MediaTVPZapowiedzi TV

Jesień 2020 w TVP Polonia

Jesienią TVP Polonia proponuje widzom od 1 września znane i lubiane pozycje programowe oraz nowości już w jakości HD. Większość programów nadawanych w TVP Polonia można odbierać także za pośrednictwem Internetu – TVP Polonia Stream (www.tvppoloniastream.tvp.pl).

 

Najważniejsze i najbardziej aktualne informacje z kraju i z całego świata widzowie będą mogli śledzić codziennie. Program informacyjny „Polonia 24” jesienią będzie emitowany od poniedziałku do niedzieli, o godzinie 20:00.

Stacja innowacja  PREMIERA

piątek, godz. 18:20

Opowieść o Polakach tworzących produkty i usługi, które podbijają zagraniczne rynki.
W nowym cyklu pokażemy polskich wynalazców pracujących na uczelniach, w firmach
i instytucjach badawczych, których łączy jedno – spektakularny sukces! Przewodnikiem po innowacyjnej Polsce będzie Radek Brzózka.

MÓWIMY PO POLSKU  PREMIERA

czwartek, godz. 15:45, piątek 18:40, sobota, godz. 7:10

Kurs językowy dla dorosłych. Formuła programu przewiduje udział w nim bohaterów: Grzegorza i Małgosi, nauczycieli języka polskiego, którzy w każdym odcinku pomagają rozwiązać problem językowy swojego ucznia (mieszkającego za granicą Polaka). Każdy tytuł odcinka to prośba – pytanie bohatera, np. „Jak się przywitać”, „Jak dobrze zamówić w restauracji lub kawiarni”. Każdy odcinek to lekcja języka polskiego przeplatana scenkami fabularyzowanymi. Konsultacja językowa – Szkoła Języka i Kultury Polskiej KUL.

wieści kresowe  PREMIERA

środa, godz. 18:20

Program przygotowywany przez polskich dziennikarzy mieszkających we Lwowie. To spojrzenie na sytuację i wydarzenia na Ukrainie oczami żyjących tam Polaków. Magazyn ma styl serwisu informacyjnego. Składa się z kilku zwięzłych relacji dziennikarskich zapowiadanych przez prezenterów ze studia. W programie znajdą się relacje z tego co dzieje się na Ukrainie, czym żyją mieszkańcy Lwowa. Poruszane są ważne dla Polaków tematy – sytuacja polskiej mniejszości, edukacja w polskich szkołach, kultura, pamięć o bohaterach i dbanie o ważne miejsca  polskiej historii na terenie Kresów.

POLONIA EXPRESS PREMIERA

piątek, godz. 19:20 + 5:50, poniedziałek, godz. 13:20

„Polonia Express” w telegraficznym skrócie przedstawi wydarzenia z życia Polonii w USA. Zespół dziennikarzy na stałe mieszkający w USA, prześledzi i zarejestruje bieżące wydarzenia społeczne, polityczne i kulturalne. Będzie obserwować i relacjonować aktywność rodaków mieszkających na stałe w USA (emigracja) i przebywających tam okresowo (kontrakt, tournée, pobyt czasowy). Intencją programu jest stałe komentowanie i odnotowywanie form obecności Polonii we wszystkich obszarach aktywności zawodowej i prywatnej –  w życiu artystycznym, sportowym, naukowym, biznesowym, hobby itd.

W centrum uwagi „Polonia Express” znajdą się: działalność wybitnych naukowców, biznesmenów, artystów oraz zwykłych ludzi osiadłych na emigracji.

Powroty (seria 3)

niedziela, godz. 16:10, sobota, godz. 11:15

To już  trzecia seria programu prezentującego sylwetki tych, którzy podjęli decyzję  o powrocie z emigracji. Bohaterowie „Powrotów” będą prezentowani w każdym aspekcie nowego życia: w pracy, domu, otoczeniu rodziny, przyjaciół czy sąsiadów. Opowiedzą dlaczego wrócili i co się z tym wiąże. Będą wspierani komentarzami specjalistów od emigracji jak naukowcy, psychologowie, specjaliści od dziecięcej edukacji i urzędników urzędów przeznaczonych dla emigrantów. Często dopiero w programie „Powroty” emigranci dokonają swoistego bilansu swojego powrotu.

KIERUNEK ZACHÓD

środa, godz. 19:20 + 5:50, czwartek, godz. 13:20

Od września autorzy magazynu dotrą do ciekawych miejsc oraz nowych bohaterów. Pokażą, jak żyją Polacy w Niemczech i we Francji, w Belgii, Danii, na Malcie, w Chorwacji, na Węgrzech i Turcji. Przekażą relacje z najważniejszych rocznic i uroczystości.

PRZYSTANEK AMERYKA

piątek, godz. 19:20 + 5:50, poniedziałek, godz. 13:20

„Przystanek Ameryka” jest cyklem reportaży dokumentalnych, które przybliżają widzom historię oraz obecną sytuację amerykańskiej Polonii. W tej serii autorzy opowiedzą m.in. emigracyjną historia Feliksa Konarskiego, autora „Czerwonych Maków”, przybliżą działanie służb imigracyjnych na podstawie historii Polaków, którzy pracują na lotnisku, przedstawią gangsterskie historie z polskimi korzeniami i  emigracyjne losy Katarzyny Sobczyk, która przez lata mieszkała w Chicago.

WILNOTEKA

czwartek, godz. 19:20 + 5:05, piątek, godz. 13:20

W magazynie informacyjno-kulturalnym o Wilnie, rejonie Wileńszczyzny, a przede wszystkim o Polakach na Litwie, pokazywane są ich problemy, sukcesy, polska historia, tradycja oraz współczesność obu narodów – polskiego i litewskiego. Aktualne wydarzenia, ciekawi ludzie, niezwykłe miejsca, czyli sprawy polskie Wileńszczyzny w pigułce.

Nowości

ameryka da się lubić

sobota, godz. 21:30

Dynamiczny, pełen humoru talk show. W programie ukażemy USA oczami samych Amerykanów, jak i Polaków – skonfrontujemy obrazy poprzez anegdoty opowiadane przez gości programu. Poznamy różne aspekty życia w Ameryce, ciekawostki, trochę historii  i współczesnego oblicza kraju. Gospodynią programu będzie Ida Nowakowska, która przez lata mieszkała w Ameryce.

Tego się nie wytnie

piątek, godz. 13:40

Talk show. Najważniejsze wydarzenia kulturalne, kontrowersyjne tematy i co tydzień występy gwiazd. Do tego przegląd aktualnych wydarzeń. Nie zabraknie muzyki, filmu, teatru, literatury i satyry. Rozrywka na poziomie i ciekawe opinie. Pełna kultura! Program prowadzi Mariusz Cieślik.

CYKL „UWAGA! PREMIERA!” w TVP POLONIA

FILMY FABULARNE

niedziela, godz. 21:30 + 3:20

wspomnienie lata

Koniec lat 70-tych. W małym prowincjonalnym miasteczku nastoletni Piotrek spędza lato
z matką. Okazuje się, że jest to najważniejsze lato w życiu chłopca. Doświadczenie pierwszej miłości, przyjaźni, rozdarcia i straty rzutują na dalsze życie chłopca. Czy poradzi sobie w dorosłym życiu?

Obsada: Maksymilian Jastrzębski, Urszula Grabowska, Robert Więckiewicz, Paulina Angielczyk, Jakub Lustyk, Kamil Kucewicz, Jakub Wasik, Dawid Kraszewski, Karol Stala, Weronika Jakubowska.

Reżyseria: Adam Guziński.

Ptaki śpiewają w Kigali

1994 rok. Polska ornitolog prowadzi badania nad spadkiem populacji sępów w Rwandzie. Kiedy zaczyna się ludobójstwo, kobieta ratuje młodą rwandyjską dziewczynę, córkę swojego współpracownika należącego do plemienia Tutsi. Zabiera ją ze sobą do Polski. Po przyjeździe bohaterki są załamane i niezdolne do wpisania się w rutynę codziennego życia. Obie próbują się podnieść z tego, co przeżyły.

Opowieść o przyjaźni, przebaczeniu i potędze przyrody.

Obsada: Jowita Budnik, Eliane Umuhire, Witold Wieliński, Ciza Remy Muhirwa, Herve Kimenyi Rutaremara, Didacienne Nibagwire, Anna Ilczuk, Aleksander Mikołajczak, Jerzy Gudejko.

Reżyseria: Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze.

Zaćma

Historia Julii Brystigerowej o spotkaniu z Kardynałem Stefanem Wyszyńskim – Prymasem Tysiąclecia. Julia Brystygierowa zwana „Krwawą Luną” jest byłą funkcjonariuszką Ministerstwa Bezpieczeństwa. Tam, jako szefowa owianego złą sławą  Departamentu V, osobiście i z sadystyczną zawziętością katowała więźniów politycznych. Słynęła z donosów do NKWD, nie oszczędzała swoich partyjnych towarzyszy. Teraz, szukając porady duchowej, ubiega się o prywatną audiencję u prymasa Stefana Wyszyńskiego. Zanim jednak dojdzie do spotkania z głową Kościoła, Brystygierowa będzie musiała przekonać do swoich racji księdza i cierpiącą na kryzys wiary zakonnicę.

Obsada: Maria Mamona, Małgorzata Zajączkowska, Janusz Gajos, Marek Kalita, Bartosz Porczyk, Kazimierz Kaczor, Sławomir Orzechowski, Marcin Troński, Krzysztof Ogłoza.

Reżyseria: Ryszard Bugajski.

Powidoki

Malarz Władysław Strzemiński pracuje jako wykładowca w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. Jest wybitnym artystą i teoretykiem sztuki. Studenci uwielbiają go i traktują niczym boga nowoczesnego malarstwa. Niestety, władze uczelni i przedstawiciele ministerstwa mają inną opinię na jego temat. Strzemiński w swojej twórczości nie godzi się na żadne kompromisy, co nie jest zgodne z linią partii. W końcu mężczyzna traci pracę. Jego studenci nadal go wspierają, ale to jednak za mało, żeby starczyło na godną egzystencję.

Obsada: Bogusław Linda, Zofia Wichłacz, Bronisława Zamachowska, Andrzej Konopka, Krzysztof Pieczyński, Mariusz Bonaszewski, Szymon Bobrowski, Aleksander Fabisiak, Paulina Gałązka.

Reżyseria: Andrzej Wajda.

SERIALE   

Uzdrowisko

poniedziałek-piątek, godz. 14:45 + 22:30

Akcja serialu toczy się w prywatnym i podupadającym ośrodku uzdrowiskowym, który prowadzi Andrzej – dobry lekarz, ale nie najlepszy biznesmen. Wynajmuje część powierzchni pod klinikę chirurgii plastycznej, którą prowadzi jego była miłość, Adrianna. Bohaterami serialu są pensjonariusze oraz pracownicy, członkowie personelu medycznego i administracyjnego sanatorium, którzy muszą zaadaptować się do nowej sytuacji.

Obsada: Artur Kocięcki, Małgorzata Sadowska, Aldona Orman, Magda Waligórska, Bartosz Buława, Kinga Zygmunt, Ewa Florczak.

Reżyseria: Piotr Konstantinow.

Lepsza połowa

poniedziałek-piątek, godz. 17:00 + 0:10

Utrzymany w komediowym tonie serial o perypetiach trzech małżeństw. Żeby wychować dzieci – trzeba dorosnąć. Żeby zrozumieć dzieci – trzeba znów być młodym. I jak to połączyć? Z takim problemem borykają się bohaterowie serialu. To grupa przyjaciół, którzy spotykają się w lokalnej restauracyjce. Wspierają się, pomagają sobie nawzajem rozwiązywać problemy. Każdy jest na innym etapie życiowym, każdy ma swoją historię. Wszystkie historie łączy to, że dotyczą relacji z dziećmi i związanych z nimi nieporozumień między pokoleniami.

Obsada: Artur Żmijewski, Weronika Książkiewicz, Tomasz Karolak, Piotr Adamczyk, Wojciech Mecwaldowski, Izabela Kuna, Anna Dereszowska, Katarzyna Gałązka, Ignacy Liss, Karina Woźniak.

Reżyseria: Kristoffer Rus, Mariusz Kuczewski.

O MNIE SIĘ NIE MARTW (SEZON 12)

poniedziałek, godz. 20:35 + 2:30, wtorek, godz. 12:30

W 12. sezonie serialu Sylwia będzie musiała pójść na urlop macierzyński. Kancelaria nie będzie jednak pracować w okrojonym składzie, bo pojawi się nowy bohater – Artur Szulc. To on zastąpi Sylwię i od samego początku swojej pracy w kancelarii będzie rywalizował  z Pawłem. Co wydarzy się u innych bohaterów? Marta, po niedawnych stresach i podjęciu decyzji o próbnej separacji z Krzyśkiem, sporo przytyła. Z emocjami będzie radzić sobie, „zajadając” troski. Tymczasem Marcin, w tajemnicy przed innymi pracownikami kancelarii, będzie spotykać się z Karoliną. Nowa partnerka Kaszuby nie będzie cieszyć się sympatią czteroletniego Zbyszka.

Obsada: Stefan Pawłowski, Katarzyna Ankudowicz, Aleksandra Adamska, Krzysztof Stelmaszyk, Paweł Domagała, Karolina Bacia, Aleksandra Domańska, Marcin Korcz, Jacek Knap i inni.

Reżyseria: Małgorzata Suwała, Filip Zylber.

ARCHIWISTA

czwartek, godz. 20:35 + 2:30

Henryk Mikos jest emerytowanym pracownikiem archiwum obdarzonym niezwykłą inteligencją i pamięcią. Stara się rozwiązać niewyjaśnione sprawy kryminalne sprzed lat. Partneruje mu pełna energii, młoda policjantka Zuza, która po tym jak przypadkiem trafiła do archiwum, angażuje się w śledztwa prowadzone przez Mikosa. Do współpracy wciągają też policjanta, Tomka Stachurę.

Obsada: Henryk Talar, Paulina Gałązka, Mateusz Kmiecik, Maria Gładkowska, Rafał Mohr, Mirosław Zbrojewicz, Sylwia Juszczak.

Reżyseria: Maciej Żak, Robert Wichrowski.

STULECIE WINNYCH (SEZON 2)

sobota, godz. 20:35 + 2:30, poniedziałek, godz. 12:30

Serial na motywach wydanej w 2015 roku bestsellerowej trylogii „Stulecie Winnych” Ałbeny Grabowskiej. Dla Winnych pierwsze dni wojny obfitują w dramatyczne wydarzenia.
W pokazowej egzekucji śmierć ponosi nestor rodu, Antoni, który oddaje swoje życie za Pawła. Na ulicach Brwinowa panuje chaos. Mania zaczyna rodzić, a Władek i Stanisław niosą do domu ciało Antoniego. Mania oskarża Anię o romans z jej mężem i każe im się wynosić.

Obsada: Kinga Preis, Jan Wieczorkowski, Karolina Bacia, Weronika Humaj, Katarzyna Kwiatkowska, Arkadiusz Janiczek, Tomasz Włosok, Mateusz Janicki, Jakub Guszkowski, Patryk Szwichtenberg.

Reżyseria: Piotr Trzaskalski, Michał Rogalski, Piotr Śliskowski.

BLONDYNKA (SEZON 8)

niedziela, godz. 20:35 + 2:30

Jednak „życie to pudełko czekoladek, i nigdy nie wie się, na co się trafi…” – i tak znów obok Sylwii pojawi się nieznajomy mężczyzna, który będzie chciał zakłócić małżeński spokój…
A w sprawach zawodowych doktor Kubus nie zwalnia tempa. W Majakach cały czas coś się dzieje, a ona, chcąc, nie chcąc bierze w tym udział. Oczywiście przy rozwiązywaniu problemów może zawsze  liczyć na pomoc Komendant Zioło. Dla dobra zwierząt Sylwia jest w stanie zrobić wszystko, nawet jeśli może stracić prawo do wykonywania zawodu… Doktor Jan Fus leczy zdrowie w sanatorium. Sanatoryjne życie towarzyskie i jedzenie jednak mu nie służy. Okazuje się że kuracjuszki przyjeżdżają tam nie tylko na zabiegi lecznicze, ale także poszukują miłości. Tymczasem Jasiunia wpada w wir pracy – sprawdza się zarówno jako menadżer salonu jak i stylistka fryzur.  Codzienne obowiązki gospodyni domowej, coraz częściej kolidują z jej życiem zawodowym. W Majakach pojawia się bliźniacza siostra Jasiuni – Zofia.

Obsada: Marta Żmuda Trzebiatowska, Grzegorz Małecki, Krzysztof Gosztyła, Izabela Dąbrowska, Andrzej Grabowski, Marta Ścisłowicz, Olga Sumska, Tomasz Borkowski.

Reżyseria: Mirosław Gronowski.

TEATR TELEWIZJI 

Melduję Tobie Polsko. Rotmistrz Pilecki

13 września, godz. 21:30 + 3:20, 14 września godz. 15:15

Monodram w wykonaniu Przemysława Tejkowskiego. Bohater monodramu, Rotmistrz Pilecki był między innymi organizatorem ruchu oporu w obozie koncentracyjnym Auschwitz  i autorem pierwszych raportów o Holokauście. Po II wojnie światowej został oskarżony przez komunistyczne władze o działalność wywiadowczą na rzecz rządu RP na emigracji. Został za to skazany na karę śmierci, którą wykonano w 1948 roku. Przy tworzeniu scenariusza monodramu wykorzystano listy, wypowiedzi rotmistrza i protokoły z przesłuchań.

Reżyseria:  Sławomir Gaudyn.

PAN JOWIALSKI

11 października, godz. 21:30 + 3:20, 12 października, godz. 15:15

Sztuka Aleksandra Fredry. Akcja czteroaktowej komedii dzieje się na wsi, w dworku państwa Jowialskich. Stary Pan Jowialski mieszka tu z żoną, synem Szambelanem, jego drugą żoną oraz Heleną, córką Szambelana z pierwszego małżeństwa. Przypadkiem do majątku Jowialskich trafiają młody literat Ludmir i jego przyjaciel malarz Wiktor, co owocuje serią przezabawnych sytuacji, groteskowych sporów, mistyfikacji i intryg.

Obsada:  Adam Ferency (Pan Jowialski), Anna Dymna (Pani Jowialska), Danuta Stenka (Szambelanowa), Tomasz Kot (Szambelan), Joanna Kuberska (Helena), Fabian Kocięcki (Ludmir), Krzysztof Szczepaniak (Wiktor), Mateusz Rusin (Janusz), Krzysztof Globisz (Lokaj).

Reżyseria: Artur Żmijewski.

CLARISSIMA

8 listopada, godz. 21:30 + 3:20, 9 listopada, godz. 15:15

Monodram w wykonaniu Aleksandry Justy. Sztuka przedstawia konkretny moment w życiu Clary Schumann, żony słynnego kompozytora, matki siódemki ich dzieci, która próbuje dociec, dlaczego przez ponad dwa lata nie pozwolono jej odwiedzić męża w sanatorium dla umysłowo chorych. Utwór przedstawia rozterki kobiety i porusza takie kwestie jak: szczęście, miłość, wrażliwość, sztuka. Ważnym elementem spektaklu jest udział w nim wybitnego pianisty Marka Brachy, wykonującego wybrane utwory Roberta i Clary Schumannów.

Reżyseria: Tomasz Cyz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *