy dla najbardziej potrzebujących. Reportaż pokazuje niezwykłe miejsce, gdzie dzieło Brata Alberta jest kontynuowane nieprzerwanie od blisko stu czterdziestu lat, jego idee i duchowość pozostają żywe, a życiowa postawa tego niezwykłego człowieka znajduje coraz to nowych naśladowców. Pomiędzy ulicami Skawińską, Krakowską, Chmielowskiego i Rybaki na krakowskim Kazimierzu znajduje się zamknięta enklawa starych, zabytkowych budynków. To jeden z najstarszych w Polsce ośrodków niesienia pomocy najuboższym, chorym i bezdomnym. Miejsce magiczne. Zakątek miłosierdzia.